Panorāma

Klimata anomālija Teksasai izmaksā dārgi

Panorāma

Atbalsts pasākumiem – vēl 300 miljoni eiro

Pasliktinājusies gaisa kvalitāte

Latvijā pamatīgi pasliktinājusies gaisa kvalitāte

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Latvijā pasliktinājusies gaisa kvalitāte. Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) brīdina, ka pēdējās dienās palielinājusies cieto daļiņu PM 2,5 jeb putekļu  koncentrācija gaisā. Piesārņojuma līmeni šobrīd ietekmē laika apstākļi, un tā nav bijis jau sen. Smalkie putekļi ir īpaši bīstami cilvēkiem, kuri sirgst ar elpceļu un sirds slimībām.  

ĪSUMĀ:

  • Bezvēja apstākļos Latvija nopietni pieaudzis gaisa piesārņojums.
  • Putekļi gaisā nopietni pārsniedza normu Liepājā, Ventspilī, Rēzeknē.
  • Tas ir īpaši bīstami cilvēkiem, kuri sirgst ar elpceļu un sirds slimībām.  
  • Gaidāms, ka gaisa kvalitāte sāks uzlaboties trešdien.

Pirmdien, 22. februārī, jau kopš agra rīta Vecrīgas torņi bija ietīti smoga plīvurā.  Gaisā virmoja acij neredzamās cietās daļiņas – diametrā līdz 2,5 mikrometriem. Tās  rodas degšanas procesos, ko nes līdzi saimnieciskā darbība, transports un arī dūmeņi privātmāju  rajonos.

“Ļoti maz notiek gaisa vertikālā sajaukšanās, ir bezvējš vai ļoti lēns vējš.  Piesārņojums izkliedējas lēni. Kas nozīmē, ka mūsu pašu radītais piesārņojums neizkliedējas,” skaidroja LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone.

Sākot ar sestdienu, bija slikta, un svētdien Rīgā un Liepājā bija pat ļoti slikta gaisa kvalitāte, līdz šim nav bijusi tik izteikta laika apstākļu ietekme uz piesārņojuma izkliedi, atzina Indriksone.

Mikroskopisko putekļu diennakts vidējā koncentrācija nedrīkst pārsniegt 25 mikrogramus kubikmetrā.  Valsts vides dienesta operatīvie dati liecina, ka pirmdien Liepājā cieto daļiņu koncentrācija bija 42, Ventspilī – 34, bet Rēzeknē – 39 mikrogrami kubikmetrā.

Eiropā gaisa piesārņojumu palielina arī atnestie putekļi no Sahāras tuksneša, kuri tiek pacelti augšējā atmosfērā un nesti pāri visai Eiropai.

“Pēc tuvākām prognozēm šie mākoņi var sasniegt pat Skandināviju rīt. Bet tas nenozīmē, ja tie ir virs teritorijas, ka tie izsēdīsies un veidos kaut kādu ietekmi uz esošo gaisa piesārņojumu. Latvijai šobrīd ļoti, ļoti zema varbūtība šādai ietekmei,” mierināja centra pārstāve. 

Cietās daļiņas ir īpaši bīstamas veselībai. Smalkie putekļi iekļūst dziļi elpceļos un veido iekaisumu.

Tas ir īpaši bīstami cilvēkiem, kuri sirgst ar elpceļu un sirds slimībām. Ja iekaist acis, sākas klepus vai iekaist kakls, vēlams samazināt fiziskās aktivitātes ārā.

“Situācija rītdien saglabājas tikpat slikta kā šodien,” brīdināja Indriksone.

Tiklīdz gaisa masas varēs sajaukties gan uz augšu vertikāli,  gan izkliedēties pa zemes virsmu, tā uzreiz piesārņojums izkliedēsies un piesārņojuma līmenis kritīsies, skaidroja centra pārstāve.

Gaidāms, ka gaisa kvalitāte sāks uzlaboties trešdien, kad mainīsies laika apstākļi Latvijā. Bet pēcpusdienā daudzi jautāja – kur tad palikusi Rīga.  Rīta saules siltie stari strauji kausēja sniegu, iztvaikojot veidojās liels mitrums, kas pēcpusdienā, kad kļuva aukstāks, galvaspilsētu ietina biezā, mitrā miglā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti