Dienas ziņas

Pārbauda krāsu ceļu apzīmējumiem

Dienas ziņas

PVO: Eiropā pieaug Covid-19 gadījumu skaits

Krievijā strauji pieaug inficēto un vīrusa upuru skaits

Lielvircavas Kultūras nams – mantojums jaunajam Jelgavas novadam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jaunā Jelgavas novada deputātiem par vienu no pirmajiem uzdevumiem kļūs mājvietas meklēšana Platones pagasta Lielvircavas pašdarbības kolektīviem. Īres līgums ar kultūras nama īpašnieku beigsies augustā, bet līdzšinējā novada deputātu atkārtotajai vēlmei iegādāties ēku par trīsreiz augstāku cenu nekā tā novērtēta, iebilda Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM).

Ceturtdien, 1. jūlijā, Svētes pamatskolas pagalmā Jelgavas novada jaunie deputāti pulcējās uz savu pirmo domes sēdi, bet vēl vakar attālinātā sēdē Jelgavas novada deputāti cerēja īstenot kādu senu sapni – nopirkt Lielvircavas Kultūras namu.

Lielvircavas Kultūras nama ēka, kuras paspārnē darbojas deviņi pašdarbības kolektīvi, ir privāts īpašums, ko pašvaldība īrē jau gandrīz 20 gadus. Kopš 2013. gada vairākas reizes bijuši mēģinājumi to iegādāties  par gandrīz nemainīgu cenu –  500 000 eiro, kas ir krietni dārgāk nekā īpašuma novērtējums, kas 2016. gadā bija 256 000 eiro, bet šogad 136 000 eiro. Ilggadējais novada priekšsēdis Ziedonis  Caune (Latvijas Zemnieku savienība) ir pārliecināts, ka tik un tā tas ir izdevīgākais risinājums.

Pēdējā brīdī gan jautājums par kultūras nama ēkas iegādi no vecā Jelgavas novada pēdējās sēdes tika izņemts, jo pret to iebilst pašvaldības uzraugošā ministrija, kas materiālus izskatīšanai nosūtījusi arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB). Iebildumi gan neesot tikai pret iegādes cenu, kas vairāk nekā trīs reizes pārsniedz vērtējumā norādīto.

"Ēka ir celta 1981. gadā. Tas nozīmē, ka ēkai ir arī noteikts kalpošanas laiks, un pēc tā ēkai būs nepieciešamas investīcijas gan energoefektivitātē, gan jebkuru komunikāciju atjaunošanā, kas ir papildu izdevumi,"

skaidroja VARAM valsts sekretāra vietniece Ilze Oša.

Pārņemot īpašumā, būtu jāapmaksā arī regulārie uzturēšanas izdevumi, tādējādi vēl vairāk sadārdzinot kultūras nama uzturēšanu, par ko izmaksas jau šobrīd ir visaugstākās novadā – 83 eiro uz vienu  iedzīvotāju.

"Mums līdz 1. novembrim ir programma Covid-19 aizdevumu kontekstā, kur var pielāgot jebkuru pašvaldības īpašumu citai funkcijai. Es teiktu, ka pašvaldībai ir jāsāk ar to," norādīja VARAM pārstāve.

Īres līgums ar "Lievircava Agro", kas ir ēkas īpašnieks, beigsies augustā, un jaunizveidotā Jelgavas novada deputātiem diezgan ātri būs jāizlemj, kur rast mājvietu Lielvircavas pašdarbniekiem.

"Lielvircavā ir daudz pašvaldības ēku. Gan tādas, ko var pielāgot, gan tādas, ko šobrīd jau iespējams lietot.

Te ir vairāk, es domāju, politiskās iegribas un nevēlēšanās racionāli domāt, un mēra kādu personīgo ambīciju apmierināšanas produkts.

Arī šī maksa, ko maksā par nomu, ir nenormāla, un es uzskatu, ka šis līgums ir jāpārtrauc nevis augustā, bet jau šodien," sacīja VARAM ministra padomnieks, Jelgavas novada domes deputāts Madars Lasmanis ("Latvijas attīstībai").

"Mums ir savas normas un robežas. Ne velti ir savi Ministru kabineta noteikumi, pēc kuriem aprēķina īres maksas. Ja īres maksa ir aprēķināta pēc šiem noteikumiem, nav likumīga pamata to apstrīdēt. Es nezinu, vai tā tāda ir, bet, dzirdot, ka gadā tie ir tuvu 200 000 eiro, man tā kā gribētos apšaubīt, vai tas ir atbilstoši īres maksām. Iespējams, ka ir lētāk kolektīvus aizvest uz kāda cita pagasta kultūras namu. Tas jau arī nav izslēgtais risinājums," norādīja Jelgavas novada domes deputāts Dainis Liepiņš (Latvijas Reģionu apvienība).

Kādu risinājumu pieņemt, būs jālemj novada domei, kuras priekšsēdis atkal būs līdzšinējais mērs Ziedonis Caune. Savukārt ministrija, lai izvērtētu, vai kultūras nama iegāde var būt pašvaldībai izdevīga, papildus pieprasījusi iesniegt potenciālo investīciju aprēķinu, kas nepieciešamas, lai ēka atbilstu 21. gadsimta prasībām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti