Lembergam prasa piemērot 8 gadus cietumā un mantas konfiskāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Smagos noziegumos apsūdzētajam un no amata pienākumu pildīšanas atstādinātajam Ventspils mēram Aivaram Lembergam ("Latvijai un Ventspilij") krimināllietā tiesu debatēs apsūdzības uzturētāji pieprasīja piemērot 8 gadu cietumsodu ar mantas konfiskāciju un 150 minimālo mēnešalgu sodu. Lemergam prasīts piemērot arī drošības līdzekli – apcietinājumu.  

 ĪSUMĀ:

  • Prokurors prasa Lembergam 8 gadus cietumā, 150 minimālo algu sodu un mantas konfiskāciju.
  • Lemberga mantu lēš simtos miljonos eiro, tajā skaitā īpašumi ārvalstīs.
  • Prokuratūra arī prasa Lembergam drošības līdzekli – apcietinājumu.
  • Prokuratūra: Lembergam jāpiemēro apcietinājums uzreiz pēc 1.instances sprieduma.
  • Anrijam Lembergam prasa 5,5 gadus cietumā un mantas konfiskāciju.
  • Sormulim prasa 7 gadus cietumā un mantas konfiskāciju.
  • Lembergs: Apsūdzības uzturētāji pilda tieslietu ministra politisko uzstādījumu.
  • Lembergs nekur bēgt negrasās un ir pārliecināts – viņa aizstāvji apsūdzību pilnībā atspēkos.

Ceturtdien notika kārtējā – jau 86. tiesas sēde tā dēvētajā Ventspils amatpersonu lietā. Sēdē savu runu tiesu debatēs pabeidza valsts apsūdzības uzturētāji. Prokurora runa tiesu debatēs ir apkopota 26 sējumos,  Runas nobeigumā prokurors Juris Juriss izteicās par apsūdzētajiem – Ventspils mēram Aivaram Lembergam, viņa dēlam Anrijam Lembergam un Ventspils uzņēmējam Ansim Sormulim piespriežamo sodu.

Matemātiski saskaitot par vairāk nekā 40 apsūdzības punktiem prasīto sodu, tas pārsniegtu 60 gadus cietumā, bet, atbilstoši likumam, vieglāko sodu iekļaujot smagākajā, Aivaram Lembergam prasa piespriest 8 gadus aiz restēm, teju 65 tūkstošu eiro naudassodu un mantas konfiskāciju.  

Valsts apsūdzības uzturētājs Juris Juriss norādīja, ka Aivaram Lembergam mantas konfiskācijas apjoms "mūsu šī brīža izpratnē ir vairāku simtu miljonu eiro apmērā".

Viņš atzina, ka runa ir arī par ārvalstīs esošajiem īpašumiem, arī atsevišķām naudas summām, kuras mērojamas miljonos eiro un kurām uzlikts arests kontos ārvalstu kredītiestādēs.

Prokuratūras ieskatā cietumsods Lembergam jāpiemēro uzreiz pēc pirmās instances sprieduma.

“Nav normāla situācija, kāda atsevišķos gadījumos ir veidojusies tiesu praksē Latvijā, kad apsūdzētais, dzirdot pirmās instances tiesas nolēmumu, vienkārši pazūd no Latvijas,” šo prasību skaidroja Juriss.  

 Lembergs sarunā ar LTV norādīja, ka nekur bēgt negrasās un ir pārliecināts – viņa aizstāvji apsūdzību pilnībā atspēkos.

Juriss arī skaidroja, ka, izvērtējot prasīto sodu Lembergam, ņēma vērā viņa vecumu un veselības stāvokli, par ko iesniegti to apliecinošie dokumenti.

Lembergam prasa piemērot 8 gadus cietumā un mantas konfiskāciju
00:00 / 01:46
Lejuplādēt

Juriss skaidroja, ka saskaņā ar apsūdzību Anrijs Lembergs un Somrulis piedalījušies noziedzīgu iegūto līdzekļu legalizēšanā, bet Sormulim inkriminēta arī kukuļa izspiešanas epizode, tāpēc viņa jāuzņemas smagāka atbildība.

Anrijam Lembergam prokurori prasa piemērot 5,5 gadus cietumā ar mantas konfiskāciju.

Trešajam apsūdzētajam - Ansim Sormulim - prokurori prasa piemērot 7 gadu cietumsodu un mantas konfiskāciju.

Juris Juriss: Par pieprasītajiem sodiem
00:00 / 00:20
Lejuplādēt

Prokurori arī uzskata, ka ilgais tiesas process šoreiz nav uzskatāms par iemeslus, lai piemērotu maigāku sodu, jo aptuveni puse atlikto tiesas sēžu pārceltas apsūdzēto un viņu aizstāvju dēļ, turklāt tiesa viņus vairākkārt sodījusi par apzinātu procesa vilcināšanu.

Neviens no viņiem prasīto soda mēru nekomentēja, bet Sormuļa advokāts Jānis Rozenbergs sola savu viedokli paust debatēs.

Lembergs uz ceturtdien notikušo tiesas sēdi nebija ieradies un tajā piedalījās ar videokonferences starpniecību.

Īsi pēc tam, kad prokurors pabeidza runas nolasīšanu, Lembergs izplatīja paziņojumu presei. Tajā viņš pauž pārliecību, ka, pieprasot viņam astoņus gadus ilgu cietumsodu, apsūdzības uzturētāji pilda Šveices advokāta Rudolfa Meroni pasūtījumu un tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) politisko uzstādījumu.  

 Lembergs paziņojumā medijiem aicināja “visus – gan labvēļus, gan nelabvēļus sekot turpmākajam tiesas procesam, kurā būs iespēja dzirdēt ar likumiem pamatotus un uz faktiem balstītus pierādījumus par prokuroru angažētību un profesionālo trulumu”.

“Prokuroru apsūdzība tiks pilnībā “iznīcināta”, ja kāds to vēlēsies dzirdēt,” paziņojumā norādīja Lembergs.

Prokurors Juriss apgalvojumus par Meroni ietekmi kategoriski noliedza, norādot, ka šāda apsūdzētā nostāja viņam nav nekas jauns un Lemberga piesauktie pasūtītāji 10 gadu laikā esot jau vairākkārt mainījušies.

Pagaidām grūti prognozēt, kad šis spriedums tiks nolasīts – tiesas debatēs vēl uzstāsies aizstāvība, pušu replikas un pēdējais vārds.

KONTEKSTS:

Aivaru Lembergu prokuratūra apsūdz par kukuļņemšanu sevišķi lielos apmēros, par noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu un citas mantas legalizēšanu, par dienesta viltojumu, par piedalīšanos mantiskos darījumos, kuri viņam saistībā ar dienesta stāvokli bijuši aizliegti, kā arī par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu un citiem noziegumiem.

Līdzās Ventspils mēram uz apsūdzēto sola sēdies arī viņa dēls Anrijs Lembergs un dažādu tranzītuzņēmumu bijusī amatpersona Sormulis. Visi trīs norādījuši, ka nesaprot un neatzīst viņiem celtās apsūdzības.

Lietā aptuveni 200 sējumos apvienoti divi kriminālprocesi, ko prokuratūra tiesai nodeva 2008. gada otrajā pusē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti