LTV deputāta Kiršteina izteikumus pret žurnālisti aicina vērtēt policijai un Saeimas komisijai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvijas Televīzija (LTV) nosoda deputāta Aleksandra Kiršteina (Nacionālā apvienība) izteikumus pret LTV žurnālisti un aicinājusi Kiršteina rīcību vērtēt gan Valsts policijā, gan Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā, informēja LTV.

Priekšvēlēšanu laikā, kad ikvienam Latvijas iedzīvotājam īpaši svarīga ir uzticamas un drošas informācijas pieejamība, publiskajā vidē nebijušus apmērus sasniegusi politiķu vēršanās pret žurnālistiem, norādīja LTV. 

"Saeimas deputāti un deputāta amata kandidāti vairākkārt rupji aizskāruši Latvijas Televīzijas žurnālistus, mērķtiecīgi pazemojot, vēršoties pret viņu darbu un privāto dzīvi, cenšoties mazināt uzticību profesionālai žurnālistikai un neatkarīgiem, brīviem sabiedriskajiem medijiem," teikts sabiedriskā medija paziņojumā.

Saeimas deputāta Kiršteina 25. septembra aizvainojošos izteikumus par LTV žurnālisti Aneti Bērtuli mikroblogošanas vietnē "Twitter" LTV minēja kā vienu no pēdējiem piemēriem absolūti nepieņemamai deputāta rīcībai. 

LTV ieskatā deputāta Kiršteina apgalvojumi aizskar LTV kā sabiedriskās televīzijas reputāciju, kā arī žurnālistes Bērtules godu un cieņu,

tāpēc ar lūgumu izvērtēt Kiršteina rīcību LTV vērsusies gan Valsts policijā, gan Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijā. 

Deputāta Kiršteina rīcību nosodījusi arī starptautiskā organizācija "Reportieri bez robežām", norādot, ka organizācija ir "šokēta par šādu vulgaritāti un žurnālistes darba cieņas graušanu".

LTV valdes priekšsēdētājs Ivars Priede norādīja: "Politiķu publiskā komunikācija uzliek lielu atbildību. Tai ir milzīga ietekme uz sabiedrisko domu, kā arī to, kā cilvēki vērtē medijus. Mērķtiecīga mediju noniecināšana, tajā skaitā personīgi uzbrūkot žurnālistiem, diemžēl ne tikai šķeļ sabiedrību, bet arī rada maldīgu priekšstatu, ka agresivitāte, rupja vārdiska aizskaršana un necieņas izrādīšana ir pieņemama un cienījama uzvedības norma. Taču tā nav. Ir bīstami samierināties ar nesen notikušajiem uzbrukumiem žurnālistiem, kas sociālajos medijos notiek arvien biežāk. Latvijas Televīzija kā sabiedriskais medijs un ikviens no mums personīgi sagaida, lai Saeimā ievēlētie deputāti iestātos par demokrātiskām vērtībām, lai stiprinātu un būtu paraugs ētisko un vispārcilvēcisko normu ievērošanā."

Tāpat LTV uzskata par savu pienākumu atgādināt, ka neatkarīgi mediji, spēcīga LTV ir Latvijas demokrātijas pamats, savukārt Saeimas deputāta kā valsts amatpersonas statuss uzliek tam pienākumu īpaši aizstāvēt demokrātiju un tās principus, kad tas publiski pauž savu viedokli. 

2021. gada globālā pētījuma "Worlds of Journalisms Study" (WJS) Latvijas pētījuma dati, balstoties uz Rīgas Stradiņa universitātes un pētijumu centra SKDS pētījumu, liecina, ka vismaz katrs trešais Latvijas žurnālists sastapies ar apsaukāšanu, noniecināšanu un publisku diskreditāciju. "Mediju profesionāļu pieredzē personīgi un sāpīgi diemžēl saskatām arī mūsu Latvijas Televīzijas žurnālistu piedzīvoto," noradīts LTV paziņojumā. 

78% no Latvijā aptaujātajiem žurnālistiem atzinuši, ka pret viņiem vērsta pazemojoša vai naidpilna runa, 72% piedzīvojuši publisku sava darba diskreditēšanu, 36% atzīst, ka pieredzējuši cita veida draudus vai iebiedēšanu, 48% atbildēja, ka notikusi viņu personiskās morāles apšaubīšana, liecina pētījuma dati.

"Aizskarošu apgalvojumu raksturs ir vēl asāks, ja tie tiek publicēti internetā. Pēdējos gados uz interneta un sociālo mediju radītajiem draudiem sabiedrības uzticībai plašsaziņas līdzekļiem ir norādījis arī Eiropas Parlaments. Sociālo mediju platformu diskursa iezīme ir pārbaudītu faktu sajaukšanās ar komentāriem, viedokļiem un reklāmu. Šis process aizsāk lejupejošu neuzticības spirāli plašsaziņas līdzekļiem, veicinot sazvērestības teoriju rašanos un palielinot sociālo polarizāciju. Tas savukārt var veicināt turpmāku uzticības zudumu medijiem un sabiedrisko diskusiju kvalitātes mazināšanos," LTV norādīja paziņojumā.

LTV novērtē skatītāju uzticību medijam un savu žurnālistu darbam – gan 2021. gadā, gan šī gada pirmajos astoņos mēnešos konsolidētās televīzijas skatītākais kanāls bija "LTV1", liecina "Kantar" dati, bet Baltijas valstīs veiktajā "Brand Capital" dzīvesstila pētījumā "LTV1" atzīts par Latvijā 2021. gadā mīlētāko mediju zīmolu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti