Labklājības ministre Petraviča: pirmais gads valdībā – izaicinājumiem bagāts un saspringts

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") pirmo gadu Krišjāņa Kariņa ("Jaunā Vienotība") vadītajā valdībā vērtē kā izaicinājumiem bagātu un saspringta darba gadu. Ministres prioritātes šogad būs minimālā sociālo pakalpojumu groza izveide un asistenta pakalpojuma pašvaldībās sakārtošana. Tāpat Petraviča rosinās pārskatīt ģimenei sniegto valsts atbalstu, informēja Labklājības ministrijā (LM).

Ministre otrdien, 21. janvārī, Ministru kabinetā sniegusi pārskatu par pirmajā gadā būtiski paveikto un tuvākajiem plāniem 2020. gadā. Kā galveno veikumu labklājības jomā ministre uzsvērusi minimālo ienākumu atbalsta sistēmas pilnveides uzsākšanu. No 2020. gada 1. janvāra uzsākts paaugstināt minimālās valsts pensijas aprēķina bāzi, attiecīgi palielināti minimālās vecuma pensijas apmēri, kā arī paaugstināts valsts sociālā nodrošinājuma pabalsts personām ar invaliditāti, attiecīgi palielinātas minimālās invaliditātes pensijas. Šis darbs turpināšoties.

No 2019. gada 1. jūlija par 100 eiro (no 213,43 līdz 313,43 eiro) palielināts īpašas kopšanas pabalsts bērniem ar ļoti smagu invaliditāti un pilngadīgām personām, kurām invaliditātes cēlonis ir slimība no bērnības. Tāpat no 2019. gada 1. jūlija adoptētājiem ir tiesības uz jaunu valsts sociālo pabalstu – bērna adopcijas pabalstu līdz bērna 18 gadu vecuma sasniegšanai (līdz bērna 7 gadu vecuma sasniegšanai – 107,50 eiro, no 7 gadu vecuma sasniegšanas līdz 18 gadu vecumam sasniegšanai – 129 eiro).

No 2019. gada 1. aprīļa palielināts valsts sociālās aprūpes centru darbinieku atalgojums, nodrošinot darba samaksas palielinājumu vidēji par 30%.

Ministre norādījusi, ka pakāpeniski norit plānošanas reģionu deinstitucionalizācijas plānu īstenošana, nodrošinot, ka būtiski pieaug mūsdienīgu, sabiedrībā balstītu un ģimeniskai videi pietuvinātu sociālo pakalpojumu pieejamība. Ar Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalstu jau šobrīd sabiedrībā balstīti sociālie pakalpojumi tiek sniegti 468 cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem, 1045 bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un 423 to likumiskajiem pārstāvjiem. Jau šogad ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) atbalstu tiks izveidota jauna pakalpojumu infrastruktūra 30 pašvaldībās.

Ministres prioritātes darbā šajā gadā būšot minimālā sociālo pakalpojumu groza izveide un asistenta pakalpojuma pašvaldībās sakārtošana. Drīzumā tikšot uzsākts darbs pie sociālo pakalpojumu groza izstrādes, kas būtu obligāti nodrošināms pašvaldībās dažādām sociālam riskam pakļautām iedzīvotāju grupām. Tā rezultātā visiem Latvijas iedzīvotājiem noteiktās situācijās būšot pieejams līdzvērtīgs atbalsts neatkarīgi no tā, kādā pašvaldībā viņš dzīvo, kā arī pašvaldībām būs pienākums nodrošināt saviem iedzīvotājiem pašu nepieciešamāko pakalpojumu grozu.

Liels izaicinājums, pēc ministres teiktā, būs lēmuma pieņemšana par asistenta pakalpojuma personām ar invaliditāti izmaiņām. Variantam, kas, iespējams, apmierinātu mērķa grupu, papildus varētu būt nepieciešami ap 20 miljoni eiro.

Paralēli tam turpināsies iesāktais darbs pie bērnu tiesību aizsardzības sistēmas sakārtošanas jeb bāriņtiesu reformas un valsts sociālās aprūpes centru darba uzlabošanas.

2020. gadā turpināsies darbs, lai pilnībā ieviestu minimālā ienākumu atbalsta sistēmu, tiks rosināts pārskatīt ģimenei sniegto valsts atbalstu, atzina LM.

Jau ziņots, Kariņa veidotās valdības gadskārta būs ceturtdien, 23. janvārī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti