Liepājas Universitāte sagaida IZM izlēmību par reorganizācijas procesa vadošo augstskolu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Liepājas Universitāte sagaida, ka par vadošo universitāti konsolidācijas procesā būs jāizlemj Izglītības un zinātnes ministrijai (IZM). Otrdienā Saeimā plāno apspriest Liepājas Universitātes reorganizācijas procesu, kam sekos jau konkrēti ieteikumi IZM. Janvārī komisijas pārstāvji iepazinušies ar situāciju klātienē Liepājā, notikušas virkne dažādu sarunu, uzklausīts arī pašvaldības redzējums. Atbildīgās Saeimas apakškomisijas vadītājs uzskata, ka līdz viedokļu atšķirībām par pievienošanas Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) vai Latvijas Universitātei (LU) ir novedušas komunikācijas problēmas. 

Liepājas Universitāte sagaida IZM izlēmību par reorganizācijas procesa vadošo augstskolu
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Liepājas Universitātes padome lēma pievienoties RTU. Savukārt Liepājas Universitātes darbinieki un studenti ir norādījuši, ka redz sevi sasaistē ar Latvijas Universitāti. Diskusijas turpinās. Novembrī Liepājas Universitātes studentu padomes priekšsēdētājs Andis Gailis Latvijas Radio uzsvēra, ka tik lielas pretrunas starp padomē un satversmē lemto ir pirmo reizi. 

Liepājas Universitātes Satversmes sapulces priekšsēdētājs Uldis Zupa skaidroja, kāpēc apvienošana vispār vajadzīga: "Visu reformu pamatā ir Eiropas Atveseļošanas fonda līdzekļi. Lai apgūtu fondus, Latvijai ir jāsamazina augstāko izglītības iestāžu skaits. Ņemot vērā, ka Liepājas Universitāte ir piekritusi iet uz šādām reformām, tas nozīmē, ka esam starta pozīcijā, un nākamais solis bija sadarbības partnera, tās zinātniskās augstskolas izvēlē, ar ko iesim ciešāk kopā."

Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas Augstākās izglītības, zinātnes un cilvēkkapitāla apakškomisijas priekšsēdētājs Česlavs Batņa ("Apvienotais saraksts") norādīja, ka tas, ka situācijā ir nonākusi līdz viedokļu pretrunām, ir komunikācijas trūkuma sekas no visām iesaistītajām pusēm – padomi, senātu, IZM un citiem.

"Es jūtu, ka ir bijusi kļūda komunikācijā, jo visas tās bažas, ko pauž Liepājas Universitāte, tās ir bažas, bet ir vajadzīgs izskaidrojošais darbs," sacīja Batņa.

Otrdien Saeimas apakškomisijā notiks diskusijas par Liepājas Universitātes reorganizāciju un sekos ieteikumi IZM. Ir jāmazina bažas, ka viens vai otrs risinājums pasliktinās situāciju, norādīja Batņa, uzsverot, ka tieši otrādi – šajā gadījumā apvienošanās procesā jāiegūst visām iesaistītajām pusēm.

Tas, kādi ieteikumi sekos, šobrīd jau ir vispārīgi skaidrs. 

Batņa stāstīja: "Būtiskas ir divas lietas: pirmais ir būtiski nepazaudēt Liepājas Universitātes humanitāro virzienu, tai skaitā pedagogu sagatavošanā, jo tā ir aktualitāte, bet otrs ir ieklausīties arī pašvaldībā, viņu vajadzībās cilvēkkapitāla jomā, tie ir pieprasītie nākotnes speciālisti."

Komisijas sēdē, kur otrdien skatīs universitātes reorganizācijas jautājumu, piedalīsies arī Liepājas domes priekšsēdētāja vietnieks un Liepājas Universitātes padomes pārstāvis Salvis Roga. Viņaprāt, šobrīd vissvarīgākais ir apzināties, ka konsolidācijas procesam ir jānotiek.

Roga sacīja: "Kopā ar trim zinātņu universitātēm – RTU, LU un RSU – tas, ko mēs no Liepājas Universitātes padomes puses jau ilgāku laiku esam darījuši, mēs esam analizējuši dažādus iespējamos scenārijus, lai šī konsolidācija notiktu maksimāli efektīvi Liepājas Universitātei. Ir skaidrs, ka viena kļūst par vadošo universitāti."

Tagad ir darbs IZM pieņemt lēmumu, kura tā būs, uzsvēra Roga. Otrs uzdevums būs skaidri definēt noteikumus, kā kopējā ekosistēmā iekļausies pārējās zinātņu universitātes.

"Kāda būs loma, atbildība, kādi resursi programmu veidošanā, stratēģisko virzienu stiprināšanā, lai kopā šī ekosistēma ar visām trim zinātņu universitātēm ir pietiekami efektīva un Liepājas Universitāte kļūst par vēl stiprāku spēlētāju Liepājā un Kurzemes reģionā," atzīmēja Roga.

Par strukturālām izmaiņām IZM vēl būs jānotiek diskusijām, pauda Batņa. Viņš akcentēja, ka Atveseļošanas fonda finansējums galvenokārt paredzēts tieši Liepājai, nevis ar mērķi sadalīt starp citām augstskolām, bet gan darba spēka un darba vides uzlabošanai Liepājā. Atveseļošanās fonda finansējums ir gandrīz 10 miljoni eiro.

2022. gada 19. decembrī Valsts kancelejas uzturētajā tiesību aktu portālā tika publicēts tiesību akta projekts, kur minēts, ka Liepājas Universitātes konsolidācija ar RTU izmaksās līdz 10 399 799 eiro, tai skaitā nepārsniedzot Atveseļošanas fonda finansējumu – 9 980 613 eiro un valsts budžeta līdzfinansējumu – 419 186 eiro.

KONTEKSTS:

Liepājas Universitāte (LiepU) nosūtījusi atklātu vēstuli valsts augstākajām amatpersonām, izglītības nozares organizācijām un pašvaldībai, kurā norāda uz iespējamām nelikumībām un labas pārvaldības neievērošanu augstskolas konsolidācijas procesā. Universitāte norādīja, ka vairākos noteikumu projekta punktos nepārprotami tiek norādīts uz LiepU konsolidāciju jeb reorganizāciju ar RTU, taču līdz noteikumu projekta publiskošanai Ministru kabinets nav pieņēmis lēmumu par LiepU reorganizāciju, pievienojot to RTU, kā arī šis jautājums nav diskutēts Augstākās izglītības padomē, norāda vēstules autori.

LiepU uzskata, ka lēmuma pieņemšana šaurā lokā, nevis publiskā apspriešanā, sniedzot pamatotu argumentāciju, rada aizdomas par kādu interešu virzīšanu un labas pārvaldības principu neievērošanu lēmumu pieņemšanā attiecībā uz LiepU tālāku attīstību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti