Liepājā meistari ierāda ādas apstrādi un aušanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Jau otro reizi Latvijas Nacionālais kultūras centrs īsteno projektu "Satiec savu meistaru!" Tā ir iespēja ieskatīties Tautas lietišķās mākslas meistaru darbnīcās un satikt tradicionālo prasmju zinātājus. Šādu iespēju piedāvā arī Liepājas Mākslas vidusskola. Šajā nedēļas nogalē tur notika dažādi paraugdemonstrējumi un meistardarbnīcas.

Krāsainā un rosīgā atmosfērā satieku vienu no Liepājas meistarēm ādas izstrādājumu dizaina jomā – Dzintru Budovsku. Viņa priecājas par katru izdošanos, jo atnācēji reizēm bažījoties, ka darbiņš varētu arī nesanākt. Viņa ar pārliecību saka – viss sanāks!

”Dažādi mazi aksesuāri, mazās kokteiļu cepurītes, piekariņi, grāmatzīmes, atslēgu piekariņi, rokassprādzes. Nelieli darbiņi, kas neprasa ilgu laiku. Lai būtu labs gala rezultāts. Mums ir karstā spiede, tur meitenīte spiedīs reljefu iekšā ar klišeju un zeltījumu, tur taps atslēgu piekariņš,” stāsta Dzintra Budovska.

Satikt savu meistaru atnākusi arī devītās klases skolniece Jolanta Roze. Pēc pamatskolas absolvēšanas, viņa iecerējusi mācīties Liepājas Mākslas vidusskolā. Jolanta vēl domās, vai apgūt interjera vai ādas izstrādājumu dizainu: ”Es nemaz nezināju, ka ir tik viegli izspiest uz ādas dažādus ornamentus un tas izskatās tik skaisti. Veidojam arī aizsardzības zīmes, lai veicas eksāmenos.”

Gatavojoties Dziesmu un deju svētkiem, arī Liepājas Mākslas vidusskolā top tērpi, rotas un citi aksesuāri ar latviešu tautas ornamentiem. Ādas nodaļā meistaru vadībā audzēkņi izveidojuši arī krāsainas pastalas.

Plašas iespējas radošu ideju īstenošanai atnākušajām meitenēm atklāj meistare Sandra Zāle–Zālīte. Viņa vada Tekstila izstrādājuma dizaina nodaļu un pati nodarbojas ar aušanu. Viņas veidotie karogi plīvo arī novadu pašvaldībās, pēdējais tapis Pāvilostai. Sandra saka, ka jauniešiem patīk ātrs rezultāts, bet, piemēram, aušana prasa laiku un pacietību: ”Ja viņi ierauga stelles, viņiem tā šķiet nesaprotama ķīniešu ābece, bet tā jau nav. Tiem, kuri mācās četrus gadus, mēs iemācām tehniku, un jaunieši aizraujas. Viņiem, strādājot arī citās profesijās, tas pietrūkst. Ir meitenes, kuras atļāvušās arī savās mājās ielikt stelles, jo tām vajag lielu telpu. Viņas turpina aust,” par to priecājas Sandra Zāle-Zālīte.

Tekstils gan nenozīmē tikai aušanu vien, tas ir plašs spektrs dizaina izpausmēs. Par to var pārliecināties Liepājas Mākslas vidusskolas telpās, kur izlikti audzēkņu darbi. Meistarus varēja satikt arī citās pilsētas vietās, jo Liepāja ir bagāta ar Tautas lietišķās mākslas meistariem, kuri savās rindās gaida arvien jaunus cilvēkus, ar kuriem dalīties aroda prasmēs un noslēpumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti