Dienas ziņas

Lauksaimnieki raizējas par labības sējumu veldrēšanos

Dienas ziņas

Vietējo kopienu valdes varētu vēlēt elektroniski

Lai saglabātu statusu, apvienosies trīs reģionālās universitātes

Liepājas, Daugavpils un Latvijas Lauksaimniecības universitāte apvienosies konsorcijā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 10 mēnešiem.

Lai saglabātu universitātes statusu, noslēgs sadarbības līgumu starp Liepājas, Daugavpils un Latvijas Lauksaimniecības universitāti, kas paredz apvienošanu. Šīm augstākās izglītības iestādēm būs jāizveido plāns, kā ne tikai koplietot pieejamos resursus, bet arī, kā integrēt savas studiju programmas citā universitātē. Savukārt Latvijas Rektoru padome uzsver, ka pats galvenais, izveidojot konsorciju, šim izglītības iestādēm ir nepazaudēt savu individualitāti.

ĪSUMĀ:

  • Liepājas, Daugavpils un Latvijas Lauksaimniecības universitāte veidos konsorciju.
  • Izmaiņas notiks, jo jaunā augstskolu reforma paredz, ka universitātē jābūt 4000 studentu.
  • Šuplinska trīs universitāšu apvienošanās ideju akceptējusi.
  • Rektoru padome bažījas, ka universitātes pazaudēs savu individualitāti.

Jaunā augstskolu reforma paredz, ka, lai universitāte saglabātu savu statusu, tajā studējošo skaits nedrīkst būt mazāks par 4000. Liepājas Universitātē studentu skaits nesasniedz pat 2000. Šī iemesla dēļ pilsētas un universitātes vadībai nācās meklēt risinājumus, kā nezaudēt minēto statusu. Pašreiz tāds ir atrasts – Liepājas, Latvijas Lauksaimniecības un Daugavpils universitātes izveidos apvienību jeb konsorciju. 

“Šis variants ļauj mums nepazaudēt universitātes statusu reģionā, un šis risinājums dod tieši to, ka gan Liepājas universitāte ir, būs un paliks stiprāka,” stāstīja Liepājas domes priekšsēdētājs Jānis Vilnītis (Latvijas Reģionu apvienība). 

Vilnītis informēja, ka šajā nedēļā ticies ar izglītības un zinātnes ministri Ilgu Šuplinsku (Jaunā konservatīvā partija), lai viņai piedāvātu iepriekšminēto risinājumu reģionālo universitāšu tālākai attīstībai. Ministre plānoto ieceri akceptējusi. 

“Konsorcija izveide ar vienotu stratēģiju, ar attīstību reģionos, respektējot arī konkrēta reģiona vajadzības un tai pašā laikā nezaudējot saskari ar pētniecību, tā ir ļoti laba iespēja, lai ne tikai celtu pašas universitātes kapacitāti,” komentēja ministre.

Savukārt Rektoru padomē uzsvēra, ka universitātēm svarīgi nezaudēt savu identitāti.

“No vienas puses, visnotaļ pozitīvs [solis], no otras, protams, šim solim ir jābūt ļoti izsvērtam, lai universitātes nepazaudētu savu misiju, kas tika definēta jau dibināšanas brīdī,”

norādīja Rektoru padomes priekšsēdētāja Rūta Muktupāvela.

Kā informēja Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere – konsorcija izveides pirmais solis būtu ciešākas sadarbība izveide visās šo universitāšu darbības galvenajās jomās: studijās, zinātnē, resursu koplietošanā un izmantošanā. Tāpat uzreiz pēc sadarbības noslēgšanas universitātēs sākšoties aktīvs darbs pie tā, lai salāgotu studiju programmu integrēšanu kādā no citām augstskolām. 

“Mēs varētu gan kopīgi plānot studiju programmu realizāciju,

piemēram, ja Latvijas Lauksaimniecības universitātē ir kāda ļoti laba inženierzinātņu programma, bet Liepājas universitātē tādas nav, tikpat labi mēs varētu tur šo programmu realizēt Liepājas universitātē,” stāstīja Pilvere.

“Pie šī strādās visu universitāšu rektori, prorektori, mācībspēki, lai salāgotu mācību programmas, lai salāgotu arī šo pasniegšanu, ko var pasniegt attālināti, kur tomēr būs jāierodas uz vietas,” piebilda Liepājas mērs.

Sadarbības memorands tiks noslēgts 8. jūlijā Jelgavā starp vairākām pusēm – visām trīs universitātēm, iesaistīto pašvaldību pārstāvjiem, Izglītības un zinātnes ministriju, kā arī Zemkopības ministriju, kā paspārnē ir Latvijas Lauksaimniecības universitāte. 

KONTEKSTS:

Valdība maijā atbalstīja Augstskolu likuma grozījumu projektu, ar kuru paredzēts mainīt augstskolu iekšējo pārvaldību. Rektoru padome, vairākas augstskolu organizācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmija iebilst pret grozījumiem un uzskata tos par sasteigtiem. Izmaiņas cita starpā paredz, ka universitātē mācās 4000 studējošo, bet kritēriju nepiemēros, ja iestādei būs labi zinātniskie sasniegumi. Par reformu vēl lemj Saeimā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti