Dienas ziņas

Dziesmu un deju svētku norisei vasarā – gatavi

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Liepāju kritizē par vides nepieejamību cilvēkiem ar invaliditāti

Liepāju kritizē par vides nepieejamību cilvēkiem ar invaliditāti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Liepāja 2027. gadā kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, tādēļ īpaši aktuāls ir jautājums par dažādu pakalpojumu pieejamību arī cilvēkiem ar invaliditāti. Pilsētā ir vairākas kultūrvietas, kurās  cilvēkiem ar kustību traucējumiem ir grūti iekļūt. Pašvaldība gan esot apņēmības pilna ar laiku šīs nepilnības novērst, tomēr nevar solīt, ka tas tiks izdarīts jau nākamo četru gadu laikā – līdz brīdim, kad Liepāju varētu apmeklēt lielākais kultūras tūristu skaits tās vēsturē.

2027. gadā, kad Liepāja kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, notiks simtiem dažādu pasākumu. Lai tos varētu apmeklēt arī cilvēki ar īpašām vajadzībām, projekta komanda sākusi apzināt reālo situāciju.

"Ņemot vērā to, ka mums ir jāstrādā ar dažādiem pasākumiem, mēs arī vēlamies rast iespēju pašiem apgūt, iemācīties, kādā veidā mēs varam palīdzēt dažādiem sabiedrības locekļiem – arī ar funkcionāliem traucējumiem – iejusties bariņā, apmeklēt, līdzdarboties," teica projekta "Eiropas kultūras galvaspilsēta 2027" vadītāja Inta Šoriņa.

Lai arī Liepājā tiek domāts par vides pieejamību, tomēr ar to ir par maz.

"Pilnīgi visās iestādēs ir problēmas neredzīgiem, vājredzīgiem cilvēkiem. Vides pieejamības aspekts nav tikai ārējā un iekšējā vide, bet, skatoties plašāk universālā dizaina griezumā, tā ir vides pieejamība, pakalpojumu pieejamība, informācija pieejamība un produktu pieejamība visiem cilvēkiem," sacīja Liepājas Neredzīgo biedrības vadītājs Māris Ceirulis.

Mūsdienās celtajās kultūvietās problēmu ar iekļūšanu nav. Turpretim iespēja iekļūt vēsturiskajā Liepājas teātra ēkā invalīdiem ratiņkrēslā tika nodrošināta tikai salīdzinoši nesen.

"Mums ir aparāts, kas kāpj pa trepēm augšā. Apmeklētājiem tas ne visai ir ērts tādēļ, ka tur tas slīpums nav visai komfortabls, tas ir tādā guļus stāvoklī, kad pa trepēm kāpj augšā.

Un visvairāk mēs izmantojam pavisam vienkāršu metodi – atnāk divi stipri puiši, katrs savā pusē paņem šo  riteņkrēslu un ātri uznes pa trepēm augšā," atzina Liepājas teātra direktors Herberts Laukšteins.

Liepājas muzeja centrālajā ēkā joprojām iespējams iekļūt, tikai uzkāpjot pa vairākiem pakāpieniem un atverot smagas ieejas durvis.

"Bija iecere izbūvēt liftu, lai ēku padarītu pieejamu arī cilvēkiem, kuriem ir kustību traucējumi. Bet projekta laikā tika secināts, ka šāda lifta izbūve varētu izmaksāt daudz dārgāk, nekā tas ir projektā paredzēts, un līdz ar to lielās dārdzības dēļ Liepājas pašvaldība nolēma projektu neīstenot," teica Liepājas muzeja pārstāve Rasa Zālīte.

Kultūras galvaspilsētas projektu īstenošanai valsts piešķirs līdz 10 miljoniem eiro, no tās gan nevarēs ņemt līdzekļus infrastruktūras iekārtošanai. Savukārt pašvaldība savā makā naudu šiem mērķiem uz 2027. gadu atrast nesola.

"Protams, tas būtu nākotnes solījums, ka mēs varam to nodrošināt, bet šodien konkrēti es nevaru pateikt, vai tas būs nākošais gads vai aiznākošais, vai tas būs 2027. vai 2029. gads," teica Liepājas valstspilsētas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš (Liepājas partija).

Kultūrvietu pieejamības nodrošināšana cilvēkiem ar invaliditāti Eiropas Kultūras galvaspilsētai nav obligāta prasība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti