LIZDA: Ministru algu palielināšana – «spļāviens sejā» skolotājiem un zinātniekiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija sēdē piektdien, 27.novembrī, galīgajā lasījumā atbalstītie likuma grozījumi, kas paredz palielināt algu Ministru prezidentam, parlamentārajiem sekretāriem un citām amatpersonām, ir "spļāviens sejā" skolotājiem un arī zinātniekiem. Šādu viedokli Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pauda Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) vadītāja Inga Vanaga.

Viņa uzskata, ka piektdien notikušais pedagogu brīdinājuma streiks ir noritējis veiksmīgi, jo dažu nedēļu laikā streikam spēja piebiedroties gandrīz 25 000 cilvēku. "Tas būtu tuvredzīgi neņemt vērā [pedagogu prasības], ņemot vērā brīdinājuma streika dalībnieku skaitu," sprieda LIZDA vadītāja.

LIZDA: Brīdinājuma streikā liels dalībnieku skaits
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Par skolotāju streika prasību izpildi varēšot spriest tikai 7. decembrī, jo līdz tam Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM) ir jānāk klajā ar savu redzējumu, kā sadalīt iepriekš atalgojuma reformai paredzētos deviņus miljonus eiro.

Arodbiedrība joprojām pastāv uz lielāku finansējumu atalgojuma celšanai pirmsskolas izglītības iestāžu, arī mazo skolu pedagogiem, kā arī izglītības iestāžu atbalsta personālam, teica Vanaga, atzīstot: LIZDA iestāsies, lai jaunais pedagogu algu modelis virzās tālāk. 

Tikmēr izglītības un zinātnes ministre Mārīte Seile Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" atzina, ka IZM atbalsta arodbiedrības prasību par atalgojuma celšanu mazo skolu pedagogiem un izglītības iestāžu atbalsta personālam.

Taču pirmsskolas izglītības iestāžu finansēšana un tajās strādājošo atalgojuma jautājums ir pašvaldību ziņā, teica Seile.

Lai arī LIZDA un Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) iepriekš lūdza, lai valsts pakāpeniski no pašvaldībām pārņemtu pirmsskolas izglītības iestāžu finansēšanu, tomēr Finanšu ministrija (FM) un arī Ministru prezidente Laimdota Straujuma („Vienotība”) šo priekšlikumu neatbalstīja, atzina izglītības un zinātnes ministre.

Seile: Visas pedagogu prasības nevarēs apmierināt
00:00 / 04:09
Lejuplādēt

Seile norādīja, ka saskaņā ar par valsts budžetu atbildīgās FM datiem nākamgad pašvaldību budžeti kopumā pieaugs par 90 miljoniem eiro, un vietvarām vajadzētu rast papildu naudu atalgojuma palielināšanai pirmsskolas izglītības iestādēs strādājošajiem. Par šādiem plāniem piektdien jau paziņojusi Rīgas dome.

"Mēs noteikti gribētu dzirdēt, ko ministrija ir darījusi, lai uzrunātu parlamenta un valdības pārstāvjus attiecībā uz mūsu  prasībām," noteica Vanaga, norādot, ka tanī pat laikā finansējums premjera, parlamentāro sekretāru un citu amatpersonu algu celšanai ir atradies.

"Nākamgad ir līdzekļu palielinājums lēmējvaras pārstāvjiem, tad šeit līdzekļi ir. Ja Finanšu ministrija saka, ka tas ir solidaritātes budžets, tad tas pierādījums šodien ir tiešām spļāviens sejā [skolotājiem], arī zinātniekiem," norādīja Vanaga, uzsverot, ka bērnudārzā srādājošajiem atalgojums atšķiras ievērojami.

Vanaga: Algu palielināšana ministriem - "spļāviens sejā"
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

Vanaga sacīja, ka LIZDA padome plāno IZM atbildes par papildu finansējuma sadali vērtēt sēdē 9.decembrī. Pagaidām ir grūti spriest, kā LIZDA rīkosies, ja to neapmierinās IZM atbildes. Šādā gadījumā arodbiedrības padomē vien izskanējušas dažas versijas – pieprasīt izglītības un zinātnes ministres demisiju vai turpināt streiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti