Lielā snigšana pārbauda skolu un pašvaldību gatavību ekstremāliem laika apstākļiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pēc lielās snigšanas, kas sākās aizvadītās nedēļas nogalē, aizputināti ceļi, traucēta transporta satiksme, uz laiku pat pārtrauktas mācības skolās klātienē. Tā pārbauda arī skolu un pašvaldību gatavību ekstremāliem laika apstākļiem. Latgalē vissarežģītākā situācija bija šīs nedēļas sākumā. 

Lielā snigšana pārbauda skolu un pašvaldību gatavību ekstremāliem laika apstākļiem
00:00 / 03:53
Lejuplādēt

Ceturtdienas rītā pie Ludzas pilsētas vidusskolas, kur mācās ap 500 bērnu, viens pēc otra piebrauca skolēnu autobusi, kas pa sniegotiem ceļiem atgādā uz pilsētu bērnus no lauku pagastiem.

Ludzas novadā ir deviņas skolas. Agrāk skolu laukos bija daudz vairāk, un tagad no tām vietām, kur mācību iestādes gadu gaitā tika slēgtas, skolēni uz tuvāko skolu tiek vesti ar autobusiem. Ludzas novadā ik dienu 28 maršrutos dodas 22 autobusi. 

Kā uzsvēra Ludzas novada domes priekšsēdētājs Edgars Mekšs (Zaļo un Zemnieku savienība), pašvaldības prioritāte ir tieši tie ceļi, pa kuriem brauc skolēnu autobusi.

"Snigšana bija ļoti intensīva, vakar mums gāja smagi gan pilsētā, gan arī lauku teritorijās. Strādā visas iespējamās tehnikas vienības. Mums ir noslēgti līgumi ar uzņēmumiem. Ikdienā, kad nav tik intensīva snigšana, mēs parasti tiekam galā ar savu tehniku. Sniga visu nakti, un jau iepriekš iztīrītie ceļi vietām ir jāpārtīra. Tāpēc arī ar skolēnu pārvadāšanu bija problēmas. Dažos pagastos skolēnu autobuss tā arī neizbrauca. Tas bija Pildas, Nukšu un Salnavas pagastā," stāstīja Mekšs.

Ludzas novada mērs uzsvēra, ka nedēļas vidū situācija uz ceļiem jau bija uzlabojusies: "Mums šobrīd maršrutā ir 22 autobusi, kas pārvadā skolēnus. Šodien visi autobusi ir ierindā un, lai arī pagaidām varbūt ne visi ceļi ir iztīrīti, man nav šobrīd informācijas, ka kāds autobuss kaut kur nebūtu izbraucis."

Ludzas novadā par spīti apgrūtinātai nokļūšanai līdz skolai mācību process notika klātienē. 

Savukārt Rēzeknes novadā snigšana nedēļas sākumā būtiski ietekmēja vairāku mācību iestāžu darbu. Kā uzsvēra Rēzeknes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Guntars Skudra, sniegs ziemā jau nav nekas īpašs, un mācību iestādes nepieciešamības gadījumā pašlaik var veikt mācības arī attālināti.

"No pusnakts uz pirmdienu pagastu ceļi jau tika tīrīti. Problēmas bija ar valsts ceļiem. Mēs zinām, ka A klases ceļus tīra 3 stundu laikā, B klases – 8, un C klases – 24 stundu laikā. Šie laiki ne vienmēr tiek precīzi ievēroti, un valsts ceļi pirmdien praktiski nebija iztīrīti visas dienas garumā. Tur gan radās problēmas, un skolas pieņēma lēmumu strādāt attālināti – Verēmu pamatskola, Nautrēnu vidusskola," stāstīja Skudra.

Vairākās skolās gan Ludzas novadā, gan arī Rēzeknes novadā skolēniem pieejamas dienesta viesnīcas vai internāti. Kā uzsvēra Skudra, parasti iespēju palikt internātā izmanto skolēni, kuri dzīvo tālu no skolas, taču ar skolas vadības ziņu te var palikt arī ekstremālu laikapstākļu gadījumā.

Skudra sacīja: "Nautrēnu vidusskola, Dricānu vidusskola, Maltas vidusskola, Lūcijas Rancānes Makašānu Amatu vidusskola, – te ir iespēja palikt pa nakti."

Lai arī citviet Latvijā vēl joprojām snieg, Latgalē situācija ir uzlabojusies, daudzviet gan pašvaldību, gan valsts ceļi lielākoties jau ir iztīrīti no sniega. Taču sinoptiķi nākamnedēļ sola atkalu, kad lauku ceļi kļūs bīstami slideni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti