Pēcpusdiena

Pirmajā pusgadā BVKB konstatējis pārkāpumus 30% no veiktajām būvdarbu kontrolēm

Pēcpusdiena

Ūdensputnu medību sezonas atklāšanā konstatē septiņus pārkāpumus

Latvijā piegādātas vakcīnas pret pērtiķu bakām

Latvijā piegādātas 1400 vakcīnu devas pret pērtiķu bakām; konstatēti četri saslimšanas gadījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Latvija saņēmusi 1400 vakcīnas pret pērtiķu bakām, informēja Veselības ministrijā. Latvijā pašlaik konstatēti četri saslimšanas gadījumi ar pērtiķu bakām, bet vietējā slimības pārnese nenotiek.

Vakcīnas saņemtas Eiropas Komisijas vienotajā iepirkumā. Tās būs pieejamas riska grupu vakcinācijai. 

Pašlaik vakcīnas vēl glabājas Austrumu slimnīcas saldētavās, bet, saņemot pieprasījumu no citām slimnīcām, kur būs vajadzīgas šīs vakcīnas un būs iespēja tās uzglabāt, Austrumu slimnīca medikamentus nosūtīs, un zāles būs pieejamas arī ārpus galvaspilsētas.

Veselības ministrijas Sabiedrības veselības departamenta direktore Jana Feldmane intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" uzsvēra, ka vakcīnas darbojas arī tad, ja saslimšana jau notikusi.

Latvijā līdz šim ir apstiprināti četri pērtiķu baku gadījumi.

SPKC, veicot epidemioloģisko izmeklēšanu, noskaidroja, ka visi apstiprināto pērtiķu baku gadījumu infekcijas avoti ir ārpus Latvijas, vietējā transmisija sabiedrībā nav konstatēta. Visi četri gadījumi ir epidemioloģiski pārvaldīti, kā arī SPKC organizēja standarta epidemioloģiskās drošības pasākumus, lai novērstu infekcijas tālāku izplatīšanos.

"Ir zināms, ka Latvijā ir vēl viens pērtiķu baku gadījums konstatēts, šī cilvēka kontaktpersonas ir apzinātas, un viņiem jau šodien ir sniegti nosūtījumi vakcinācijai. Tā kā varam teikt, ka jau sākam izmantot šīs Latvijā pieejamās vakcīnas. Šobrīd vakcīnas atrodas Austrumu slimnīcā, bet tiek plānots, ka, atbilstoši arī reģionālo slimnīcu iespējām, neliels daudzums vakcīnu tiks nosūtīts arī tur. Atbilstoši iespējām arī varētu tikt dota iespēja cilvēkiem, kuri apzinās, ka viņiem ir ļoti augsts risks nonākt kontaktā, būtu iespēja vakcinēties," intervijā Latvijas Televīzijai stāstīja Feldmane.

Ministrijā atgādināja, ka vakcināciju pret pērtiķu bakām nav plānots izvērst plašā sabiedrībā. Atbilstoši Imunizācijas valsts padomes rekomendācijām vakcinācija pret pērtiķu bakām tiks piedāvāta riska grupām – ar pērtiķu bakām inficēto personu kontaktpersonām un medicīnas personālam, tostarp laboratoriju darbiniekiem. Vakcīnas būs pieejamas klīniskajās universitātes slimnīcās un reģionālajās slimnīcās.

Ar pērtiķu bakām inficēto personu kontaktpersonas statusu nosaka Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi epidemioloģiskās izmeklēšanas rezultātā un rekomendēs šīm personām vakcinēties. Gala lēmumu par vakcināciju pieņem ārsts.

KONTEKSTS:

Pērtiķu bakas ir radniecīga saslimšana pasaulē jau zināmajām bakām, kuras Pasaules Veselības organizācija par uzvarētu slimību atzina 1980. gadā. Maijā vairākās Eiropas valstīs izskanēja ziņas par šīs slimības gadījumiem, tādēļ Latvijas speciālisti brīdināja, ka inficēšanās riski pastāv, un aicināja būt vērīgiem, ja pēc temperatūras un drudža uz ķermeņa parādās izsitumi, kas atgādina vējbakas.

Jūnija sākumā Latvijā apstiprināja pirmos divus pērtiķu baku gadījumus, bet jūlija beigās – vēl vienu gadījumu.

Ņemot vērā pieaugošo pērtiķu baku saslimšanas gadījumu skaitu Eiropā, Latvijā nosaka ar šo infekciju saslimušo kontaktpersonas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti