Ludzas pievārtes ciemā Martiši par Covid-19 krīzes pārvarēšanas līdzekļiem būvē centralizēto kanalizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 9 mēnešiem.

Ludzas piepilsētas ciematā Martiši novada pašvaldība, piesaistot Covid-19 krīzes pārvarēšanas līdzekļus, sākusi centralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvi, jo ciemats ir blīvi apdzīvots un ne visiem iedzīvotājiem pietiks naudas, lai izbūvētu normatīvajos aktos noteiktajām prasībām atbilstošu individuālu kanalizāciju. 

Martišu ciemā būvē centralizēto kanalizāciju
00:00 / 03:59
Lejuplādēt

Martiši ir ciemats pašā Ludzas pilsētas pievārtē, te atrodas 60 privātmāju un četri daudzdzīvokļu nami. Šovasar, pateicoties pašvaldībai piešķirtajam finansējumam, ciematā uzsākta centralizētās kanalizācijas sistēmas izbūve. Darbi uzsākti vien pagājušā mēneša vidū, un, kā atklāja SIA “Geo Consultants” būvdarbu vadītājs Uldis Putāns, pašlaik tie notiek lielākoties uz pašvaldībai piederošās zemes.

“Kopā mums ir jāizbūvē ap diviem kilometriem. Tas ir ieskaitot arī pieslēgumus pie cilvēku privātajām teritorijām. Būvējam mēs Bērzu ielu, Liepu ielu, Ludzas ielu, Saules ielu un Jauno ielu. Šobrīd esam izbūvējuši ap 400 metriem,” atzīmēja Putāns.

Lai arī pirms trim gadiem rīkotajā sabiedriskajā apspriešanā lielākā daļa Martišu ciemata iedzīvotāju nobalsoja par centrālās kanalizācijas sistēmas ieviešanu, iedzīvotājus joprojām baida ar pieslēgšanos kanalizācijai saistītie izdevumi. Dažiem tie būs vien pāris simti eiro, dažiem – pat vairāk nekā tūkstotis eiro.

Kā norādīja Isnaudas pagasta saimniecības pārzinis Aloizs Mežulis, blīvi apdzīvoto vietu iedzīvotājiem ir jārēķinās, ka izbūvēt noteikumiem atbilstošu lokālo kanalizācijas sistēmu tās dārdzības dēļ var atļauties ne katrs.

Viņš skaidroja: “Pie 2000 eiro, lai uztaisītu decentralizēto kanalizāciju atbilstoši normatīvajiem aktiem. Viennozīmīgi tas ir ļoti dārgs projekts individuāli katram. Tā ka, pieslēdzoties pie centralizētās kanalizācijas, iedzīvotāji tikai iegūs. Tā būs arī sakārtota vide, nepiesārņota meliorācijas sistēma, un ikmēneša maksājumi diez vai būs lielāki par mucas izvešanas izmaksām.”

Taču, iztaujājot vietējos iedzīvotājus atklājas, ka vairākiem problēma ir ne tikai atrast naudu, lai pieslēgtos centralizētajai kanalizācijai.

Kā stāstīja vietējais iedzīvotājs Anatolijs, viņa tā saucamā somu tipa māja nav piemērota siltās tualetes ierīkošanai.

“Pirmām kārtām man naudas nepietiks, lai pieslēgtos centrālajai kanalizācijai. Turklāt mūsu māja nav piemērota šādas kanalizācijas ierīkošanai. Man te viss būtu jāpārbūvē un jānosiltina. Kur es ņemšu tādu naudu, ja es dzīvoju tikai no pensijas,” savu neizpratni pauda Anatolijs.

Pašvaldībā atzina, ka jautājumi un problēmas tieši ar iedzīvotāju pieslēgšanos centralizētajai kanalizācijas sistēmai pastāv, taču tie ir risināmi un pašvaldība arī Martišos, tāpat kā Ludzā, sniegs iedzīvotajiem finansiālu atbalstu. 

Ludzas novada domes priekšsēdētāja trešais vietnieks Valdis Maslovskis norādīja: “Mums ir pašvaldības finansējums 600 eiro kanalizācijas sistēmām, kā arī 1200 eiro atbalsts prioritārām grupām: daudzbērnu ģimenēm, invalīdiem, maznodrošinātajiem, kas ir reģistrēti nekustamajā īpašumā.”

Centralizētās kanalizācijas sistēmas izbūvi Ludzas novada Martišu ciematā plānots pabeigt šā gada oktobrī. Pieslēgties tai varēs gandrīz visu privātmāju īpašnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti