Lietā par plaģiātu bakalaura darbā prokurors Cinkmanis pārsūdzējis tiesas spriedumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 9 mēnešiem.

Plaģiātismā apsūdzētais prokurors Uldis Cinkmanis iesniedzis apelācijas sūdzību par Administratīvās rajona tiesas spriedumu, ar kuru tā atzina plaģiātismu viņa bakalaura darbā, taču neanulēja augstskolas izsniegto diplomu.

Tiesa nolēma atcelt Latvijas Universitātes (LU) lēmumu par Cinkmaņa bakalaura darba anulēšanu, jo tas noticis pārāk vēlu pēc darba aizstāvēšanas, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Tagad lieta būs jāskata Administratīvajai apgabaltiesai.

Pirmās instances tiesa atzina, ka Cikmaņa bakalaura darbā pamatoti konstatēts plaģiātisms - personas izteiktu vai uzrakstītu domu uzdošana par savējām, nenorādot atsauci uz patieso autoru. Tiesa norādīja, ka šādos apstākļos var tikt piemērots Administratīvā procesa likuma 86.panta otrās daļas 4.punktā ietvertais tiesiskais regulējums par autoram labvēlīga, taču prettiesiska administratīvā akta atcelšanu. Tiesa nekonstatēja pārkāpumus prokurora bakalaura darba plaģiāta vērtēšanas procesā.

Vienlaikus tiesa izšķirošu nozīmi piešķīra tam, ka administratīvā akta atcelšana nav neierobežota laikā. Tiesa, atsaucoties uz juridisko literatūru un tiesu praksi, skaidroja, ka administratīvo aktu var atcelt saprātīgā termiņā. Vērtējot termiņa saprātīgumu, tiesa ņēmusi vērā pārsūdzētā lēmuma mērķi nodrošināt akadēmisko godīgumu un sabiedrības uzticēšanos akadēmiskā grāda iegūšanas tiesiskumam, kā arī preventīvo nozīmi atturēt citus studējošos no līdzīgu pārkāpumu izdarīšanas.

Tiesa apsvēra, ka bakalaura grāds Cikmanim tika anulēts 13 gadus pēc tā iegūšanas, viņa bakalaura darba ietekme uz zinātnes attīstību nevarot tikt uzskatīta par vērā ņemamu, pārsūdzētā lēmuma pieņemšana neesot ietekmējusi prokurora piešķirto maģistra grādu un jurista kvalifikāciju, LU kopumā spējot nodrošināt akadēmiskā godīguma ievērošanu, turklāt būtiska nozīme ir pašam plaģiāta konstatēšanas faktam. Apkopojot minēto, tiesa atzina, ka pārsūdzētais lēmums nav pieņemts saprātīgā termiņā, tāpēc ir atceļams.

LU komisija veica Cinkmaņa bakalaura un maģistra darba analīzi un konstatēja bakalaura darba teksta sakritības ar citiem avotiem bez atbilstošu atsauču norādīšanas. Līdz ar to komisija secināja, ka bakalaura darbs satur plaģiātu un darba autors būtiski pārkāpis akadēmiskā godīguma principus.

Kā skaidroja LU, laikā, kad Cinkmanis aizstāvēja bakalaura darbu, bija spēkā 2004.gada 31.maijā LU Senāta apstiprinātie LU Iekšējās kārtības noteikumi, kuri studējošiem noteica, ka studējošā pienākums ir "nepieļaut plaģiātismu studiju darbā". Savukārt plaģiātisms šo noteikumu izpratnē skaidrots kā "citas personas izteikto vai uzrakstīto domu, izgudrojumu vai atklājumu tālāka paušana savā vārdā, t.i., nosaucot tos par saviem".

Savukārt, veicot maģistra darba analīzi, studiju programmas "Tiesību zinātne" bakalaura un maģistra gala pārbaudījuma komisija secināja, ka ir vērojamas atsevišķas kļūdas, kuras var atzīt par nevēlamu praksi, un pieļauti pārkāpumi, "kas izdarīti bez ļaunprātīga nolūka, bet kas atspoguļo nepilnības darba autora prasmēs un kompetencēs", izstrādājot pētniecisko darbu - neprecizitātes atsauču noformējumā, atsauces uz spēku zaudējušām normatīvo aktu redakcijām, nekvalitatīvs tulkojums no internetā pieejama avota angļu valodā. Plaģiātu vai akadēmiskā godīguma pārkāpumu komisija darbā nekonstatēja.

Juridiskās fakultātes dome, balstoties uz minētās komisijas ieteikumu, nolēma anulēt attiecīgā absolventa bakalaura diplomu, bet par maģistra diplomu šāds lēmums netika pieņemts.

Cinkmanis bija prokurors bijušā maksātnespējas administratora Māra Sprūda krimināllietā. Sprūds lietā apsūdzēts par piesavināšanos, pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu un izspiešanu organizētā grupā. Lietā apsūdzētas vēl desmit personas.

Sprūda lieta patlaban atrodas Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas lietā. 2019.gadā noraidījumu Cinkmanim pieteica Sprūda aizstāvis Jānis Rozenbergs, paužot uzskatu, ka prokuroram ir personisks konflikts ar Sprūdu. Bijušais administrators iepriekš bija vērsies ar iesniegumu prokuratūrā par Cinkmaņa iespējamām nelikumīgām darbībām ar personu datiem un tā rezultātā sākta disciplinārlieta pret Cinkmani.

Tiesa apmierināja advokāta pieteikto noraidījumu un noņēma Cinkmani no krimināllietas.

Prokuratūras dienesta pārbaudē konstatēts, ka Cinkmanis bija izsniedzis dokumentus, kas satur ziņas par kādas personas datiem, tostarp uzziņu par kāda vīrieša dzīvesvietu, telefona numuru, e-pasta adresi, izdrukas no "Personu datu pārlūka" un atsevišķas krimināllietas materiālu kopijas par minētā vīrieša veselības stāvokli.

Ar šādu rīcību prokurors bija pieļāvis likuma pārkāpumu. Ar toreizējā ģenerālprokurora Ērika Kalnmeiera 2019.gada novembra pavēli Cinkmanim par nolaidību, pildot amata pienākumus, piemērots disciplinārsods - piezīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti