Dienas ziņas

Saņem dāvinājumu no Francijas

Dienas ziņas

Diskutē par ekonomikas jautājumiem reģionos

"Kristāla bulta" asina karavīru sadarbības iemaņas

Mācības «Kristāla bulta 2020» asina karavīru sadarbības iemaņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Ādažu poligonā jau otro nedēļu turpinās militārās mācības “Kristāla bulta 2020”, kurās mūsu karavīri kopā ar vēl vairāku NATO dalībvalstu pārstāvjiem trenē sadarbību kopīgu operāciju veikšanai.

Militāro operāciju laikā karavīriem jābūt gataviem dažādiem pavērsieniem, tai skaitā cietušo biedru nogādāšanai drošībā. Tādēļ mācību “Kristāla bulta” ietvaros tiek izspēlēts scenārijs, kur ar gaisa spēku helikopteru MI-17 it kā ievainoti karavīri tiek nogādāti palīdzības sniegšanai lauka hospitālī.

Kopš janvāra vidus Latvijā atrodas jauna NATO paplašinātās klātbūtnes kaujas grupa. Mācību “Kristāla bulta 2020” galvenais mērķis ir šīs militārās vienības sertifikācija. Proti, apliecināt, ka šo kaujas grupu veidojošie karavīri un virsnieki iemanījušies sadarboties atbilstīgi NATO standartiem. Sadarbības prasmēm tiek pievērsta īpaša uzmanība, jo kaujas grupā darbojas deviņu dažādu valstu bruņoto spēku pārstāvji.

“Lai šīs deviņas dažādās nācijas varētu vienā operācijā vadīt, komandvadība ir vissvarīgākā. Un otra sadaļa ir tieši apgādes jautājumi,” norāda mācību vadības centra direktors Gunārs Grikmanis.

Mācību uzdevumā, kurā klāt bija arī LTV filmēšanas grupa, tika izspēlēta ievainotu karavīru konvojēšana ar vieglo transportu līdz helikopteru nosēšanās vietai, teritorijas nodrošināšana pret iespējamu ienaidnieka uzbrukumu, ievainoto pārcelšana Gaisa spēku helikopterā un nogādāšana drošībā.

Karavīri bija sadalīti grupās tā, lai kopīgi darbotos dažādu valstu bruņoto spēku pārstāvji. Operācijas norisi rūpīgi uzraudzīja komandieri. Uzdevums tika izpildīts – visi ievainotie veiksmīgi evakuēti.

Taču vienlaikus komandieri pamanīja vairākas nianses, kur prasmes vēl būtu jāpieslīpē. “Mums sanāca neliela aizķeršanās ar viena ievainotā nogādāšanu helikopterā. Tas parāda, cik ļoti saliedētai ir jābūt komandai. Ka tas ir jādara ātri, ka ir papildu stress, adrenalīns no šīs skaņas un darbības apkārt,” norāda Kaujas nodrošinājuma bataljona komandieris Andžejs Zarakovskis.

Vienlaikus ar cietušo evakuāciju citviet Ādažu poligonā tika izspēlēta aizsardzības un uzbrukuma operācija, kurā piedalījās gan Nacionālo bruņoto spēku, gan sabiedroto valstu militārā tehnika.

Mācības “Kristāla bulta 2020” ilgst gandrīz divas nedēļas – no 2. līdz 13. martam. Tajās kopā ar mūsu militārpersonām piedalās sabiedrotie no Albānijas, Dānijas, Itālijas, Kanādas, Slovākijas un citām valstīm – kopumā vairāk nekā 2500 karavīru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti