«Latvenergo» amatpersonu krimināllietā celtas galīgās apsūdzības 12 cilvēkiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 4 mēnešiem.

Apjomīgajā un lielu sabiedrisko rezonansi ieguvušajā tā saucamajā „Latvenergo” amatpersonu krimināllietā Ģenerālprokuratūra cēla galīgās apsūdzības kopumā 12 personām.

Laikā no 2017. gada 13. janvāra līdz 17. janvārim  Krimināltiesiskā departamenta Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurore Viorika Jirgena ir pieņēmusi vairākus lēmumus par personu saukšanu pie kriminālatbildības, informēja prokuratūra.

Apsūdzības celtas par dažādu noziegumu izdarīšanu laika periodā no 2004.gada 8.jūnija līdz 2010.gada 3.martam saistībā ar Rīgas otrās Termoelektrocentrāles abās kārtās notikušo iepirkumu procedūru rezultātā noslēgtajiem līgumiem:

 •  “Latvenergo” un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem kopskaitā 6 konsultāciju līgumiem par kopējo summu 8 349 376,00 eiro (bez PVN),
 •  “Latvenergo” un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgtajiem Rīgas otrās Termoelektrocentrāles pirmās kārtas būvniecības līgumu par 177 863 607,11 eiro (bez PVN) un apkopes un uzturēšanas līgumu par 95 000 000 eiro (bez PVN),
 • “Latvenergo” un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto Rīgas otrās Termoelektrocentrāles otrās kārtas būvniecības līgumu par  289 596 131 eiro un 57 892 156,00 ASV dolāru (bez PVN).   

Papildinot un grozot iepriekš pieņemtos lēmumus, ir celtas galīgās apsūdzības gan personām, kuras jau iepriekš šajā lietā bija apsūdzētas, gan arī celtas apsūdzības citām, līdz šim neapsūdzētām personām.

Tādējādi šobrīd šajā kriminālprocesā kopā ir apsūdzētas 12 personas.

Galīgās apsūdzības celtas trim bijušajām a/s “Latvenergo” amatpersonām par dienesta pilnvaru pārsniegšanu, kas izraisījušas smagas sekas, sadārdzinot:

 •  6 konsultāciju līgumus kopā par 201 196,15 eiro,
 • ar Spānijas uzņēmumu noslēgtos līgumus kopā par 24 796 966,95 eiro
 • ar Turcijas uzņēmumu noslēgto līgumu par 11 289 222,28 eiro

  Viņiem apsūdzības celtas arī par kukuļņemšanu lielā apmērā:
   
 • Rīgas TEC-2 abās kārtās noslēgtajiem 6 konsultācijas līgumiem un Rīgas TEC-2 pirmās kārtas būvniecības un apkopes un uzturēšanas līgumiem trīs bijušās amatpersonas pieņēma kukuli kopā 3 967 167,71 eiro apmērā
 • Rīgas otrās Termoelektrocentrāles otrās kārtas būvniecības līgumu pieņēma daļu no kukuļa – 191 392 eiro apmērā.

Divām no bijušajām a/s “Latvenergo” amatpersonām apsūdzības celtas arī par organizētā grupā izdarītu noziedzīgi iegūtu finanšu līdzekļu legalizēšanu lielā apmērā ar citiem organizētās grupas dalībniekiem, kopskaitā astoņām personām, kopā legalizējot 8 252 513,38 eiro.

Vienai personai apsūdzība celta par “Latvenergo” bijušo amatpersonu izdarītās dienesta pilnvaru pārsniegšanas, kas izraisījušas smagas sekas, atbalstīšanu, par kukuļdošanu lielā apmērā bijušajām a/s “Latvenergo” amatpersonām, par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar līgumiem, kas noslēgti starp a/s “Latvenergo” un Šveices, Spānijas un Turcijas uzņēmumiem.

Diviem ārvalsts pilsoņiem apsūdzības celtas par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar “Latvenergo” un Šveices uzņēmuma starpā noslēgtajiem sešiem konsultāciju līgumiem. Pret šo Šveices uzņēmumu uzsākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļa piemērošanu juridiskajai personai.

Vienai personai apsūdzība celta par to, ka viņa atbalstīja tirgošanos ar ietekmi, kas notika saistībā ar a/s “Latvenergo” un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu.

Ziņots, ka jau 2013.gada 15.martā prokurore Jirgena par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar  “Latvenergo” un Turcijas uzņēmuma starpā noslēgto līgumu ar priekšrakstu par sodu Ozguram Umutam Eroglu  piemēroja naudas sodu 60 minimālo mēnešalgu jeb 12 000 apmērā, bet juridiskajai personai – uzņēmumam „Gama” – naudas piedziņu 4 250 mēnešalgu jeb 850 000 latu apmērā.

Savukārt 2014. gada 11. decembrī prokurore Jirgena par tirgošanos ar ietekmi saistībā ar “Latvenergo” un Spānijas uzņēmuma starpā noslēgtajiem līgumiem ar priekšrakstu par sodu Hosē Manuelam Miram Romero piemēroja naudas sodu 75 minimālo mēnešalgu jeb 24 000 eiro apmērā, bet juridiskajai personai - uzņēmumam „Iberdrola Ingenieria y Construccion S.A.U.” – naudas piedziņu 5 000 mēnešalgu jeb 1 600 000 eiro apmērā.

Šobrīd no tā saucamā “Latvenergo” kriminālprocesa atsevišķi izdalīti četri kriminālprocesi, no kuriem divos, iepriekš minētajos, kriminālprocess ir pabeigts, piemērojot prokurora priekšrakstu par sodu divām fiziskām personām, un piespiedu ietekmēšanas līdzeklis – naudas piedziņa – divām juridiskajām personām.

 Divi no izdalītajiem kriminālprocesiem, kopskaitā piecu personu apsūdzībā, ir nosūtīti izskatīšanai uz tiesu. Šobrīd vienā no šiem procesiem notiek tiesvedība pirmajā tiesu instancē, bet otrā – apelācijas instancē.

Tā saucamajā „Latvenergo” kriminālprocesā joprojām turpinās pirmstiesas process, kurā bez iepriekš minētajām 12 personām, kurām celtas apsūdzības, uzsākti procesi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu septiņām juridiskajām personām. Tādēļ sīkāka informācija par izmeklējamiem faktiem, personām un nozieguma izdarīšanas apstākļiem pagaidām netiks sniegta. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti