Dienas ziņas

Jelgavā apkures parāds 5 miljoni eiro

Dienas ziņas

Valsts prezidenta vizīte Latgalē

Pikets pie Liepājas tiesas pulcē simtiem cilvēku

Liepājas tiesa ignorē vecāku protestu pret soda mēru pedofiliem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 10 mēnešiem.

Liepājā dienas vidū ap 500 cilvēku protesta akcijā izteica savu neapmierinātību par tiesas lēmumu, kurā par kādas meitenes seksuālu izmantošanu divi vīrieši – tēvs un dēls – sodīti ar piespiedu darbu. Līdzīga, taču mazskaitlīgāka akcija, notika arī Rīgā.

Liepājā kaunina tiesu

Latvijas Radio no notikuma vietas pie Liepājas domes vēsta, ka daudzi pieaugušie bija ieradušies ar bērniem. Tieši vecāki šo tiesas spriedumu ir uztvēruši ļoti emocionāli.

''Šie likumi nav normāli, un es gribu, lai maniem bērniem ir likumi, kas sargā bērnus, nevis sargā pedofilus. Un es arī neuzskatu, ka pedofilu var izārstēt ar sabiedrisko darbu (..)" saka divu bērnu mamma Natālija Vecvagare.

Emocionālā bērnu atbalsta akcijā Liepājā piedalās ap 500 cilvēku
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

Akcijas rīkotājs Nilss Jansons plakāta tekstā uzsvēra, ka noziegums pret bērnu ir smags nodarījums, par ko pienākas cietumsods.

Tāpat izskan saukļi „Kauns tiesai!”, kā arī rosinājumi padzīt no Liepājas tiesnesi. Pēdējam aicinājumam gan daudzi nepiekrīt.

Notikuma vietā ir ieradušies arī vairāki desmiti motociklistu, kuri ir tēvi un kuriem nav pieņemams tiesas spriedums. "Tas taču vienkārši izsmiekls. Tāds lēmums - 240 stundas piespiedu darba. Nav komentāru," teica viens no protesta dalībniekiem.

Rīgā neizpratne par nesamērīgo sodu

Spītējot lietum un krusai, kā arī solidarizējoties ar Liepājas vecākiem un paužot neizpratni par pretrunīgi vērtēto sodu Liepājas pedofiliem, arī Rīgā piektdien pie „Laimas" pulksteņa notika vecāku rīkota sapulce. Tur pulcējās vairāki desmiti cilvēki, kas dalīja balonus ar uzrakstu „Mūsu bērni – mūsu bagātība”. Cilvēki norāda, ka kopā pulcējas tādēļ, lai pievērstu plašāku sabiedrības uzmanību „maigajam” sodam, kas piespriests abiem vīriešiem Liepājā.

Bērnu atbalsta akcijas dalībnieki Rīgā
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

 „Man ir mazmeitiņa un, protams, ka es par viņu domāju, ne jau par kaut kādiem likumiem vai kaut kādiem noteikumiem. Neko varbūt nepanāksim! Visdrīzāk, ka neko nepanāksim, jo tas tik viegli nenotiek, bet es būšu parādījusi savu attieksmi,” saka Elita.

„Pirmkārt, mani pārņem sašutums tādos gadījumos, kad ņirgājas par bērniem, it īpaši, ja seksuāli. Tik maigs sods par šo pāridarījumu nevar būt. Viņi taču ir atzinuši savu vainu, bet sodam jābūt krietni stingrākam,” norāda Romāns.

Līdzīgi domā Olga. „Tā ņirgāšanās, ko piedzīvoja tas bērns, kā dēļ mēs esam šeit kopā sanākuši, ir laupījusi bērnam bērnību. Viņa nezina, kāda ir īsta bērnība,” saka Olga.

Tiesas pārstāvji protestu ignorē

Tikmēr pašā tiesas ēkā valdīja pilnīgs klusums un visi turpina mierīgi strādāt savos kabinetos. Neviens pie piketētājiem ārā tā arī neiznāca, arī Liepājas tiesas priekšsēdētājs Ilgvars Jaunģelže - viņš uzskata, ka pirms tam medijos jau viss ir pateikts.

 "Mums papildus absolūti nav ko teikt, jo vēlreiz gribu teikt, ka tas bija slēgtais tiesas process. Un kamēr nav pasludināts pilns tiesas spriedums, mums ir ļoti minimāla informācija, ko mēs varam pateikt. Un lielam, skaļam pūlim situācijā, kad mums nav skaņu pastiprinošu iekārtu, kas mūs sadzirdētu?" sprieda tiesas priekšsēdētājs.

Kā telefonsarunā pastāstīja sašutumu izraisījušo spriedumu piespriedusī tiesnese Aiva Daidere, viņasprāt, piketa rīkošana ir normāla parādība demokrātiskā sabiedrībā, bet komentāru kameras priekšā amatpersona atteicās sniegt.

Par spriedumu viņa savu viedokli sabiedrībai jau esot paudusi un sods esot piemērots. Tikmēr internetā jau savākti 3000 parakstu par tiesneses Aivas Daideres un prokurores Ligitas Arājas izvērtēšanu amata atbilstībai.

Tiesībsargs: Tiesas spriedums - "pēdējais punkts"

Tikmēr tiesībsargs Juris Jansons, kurš ierosināja grozīt Krimināllikumu un atcelt noilgumu dzimumnoziegumiem pret bērniem, Latvijas Televīzijai stāstīja, ka Liepājas tiesas spriedums bija “pēdējais punkts”, lai rosināt uzlabojumus bērnu tiesību aizsardzības jomā. 

Jansons apgalvoja, ka prevencijas pasākumi nedarbojas, jo saskaņā ar policijas datiem gandrīz divas reizes pieauga dzimumnoziegumos cietušo bērnu skaits. Bet bieži vien tad, kad upuri beidzot ir gatavi liecināt par notikušo, saskaņā ar likumu noziegumam iestājās noilgums, tāpēc Jansons piedāvā to atcelt.

Jau vēstīts, ka ažiotāžu izraisījis Liepājas tiesas spriedums, ar kuru par netiklām darbībām ar mazgadīgu meiteni ilgstošā periodā diviem vīriešiem piespriests piespiedu darbs. Apsūdzības uzturētāju piemērotais sods apmierina.

Tieslietu ministrijas pārstāvji un advokāti iepriekš norādīja, ka šobrīd sodi par pedofiliju ir daudz bargāki nekā laika posmā, kad pret meiteni izdarīta vardarbība. Tāpat esot atšķirība, vai notikusi izvarošana vai netiklas darbības.

Spriedumu ir gatava pārsūdzēt Valsts bērnu tiesību aisardzības inspekcija. Tikmēr valsts augstākās amatpersonas pauda, ka viņiem «kā pilsoņiem» maigais sods šajā gadījumā nav pieņemams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti