Latvijas Universitāte kukuļošanas lietā aizturēto Broku atstādina no amatiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pirms pāris nedēļām par Rīgas mēra amata kandidāti minētā Nacionālās apvienības politiķe Baiba Broka kopš pirmdienas ir viena no trim aizturētajiem saistībā ar 20 000 eiro kukuļa pieņemšanu. Kukuļošana notikusi Latvijas Universitātē (LU), kur Broka ir rektora vietniece un Iepirkumu komisijas vadītāja.  LU uz izmeklēšanas laiku atstādinājusi viņu no visiem amatiem.

Pašlaik arvien ir visai maz informācijas par apstākļiem, kādēļ 8. jūlija vakarā līdz ar divām citām personām tika aizturēta bijusī tieslietu ministre no Nacionālās apvienības Baiba Broka. Viņas telefons arvien ir izslēgts.

Latvijas Universitāte kukuļošanas lietā aizturēto Broku atstādina no amatiem
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) skaidroja, ka lieta saistīta ar vismaz 20 000 eiro kukuļa ņemšanu.  KNAB ieguvis ziņas, kas liecina, ka valsts amatpersona, būdama iepirkumu komisijas priekšsēdētāja vietniece, iespējams, darbojusies konkrētu uzņēmēju interesēs un, iepriekš vienojoties, pieņēmusi uzņēmēju kukuļa piedāvājumu, kukuli noformējot kā ziedojumu biedrībai. Iespējamā kukuļa summa – ne mazāka kā 20 000 eiro.

Iespējamais kukulis bija noformēts kā ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai, liecina ziņu aģentūras LETA rīcībā esošā informācija. Saskaņā ar Brokas valsts amatpersonas deklarāciju par prezidentes amatu federācijā viņa ienākumus negūst.

Taču Latvijas Universitātē viņas gada alga ir vairāk nekā 60 000 eiro, bet Rīgas domes struktūrās, tostarp Brīvostas pārvaldē, viņa nopelna otrus gandrīz 60 000 eiro. Brokai gan ir arī vairāk nekā 300 000 eiro parādsaistības.

Latvijas Universitātes rektora pienākumu pildītāja Ina Druviete par notikušā apstākļiem neko nezinot.

Druviete Latvijas Radio sacīja, ka Latvijas Universitāte ir nobažījusies par situāciju un lūgusi KNAB pēc iespējas ātrāk sniegt pieejamo informāciju, bet līdz tam uz izmeklēšanas laiku Broka atstādināta no amatiem.

Broka atstādināta no rektora vietnieces amata un zaudējusi arī vadītājas amatus abās LU iepirkumu komisijās, paziņojumā medijiem norādīja LU.

LU rektora vietniece infrastruktūras attīstības jautājumos Edīte Megne, kas bija Brokas vietniece komisijā, kas atbild par Torņkalna kompleksa iepirkumiem, sacīja, ka konkursu par Rakstu māju, kas bija fināla stadijā, uz laiku iepauzēs, lai saprastu, vai tur nav kaut kādas nelikumības.  Konkursā piedalījies arī “Skonto būve”, bet LU neatklāja, vai tas iekļuva fināla četriniekā.

Pēc KNAB veiktajām kratīšanām un Brokas aizturēšanas lēmumu pieņemšana uz laiku atlikta, lai neapdraudētu Eiropas Savienības finansējuma piešķiršanu.

Vienlaikus komisijas priekšsēdētājas vietniece noraidīja iespējamību, ka  Broka būtu varējusi vienpersoniski ietekmēt konkursa komisijas lēmumu. 

“Ja mēs runājam par Rakstu mājas iepirkumu, mums kritēriji ir 90%, izņemot arhitektūras kritēriju, ir tīri objektīvi kritēriji, no kuriem vislielākais īpatsvars ir cenai, tu nevari ietekmēt neko, ja tur nav subjektīvā apakšā vērtējuma. Cena, garantija pagarinātā fasādei, būvdarbiem, energoefektivitātes rādītāji, ko būvnieks ir apņēmies sasniegt – kādu viņš piedāvā, tur nav iespējams ietekmēt,” skaidroja Megne.

Plašāku ziņu neesot arī Nacionālās apvienības valdes priekšsēdētājam Raivim Dzintaram, kas komentāru Latvijas Radio atsūtīja īsziņā: “Spriežot pēc publiski pieejamās informācijas, pamats uzskatīt, ka jautājums nav saistīts ar Brokas kundzes politisko darbību. Pašlaik varu tikai teikt, ka uzticamies tiesībsargājošo iestāžu darbam un vērosim notikumu attīstību. Likums visiem ir viens neatkarīgi no politiskās piederības vai pārliecības.”

Aģentūra LETA vēstīja, ka Broka savam politiskajam spēkam šomēnes ziedojusi 2000 eiro, liecina informācija KNAB mājaslapā. Kopš 2017.gada Broka Nacionālajai apvienībai ziedojusi 12 000 eiro, visvairāk ziedojot 2017.gadā - 8000 eiro. Savukārt biedra naudās Broka partijai kopš 2015.gada samaksājusi 9600 eiro, vienā reizē iemaksājot no 300 līdz 500 eiro.

Šis korupcijas skandāls šaubu ēnu met ne tikai pār Latvijas Universitātes iepirkumiem un Nacionālās apvienības politiķi, bet savā ziņā arī uz Rīgas domi, kur Broka ir opozīcijas deputāte.

Mēra pienākumu pildītājs Oļegs Burovs no “Gods kalpot Rīgai” sacīja, ka “mēs dažreiz stāstām, ka tas, ko dara KNAB, ir politiskais pasūtījums, bet ar to, ka ir aizturēta Broka no Nacionālās apvienības, var teikt, ka tas nav politiskais pasūtījums, bet tiešam cīņa ar korupciju”.

Līdz ar kratīšanu Brokas kabinetā Universitātē kratīšana veikta arī pie diviem ar būvniecību saistītiem uzņēmējiem, iepriekš ziņoja Latvijas Televīzija. KNAB aizturēja arī "Skonto" grupas līdzīpašnieku Gunti Rāvi, notikušas procesuālās darbības viņa birojā un dzīvesvietā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti