Līdz ar varas maiņu Tukumā sācies karš pret vietējo neatkarīgo žurnālistiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Gada sākumā varu Tukuma novada domē pārņēma Nacionālās apvienības, Latvijas Zaļās partijas un Latvijas Zemnieku savienības politiķi. Kopš tā laika domes vadībā notikušas izmaiņas ne tikai personālijās, bet arī lēmumu pieņemšanas un skaidrošanas kārtībā. Proti, samazināts domes komiteju skaits, tādējādi lēmumus pieņemot šaurākā lokā. Dome atteikusies no sēžu videotiešraidēm, un par deputātu izlemto var uzzināt jau pēc sēdēm, skatoties ierakstu arhīvus.

Līdz ar varas maiņu Tukumā sācies karš pret vietējo neatkarīgo žurnālistiku
00:00 / 11:56
Lejuplādēt

Mērs arī bija iecerējis veidot savu biroju, bet šie plāni piebremzēti, iespējams, koronavīrusa ierobežojumu dēļ. Taču vīruss nav bijis šķērslis, lai Tukuma jaunā vara un tās uzticamības personas sāktu karu pret vietējo žurnālistiku. Turklāt tādas personas, kas par neslavas celšanu jau tiesātas.

Ilgus gadus vienīgais medijs Tukumā ir bijis laikraksts «Neatkarīgās Tukuma Ziņas». Aktīvi pieskatījis novadā notiekošo, gan izgaismojis saimnieciskās nebūšanas, piemēram, atkritumu apsaimniekošanā vai vides piesārņošanā, gan pildījis sargsuņa lomu, sabiedrībai īpaši skaidrojot domes lēmumus un nodomus. Pirms pāris gadiem laikraksta komanda saņēma Latvijas Žurnālistu asociācijas «Izcilības balvu» par publikāciju un sižetu sēriju «No vēlēšanām līdz vēlēšanām».

"Mūsu pienākumi rakstīt par lasītājiem svarīgiem jautājumiem un pieskatīt politiķus, lai viņi strādātu iedzīvotāju labā nav mainījušies. Gribam redzēt visus lēmumprojektus, gribam piedalīties domes sēdēs, gribam redzēt, kā šie lēmumprojekti tiek pieņemti. Kopš jaunā vara janvārī ir stājusies pie domes [vadības] grožiem, mainījušās iespējas mums šos pienākumus veikt. Tiek traucēts žurnālistu darbs. Arī ar domes darbinieku līdzdalību žurnālisti tiek nomelnoti, apmeloti. Arī tādējādi darbs tiek traucēts, apšaubīts, kavēts," saka «Neatkarīgo Tukuma Ziņu» galvenā redaktore Ivonna Plaude.

Viss sācies ar to, ka jaunais Tukuma domes priekšsēdētājs Normunds Rečs no Nacionālās apvienības izlēmis vairs nerīkot iknedēļas preses konferences, kur žurnālisti domes vadību varēja iztaujāt nepastarpināti. Mērs par sabiedrisko attiecību speciālistu nolīga pieredzējušu Nacionālās apvienības politiķu tēla veidotāju un arī vēlēšanu kandidātu Jāni Tomelu. Viņš arī Tukuma domes interneta lapā parakstījis mēra izplatīto paziņojumu, kurā noraidīts laikrakstā "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" kultivētais viedoklis, ka līdz ar Reča stāšanos domes priekšsēdētāja amatā ir sākusies vārda brīvības ierobežošana un atkāpšanās no demokrātijas tradīcijām Tukuma domē.

Tagad Tukuma domes vārdā runā sabiedrisko attiecību speciālists Tomels. "Ar šo laikrakstu attiecības ir ļoti interesantas. Ikdienas darbā caur e-pastu ir ļoti normāla sadarbība. Naidīgas attiecības ir izveidojušās ar laikraksta galveno redaktori Ivonnu Plaudi. Tas noteikti ir viņas raksturs - autoritārisms, nevēlēšanās sadarboties, uzklausīt citu viedokli. Manas darbības sākumā viņa nāca uz preses konferencēm, tad piesita kāju un teica, ka vairs nenākšot," pauž Tomels.

Avīzes žurnālistiem domes namā atrasties atļāva tikai sabiedrisko attiecību speciālistu pavadībā.

Avīzei arī aizliedza vēsturiski izveidoto tradīciju pasniegt savu speciālbalvu gada sportistu apbalvošanas pasākumā. Lai gan Tukumā ir tikai viens neatkarīgs laikraksts, jaunais Nacionālās apvienības mērs Rečs pēc stāšanās amatā paziņoja, ka, "Neatkarīgajām Tukuma Ziņām» attiecībās ar Tukuma novada domi īpašs statuss vai privilēģijas vairs netiks paredzētas".

"Viņi bija ļoti īpaši. Viņi tika lutināti. Viņiem bija visur priekšroka. Viņi varēja atļauties tādu uzvedības stilu, kuru neatkarīgi žurnālisti nekad nepiekoptu. Ir tomēr noteikti standarti, kā sadarbojas mediji un valsts pārvalde un pašvaldības. Viņiem bija speciālas preses konferences pie mēra. Viņiem tika izdabāts. Šim laikrakstam Tukuma novada dome diemžēl gadiem ilgi bija izdabājusi," saka Tomels.

"Neatkarīgo Tukuma Ziņu" redaktore Plaude to sauc par šķēršļu likšanu žurnālistiem, kas līdz šim uzraudzīja vietējās varas darbu. Turklāt domes vadība talkā ir ņēmusi smagāku artilēriju, bez oficiālā domes izdevuma intensīvi sākot tiražēt it kā laikrakstu "Tukuma Balss". To izdod tāda paša nosaukuma biedrība, ko līdz kļūšanai par mēra preses sekretāru vadīja Tomels un kuras vadībā bijuši Zaļās partijas un Nacionālās apvienības politiķi un vēlēšanu kandidāti. "Tukuma Balss" kritizē neatkarīgo avīzi, bet kā savus atklājumus pasniedz faktus, par kuriem "Neatkarīgās Tukuma Ziņas" ir vēstījušas gadiem. Piemēram, par domes dārgi nomāto bibliotēkas namu no "Vienotības" politiķa Arta Kampara, par politiskās interesēs asfaltētu ceļu uz nekurieni un citām nebūšanām.

"Ir vairāki šādi teksti, kas nemitīgi atkārtojas, nomelnojot arī laikrakstu, ka mēs sekojam politiķu pavadās un esot pagrimums. Ka mūs neviens nelasa un mēs tūlīt likvidēsimies. Visa klasiskā buķete, tāda 90. gadu retorika. Laikraksts nav politisks pretinieks. Laikraksts ir neatkarīgi žurnālisti, neviens nav politiskajā darbībā iesaistījies," pauž Plaude.

"Tukuma Balss" izdevuma rakstu autori ir gan domes darbinieki, kas avīzi un tās darbiniekus peļ arī sociālajos tīklos, gan izdomāti tēli, bet daļai publikāciju kā autori norādīti tukumnieki, kas pēc tam lieguši, ka jebkad ko tādu būtu rakstījuši. Savukārt no Tomela biedrības "Tukuma Balss" vadību gada sākumā ir pārņēmis Imants Liepiņš, kurš sevi sauc par žurnālistu.

"Biedrība "Tukuma Balss" ir uz brīvprātīga pamata strādājoša neliela organizācija. Biedrība uztur portālu, kas ik pa laikam mēģina izdot arī drukāto izdevumu - tiem cilvēkiem, kas nelasa internetā," skaidro Liepiņš.

Liepiņš savus puspatiesībās balstītos rakstus publicē arī portālā "pietiek.com".

Sevišķi kritisks Liepiņš ir pret "Jaunās Vienotības" politiķiem. Par vienu tādu rakstu Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa gada sākumā Liepiņam piesprieda 100 stundu piespiedu darba. Nu jau gan pārsūdzētajā spriedumā ir lasāms, ka Liepiņš, naidīgu motīvu vadīts, ar mērķi celt neslavu Saeimas deputātam Andrejam Judinam portālā "pietiek.com" meloja, ka Judins kā Saeimas Juridiskās komisijas deputāts esot izpaudis kādas izmeklēšanas noslēpumu un izgāzis kādu kriminālprocesu.

"Šī jau ir otrā reize manā mūžā, kad pret mani tika uzsākts kriminālprocess. Šajā gadījumā it kā par rakstiem konkrētā portālā. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā atklājās, ka šādi raksti minētajā portālā publicēti nav vispār. Viņi neeksistē un nav neviens pierādījums, ka šādi raksti eksistē," tā Liepiņš.

Judins tam nepiekrīt. "Tas ir smieklīgi. Viņš arī nosūtīja Satversmes aizsardzības birojam vēstuli, informējot, ka "pietiek.com" ir tāda publikācija. [Tiesai] viņš stāstīja, ka nekad tāda publikācija nav bijusi, uzaicināja "pietiek.com" Lato Lapsu, kurš teica, ka pats tur sūta publikācijas un to, kurš tur publicējas, īsti nevar zināt. Liepiņš var stāstīt, ko viņš grib - policija kungu identificēja un konstatēja, ka ir autors tam visam," uzsver deputāts Judins.

Par Liepiņa un Tukuma varas partiju Nacionālās apvienības un Zaļās partijas cilvēku publikācijām policijā vērsies arī laikraksts "Neatkarīgās Tukuma Ziņas", un likumsargi par iespējamo nomelnošanu ir sākuši kriminālprocesu.

Šajā lietā skaidroties ir dabūjis arī Latvijas Radio Ziņu dienests, kas programmas "Labrīt" rubrikā "Ārpus Rīgas" līdzīgi kā citu reģionālo laikrakstu žurnālistus par aktualitātēm ik palaikam iztaujā arī Ivonnu Plaudi no Tukuma. Paskaidrojumus Latvijas Radio prasīja nevis par radio atbildīgais Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes loceklis, bet gan ar Nacionālo apvienību saistītais padomes priekšsēdētājs Ivars Āboliņš. Viņa vadības laikā padome žurnālistam Liepiņam regulāri pasūta mediju darba recenzijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti