Dienas ziņas

Zināma barikāžu atceres pasākumu programma

Dienas ziņas

Pēta pandēmijas ietekmi uz bērniem

Atzīmē Oskara Kalpaka 140 gadu jubileju

Kurzemē Kalpaka 140. dzimšanas dienu atzīmē pārgājienā pa pulkveža pēdām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Dzimis Zvaigznes dienā, spilgti iemirdzējies Latvijas neatkarības sākumā un tās nosargāšanā – tas ir pulkvedis Oskars Kalpaks. Iespējams, ka bez viņa degsmes, līdera dotībām un pārliecības Latvijas liktenis būtu citāds. Ceturtdien, atzīmējot Kalpaka 140. dzimšanas dienu, arī Kuldīgas novada Rudbāržos notika vairāki atceres pasākumi, viens no tiem – pārgājiens pa Kalpaka reiz ieto ceļa posmu. 

Lai gan pulkvedis dzimis Vidzemē, nozīmīgi viņa dzīves brīži saistīti ar Kurzemi. Tur uzkrāti spēki un pašapziņa cīņai pret lielinieku pārspēku, tur uzvarētas pirmās kaujas, tur arī beidzies viņa dzīves ceļš.

Rudbāržu muiža, uzsākot prettriecienu lielinieku spēkiem 1919. gadā, bija pirmā Kalpaka un viņa vīru uzturēšanās un tālākās militārās rīcības plānošanas vieta. No šīs vietas Kalpaka 140. dzimšanas dienā pārgājienu sāka mūsdienu Latvijas balsti – Zemessardze, kā arī Aizsardzības ministrijas vadība.

Viena no gājiena dalībniecēm Lidija Lagzdiņa pastāstīja, ka paspējusi vēl ielekt pēdējā vilcienā un ceturtdien dod zemessarga zvērestu. Lidija savu pienesumu Zemessardzei saredz ar savu medicīnisko izglītību. Arī Kalpaks kā personība viņai ir svarīgs.

"Mani viņš ir uzrunājis kā pozitīvais līderis, ka aiz viņa gāja daudzi citi, daudz sekotāju. Es kā mediķis arī cenšos ne tikai to špricīti iešpricēt, bet ar labo vārdu cilvēku nomierināt, ka cilvēki saka paldies," stāstīja zemessardzes kandidāte Lidija Lagzdiņa.

"Es viņu sauktu par brīnumu. Kalpaks iestājās par šo brīvo, neatkarīgo, vienīgo Latviju.

Viņš bija kā tāds sava laika pareģis. Ar savu dzīvību kā simbolu viņš arī to pārapstiprināja, ka viņš par šo valsti cīnījās un krita," izteicās aizsardzības ministra padomnieks militārajos jautājumos, atvaļinātais ģenerālleitnants Raimonds Graube.

Pēc sešu kilometru pārgājiena ceļš ietiecas jau Dienvidkurzemes novadā. Kalvenes pagasta Aizpore ir vieta, kas bija tālākais Oskara Kalpaka bataljona atkāpšanās punkts. 

Aizpores kapos atdusas ne viens vien no tiem vīriem, kas reiz kopā ar Kalpaku cīnījušies plecu pie pleca. Pārgājiena dalībniekiem šī vieta ir neliels atelpas brīdis, lai aizdegtu sveces un ieklausītos kapelāna teiktajā. 

"Katram no mums ir dota kāda īpaša vieta šai pasaulē, kad to atrodam, izveidojam, ieritmizējam. Mēs spējam vadīt aiz sevis cilvēku. Apzināties sevi kā šīs zemes daļu, to apzinājās arī Oskars Kalpaks," uzsvēra kapelāns Mārtiņš Burke- Burkevics.

Oskara Kalpaka 140. dzimšanas dienā izietais maršruts no Kuldīgas novada Rudbāržiem līdz Aizporei ir viens no posmiem Latvijas vēstures iepazīšanas maršrutā visai ģimenei “Oskara Kalpaka ceļš”.

Jau šobrīd interesenti var doties pārgājienā pa Kalpaka pēdām. Pašlaik tiek saskaņots arī projekts, kas Kalpaka cīņas ceļu no Aizpores līdz pat Airītēm Saldus novadā, kur Kalpaka dzīves ceļš aprāvās, padarīs fiziski aktīvu ar dažādām šķēršļu joslām, interaktīvu un izzinošu. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti