Ārpus Rīgas

Vidzemes cūkkopji: Izdzīvos tikai lielās saimniecības

Ārpus Rīgas

Obelisks "Krusta nesējs" – apsūbējušais kultūras piemineklis

LAD palīdzēs elektroniski aizpildīt platību maksājumu pieteikumus

LAD palīdzēs elektroniski aizpildīt platību maksājumu pieteikumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 4 mēnešiem.

Šogad lauksaimnieki pieteikties platību maksājumiem varēs tikai elektroniski. Daļai lauksaimnieku šādas izmaiņas būs jaunums, jo līdz šim viņi dokumentus iesniedza papīra veidā. Ieviešot tikai elektronisku pieteikšanos, naudu zemnieki varēšot saņemt ātrāk, skaidro Lauku atbalsta dienesta (LAD) Dienvidkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes speciālisti.

Lauku atbalsta dienesta Dienvidkurzemes reģionālajā lauksaimniecības pārvaldē Eiropas Savienības Tiešo maksājumu daļas vadītāja Vineta Ķēniņa rāda un stāsta, kā notiek pieteikšanās elektroniski. Līdz šim to izmantojuši lielākā daļa lauksaimnieku:

„Jau 2015. gadā visiem lauksaimniekiem, kuriem lauksaimniecībā izmantojamā aramzeme bija vairāk par 10 hektāriem, bija jāiesniedz platību maksājums, izmantojot elektronisko pieteikšanās sistēmu. Sarežģīti liekas tad, ja to izmanto vienu reizi gadā, bet ir konsultanti, kuri palīdz pildīt šo pieteikumu. Mūsu pārvaldē klientiem ir pieejami divi datori, kur to var darīt, un jebkurā brīdī mēs varam sniegt konsultāciju.”

Elektroniskā pieteikšanās platību maksājumiem sāksies aprīļa sākumā, bet Lauku atbalsta dienesta darbinieki jau laicīgi gatavojas tam, ka daudziem lauksaimniekiem, kuri līdz šim nepieteica platību maksājumus elektroniski, radīsies jautājumi.

Dienvidkurzemē elektronisko pieteikšanos līdz šim nav izmantojuši aptuveni divarpus tūkstoši cilvēku. Viņu vidū arī augļkopis no Saldus pagasta Visvaldis Kiršteins:

„Bija tāds pārsteigums no vienas puses, bet ir skaidrs, ka kaut kad tas būtu jādara. Virtuālā saziņa darbojas, agri vai vēlu pie tā nonāktu.”

Visvaldim parasti palīdzot grāmatvede, iespējams, arī šoreiz viņa pildīs pieteikumu.

Kas notiek pašlaik, skaidro LAD Dienvidkurzemes reģionālās lauksaimniecības pārvaldes vadītājs Ģirts Osis: „Visi klienti, kuri iesniedza pieteikumus papīra formā, šīs nedēļas laikā saņems vēstules pa pastu par obligātu elektronisko pieteikšanos. Tas, ko cilvēki paši var izdarīt jau tagad, viņi var noslēgt elektroniskās pieteikšanās sistēmas lietošanas līgumu - līgumu viņi saņems vēstules pielikumā. Ja mājās ir dators un e-pasta adrese, to var izdarīt uzreiz.”

Kāpēc ir svarīgi ieviest pieteikumu iesniegšanu platību maksājumiem tikai elektroniski?

„Pirmkārt, LAD to dara tāpēc, lai zemnieki varētu saņemt šos atbalsta maksājumus pēc iespējas ātrāk. Mūsu izaicinājums ir izmaksāt visu naudu, avansus mūsu klientiem (90%) jau 20. oktobrī. Lai mēs to varētu izdarīt, mums ir jāveic šis process caur šo elektronisko pieteikšanās sistēmu.” skaidro pārvaldes vadītājs Ģirts Osis

Viņš uzsver, ka platību maksājumi lauksaimniekiem ir ļoti nozīmīgi: „ Tie ir nopietni apgrozāmie līdzekļi, lai varētu realizēt projektus, norēķināties ar piegādātājiem, bankām, to mēs redzam gada pārskatos, tiešo maksājumu nauda kopējos ieņēmumos ir diezgan liels īpatsvars.”

Elektroniskā pieteikšanās sistēma Latvijā darbojas jau vairākus gadus. Līdz šim pastāvēja abas pieteikšanās formas, arī papīra veidā, līdz ar to daļa klientu nevarēja laicīgi saņemt maksājumus un tika tērēti papildu resursi. Visās Eiropas valstīs elektroniskā pieteikšanās tiešajiem platību maksājumiem jāievieš līdz 2018. gadam.


 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti