Finansējuma iegūšanas dažādošana sabiedriskajām organizācijām ir aktuāls temats, par to pārliecinājusies arī Aktīvo iedzīvotāju fonda vadītāja Inese Siliņa, kad iepriekš atbalstīti organizāciju kapacitātes stiprināšanas projekti. Aktīvo iedzīvotāju fonds ir Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) un Norvēģijas grantu programma, kas darbojas vairāk nekā desmit valstīs.
Šogad programmā Latvijā atbalstījis 57 projekti, kopējais finansējuma apmērs pārsniedz vienu miljonu eiro. Daļa no šiem projektiem saistīti tieši ar finanšu dažādošanu.
„Bija milzīga interese par saimnieciskās darbības attīstīšanas iespēju, jo tas savā veidā Latvijā ir pat unikāls. No vienas puses, normatīvie akti un uzraugošās iestādes nereti biedrības „liek zem sitiena” - nē, nē, jūs nedrīkstat nodarboties ar saimniecisko darbību. Tie ir mīti! Īstenībā tā nav. Ja biedrība to ienākumu, ko gūst, ieliek savas biedrības pamatdarbībā un mērķu sasniegšanā, tas vienkārši ir viņu neatkarīgs finanšu avots,” skaidroja Siliņa.
Tā Kuršu iniciatīvu fonda nodibinājumam ir pievienojušies trīs jauni cilvēki. Līdz ar to kļuvis aktuāls arī jautājums par organizācijas kapacitātes stiprināšanu. Vienlaikus nodibinājumam izdevās saņemt vairāk nekā 18 tūkstoš eiro lielu atbalstu no Aktīvo iedzīvotāju fonda. Tas ļaus attīstīt ne tikai paša nodibinājuma vadības prasmes, bet arī īstenot saimniecisko darbību.
„Organizācijai, restartējot savu darbību, ir nepieciešams jauns izaicinājums. Šajā gadījumā izdomājām izveidot podnieku darbnīcu kā saimnieciskās darbības aktivitāti, kas ir saistīta ar mūsu pamatdarbību – kultūras mantojuma saglabāšanu. Mēs, izveidojot šādu pakalpojumu, radītu vismaz nelielu neatkarību no projektu finansējumiem un radītu vērtību patērētājiem un mūsu mērķauditorijai,” sacīja Kuršu iniciatīvu fonda pārstāvis un viens no Ķoņu ciema lauku sētas saimniekiem Māris Muitenieks.
Projektā ir iegādāts podniecības darbiem vajadzīgais aprīkojums,
un paralēli notiek arī citas aktivitātes, tostarp radīts savs zīmols.
Kuršu iniciatīvu fonds tika dibināts 2015. gadā. Nodibinājuma galvenais mērķis ir kultūras mantojuma un dabas vērtību saglabāšana piekrastē. Šajā laikā jau izdevies atjaunot niedru jumtus vairāk nekā desmit ēkām senajos Nidas, Papes un Papes Ķoņu ciemā.
„Daļa no Ķoņu ciema ir kultūrvēsturisks piemineklis, vienpadsmit ēkas ir ņemtas valsts aizsardzībā. Šajās sētās ir ēkas ar niedru jumtiem. Niedres ir tradicionāls jumta segums Dienvidkurzemes piekrastē līdz pat Liepājai,” pastāstīja Muitenieks.
Līdz šim tam izmantots Valsts kultūrkapitāla fonda vai Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes finansiālais atbalsts. „Ir ļoti žēl, ka no Eiropas Savienības fondiem nav iespējams iegūt finansējumu nelieliem projektiem tieši vēsturisko ēku atjaunošanai, tas ir liels mīnuss. Šajā virzienā valsts nav strādājusi. Bet ir labi, ja vispār valsts dod kādus līdzekļus,” sacīja Muitenieks.
Iespēja piesaistīt finansējumu un stiprināt organizāciju kapacitāti varēs arī nākamgad. Līdz 2022. gada 17. janvārim Aktīvo iedzīvotāju fonds aicina sabiedriskās organizācijas sagatavot un iesniegt projektu pieteikumus organizācijas kapacitātes stiprināšanai. Projektu atbalstam paredzēti vairāk nekā 700 tūkstoši eiro.