Panorāma

Donbasā stājies spēkā pamiera režīms

Panorāma

Kadastra vērtības septiņreiz jānomēra

Latvija kandidēs uz vietu ANO Drošības padomē

Latvijai ambiciozs mērķis - vieta ANO Drošības padomē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 9 mēnešiem.

Latvija izvirza visai ambiciozu ārpolitikas mērķi. Latvija vēl nekad nav bijusi ANO Drošības padomes locekle. Tāpēc 2025. gadā Latvija kandidēs vēlēšanās uz ANO Drošības padomes nepastāvīgās dalībvalsts vietu. Kā uzskata eksperti, dalība Drošības padomē stiprinās Latvijas pašcieņu un valstiskumu.  

Valsts prezidenta rezidencē Jūrmalā pirmdien, 27. jūlijā, pulcējušies diplomāti, ārlietu eksperti un nevalstisko organizāciju pārstāvji, lai diskutētu par Latvijas interesēm Apvienoto Nāciju Organizācijā (ANO).

“Kā tikt Drošības padomē – pirmais uzdevums,  un otrais uzdevums – jau domāt par to, ko darīsim, kad tur būsim ievēlēti,” norādīja Valsts prezidents Egils Levits.

Apvienoto Nāciju Organizācijā ir pārstāvētas 193 valstis. Lai iekļūtu Drošības padomē, Latvijai vajadzēs 2/3 jeb 129 valstu atbalstu. Taču, kā atzina prezidents, lielākajā daļā pasaules - Āfrikā, Dienvidamerikā, Āzijā - par Latviju neko daudz nezina.

“Šeit ir nepieciešams liels darbs, lai padarītu Latviju pazīstamu. Nevis Latviju kā tādu, bet ar to, ko Latvijas vēlas, kāds būs Latvijas pienesums, kas būs interesanti šīm 129 valstīm. Jo kamdēļ lai viņas balsotu par mums,” skaidroja Levits.

ANO dibināja pirms 75 gadiem, tolaik Latvija bija okupēta. Par dalībvalsti Latvija kļuva pēc neatkarības atgūšanas - 1991. gada septembrī.

ANO Drošības padomē ir 15 dalībvalstis. ASV, Francija, Krievija, Ķīna un Lielbritānija ir pastāvīgās dalībvalstis ar veto tiesībām.

Bet vēl 10 valstis ievēl uz divu gadu termiņu. Vieta Drošības padomē nodrošina valstij ietekmi miera un drošības jautājumos.

“Savā ziņā pasaules līmeņa eksāmens šī kandidēšana un kļūšana par ANO Drošības padomes nepastāvīgo dalībvalsti, jo tajā brīdī runa vairs nav par sevi un reģionu, bet par visu pasauli. Tas apliecina gan valsts, gan diplomātu briedumu,” atzina ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Jaunā Vienotība”).

Latvijas Ārpolitikas institūta direktora vietnieks Kārlis Bukovskis skaidroja, ka  ANO ir principu garants starptautiskajā politikā.  

Kā uzsvēra diskusijas dalībnieki, Latvijas pieredze 30 neatkarības gados pierāda - valsts ir gatava uzņemties globālu problēmu risināšanu.

“Esam tikuši galā ar finanšu krīzi. Šobrīd ļoti labi reaģējam uz Covid-19 krīzi. Manuprāt, nākamā lielā krīze, kas visiem priekšā ir, klimata pārmaiņas,” pieļāva Latvijas ANO jauniešu delegāts Oto Davidovs.

Gatavojoties Drošības padomes vēlēšanām, Latvija cer izmantot Igaunijas pieredzi, kura šobrīd darbojas padomē. Arī Lietuva jau ir sēdējusi pie prestižā ANO galda. Kā uzsvēra eksperti - lai gan vēlēšanas būs pēc pieciem gadiem, tām jāsāk gatavoties jau tagad. Tas prasīs resursus, diplomātu pūles un valsts atpazīstamības reklāmas kampaņas starptautiskajos medijos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti