Liepājā tuvākajā piecgadē var pietrūkt puse ģimenes ārstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pēc inficēšanās ar Covid-19 mirušā Liepājas ģimenes ārsta Igora Stoma prakses pārņemšanu izdevies atrisināt savlaicīgi, informēja Liepājas pašvaldības Vides, veselības un sabiedrības līdzdalības daļas vadītāja Elīna Tolmačova. Tagad rūpes par 1402 pacientiem uzņēmusies viņa ilggadējā kolēģe Dace Cābele. Vienlaikus izgaismojas problēma, ka tuvākajā desmitgadē pilsētā būs jānomaina lielākā daļa ārstu, jo viņi, visticamāk, dosies pensijā.

Daktera Stoma praksē bija 1402 pacienti, savukārt kolēģei, kura uzņēmusies rūpes par pacientiem, pašai ir aptuveni 2500 pacientu, kas nav mazs skaits. Veselības daļas vadītāja Elīna Tolmačova norādīja, ka būs jāatrod jauni ārsti:

Liepājā tuvākajā piecgadē var pietrūkt puse no ģimenes ārstiem
00:00 / 03:32
Lejuplādēt

„Tā ir lielākā problēma, jo ilgtermiņā dakterei ir jāmeklē atbalsts, lai šādu praksi varētu apkalpot. Zināms, ka paliks abas daktera Stoma māsiņas, kuras palīdzēs strādāt ar pacientiem, taču ilgtermiņā mums būs jāpiesaista jauni speciālisti, lai šādu pacientu skaitu varētu aprūpēt.”

Ģimenes ārste Anita Liepa atzīmēja, ka pacienti jau paši interesējoties par iespējām citās ģimenes ārstu praksēs Liepājā. „Pacienti meklē iespējas, piesakās pie pārējiem un mēģina rast risinājumus. Man arī vakar pieteicās divi pacienti. Ja ir kāds no ģimenes, es neatsaku,” norādīja Liepa.

Liepājā ir 46 ģimenes ārstu prakses un vēl četras prakses, kas strādā gan novadā, gan Liepājā. Kopumā pilsētas praksēs reģistrēti vairāk nekā 73 tūkstoši pacientu. Raugoties tuvākajā desmitgadē, situācija ir ļoti trausla, uzsvēra veselības daļas vadītāja Tolmačova.

No 46 ārstiem 13 jau ir vecāki par 65 gadiem.

„12 ir vecumā no 60 līdz 65 gadiem, un liels skaits ir no 50 līdz 59 gadiem. Tuvāko 5 līdz 10 gadu laikā mums ir jānomaina 90% procenti no ārstu skaita, būs jārēķinās, ka būs nepieciešami jauni ārsti,” stāstīja Tolmačova.

Liepājas pašvaldība pašlaik nodrošina stipendijas trīs ģimenes ārstiem, kuri tuvākajos gados sāks savas prakses pilsētā. Vēl vienam ģimenes ārstam ir piešķirts dienesta dzīvoklis. Jautājums pilsētas mērogā atkal tiek aktualizēts, ārste Liepa uzsver, ka par ģimenes ārstu pēctecību aktīvāk jādomā pašiem.

„Ja nebūs risinājuma, tad pēc pieciem gadiem būs labi ja puse no ārstiem.

Man arī ir 61 gads. Daži jau saka, ka dosies pensijā. Kas pārņems praksi, grūts jautājums. Esošajiem ārstiem ir drošāk jāpiesakās rezidentu apmācībai. Man pašai arī šobrīd praksē ir rezidents. Tas jādara aktīvāk. Ir jāgatavo pašiem kolēģis, kam praksi atstāt, es vispār citu risinājumu neredzu,” uzsvēra Liepa.

Tikmēr ģimenes ārsti turpina strādāt Covid-19 ēnā. Vissmagāk slimo nevakcinēti pacienti, un šādi cilvēki praksē vēršas visbiežāk, pastāstīja ārste Liepa. Tikmēr daļa pacientu, kuri sākuši vakcinēties pēdējā laikā, uzsver, ka tiek piespiesti to darīt.

Kopumā Liepājā vakcinēto iedzīvotāju skaits pārsniedz 60%, taču aktīvo iedzīvotāju vecumā grupās no 30 līdz 69 gadiem vakcinēto skaits Liepājā jau pārsniedz 80%.

KONTEKSTS:

Valsts policijas Liepājas iecirknī ir sākts kriminālprocess par, iespējams, viltotu Covid-19 sertifikātu – tā norāda Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvalde, atbildot uz jautājumu par kāda Liepājā praktizējuša ģimenes ārsta nāvi pirms divām dienām. Tikmēr Liepājas dome un Nacionālais veselības dienests mēģina atrast, kurš aprūpēs mirušā mediķa prakses pacientus, jo pilsētā esošie ģimenes ārsti ir pārslogoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti