Dienas ziņas

""Bigas krūze"" aizceļo uz Jelgavu

Dienas ziņas

Atgriežas Latvijā no Norvēģijas

Svin Kunga Kristīšanas svētkus

Kunga Kristīšanas svētkus Dagdā svin ar iegremdēšanos iesvētītos ūdeņos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 5 mēnešiem.

Pareizticīgie un vecticībnieki svētdien, 19. janvārī, svin Kunga Kristīšanas svētkus. Šajā dienā Lielā ūdens iesvētīšanas kārta notiek ne vien baznīcās, bet arī ezeros, upēs un dīķos. Daudziem ticīgajiem neatņemama tradīcija ir iegremdēšanās iesvētītajos ūdeņos, lai attīrītu savu dvēseli. Jau vairākus gadus šo tradīciju piekopj arī Dagdā.

Dagdas pilsētas un novada iedzīvotāji devās Krusta gājienā no Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo dievnama uz Dagdas ezera pludmali. Jau vairākus gadus, skanot lūgšanām, te notiek Lielā ūdens iesvētīšana. Šī pareizticīgo un vecticībnieku tradīcija aizsākās jau pašos kristietības pirmsākumos.

Dagdas Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīcas virspriesteris Viktors Mjaļiks pastāstīja, ka Kunga Kristīšanas svētku tradīcija sakņojas bībeles tradīcijā. "Viņš [Jēzus] atnāca pie Jordānas upes, kur sludināja Jānis Kristītājs, kurš veica cilvēku iegremdēšanu ūdenī, lai viņi nožēlotu savus grēkus un saprastu garīgās vērtības," sacīja Mjaļiks. "Jānis Kristītājs bija priekštecis Jēzum Kristum, kurš sagatavoja cilvēkus pieņemt citu ticību – garīgo ticību."

Pēc krucifiksa iegremdēšanas Dagdas ezerā ar šo iesvētīto ūdeni tika svētīts ikviens klātesošais.

Daudzi izmantoja iespēju ar iesvētīto ūdeni apslapināt seju, taču bija arī daži drosmīgie, kas, spītējot aukstajam vējam, ezerā iegremdējās pilnībā.

Dagdas iedzīvotājs Andris pastāstīja, ka gan tēvs, vectēvi iegremdējās ūdenī un viņš seko dzimtas piemēram. "Lieli svētki tomēr," viņš uzsvēra. "Katru gadu šajos svētkos ar visu ģimeni nākam šurp. Kad ej iegremdēties, vēl nesaproti, bet, kad jau lien ūdenī, saproti, ka likties nav kur. Kaut gan šodien ūdens ir silts, vējš tikai. Un šogad neierasti, ka nav ledus."

Kunga Kristīšanas svētku dienā iesvētītajam ūdenim piedēvē īpašas spējas. To dēvē arī par lielo agiasmu.

Ar šo ūdeni ticīgie ne vien iesvēta savas mājas, bet to glabā visu gadu, iedzerot īpašos gadījumos. 

"Svētītais ūdens skaitās ļoti iedarbīgs, un cilvēki, kas pret to izturas ar ticību, saņem Dieva svētumu," klāstīja Mjaļiks. "Kad nolaižas rokas, kad mēs esam noskumuši, būtu ļoti labi iedzert šo svētīto ūdeni, saslapināties ar to, iesvētīt savas mājas, lai nelaimes un ļaunums atkāptos no cilvēka, lai visi mūsu pārdzīvojumi, apvainojumi aizmirstos."

Dagdas Svētā Nikolaja Brīnumdarītāja pareizticīgo baznīcas virspriesteris apsveica visus ticīgos Kunga Kristīšanas svētkos. "Lai Dievs jūs sargā, lai miers un mīlestība mājo jūsu mājās, sirdīs un ģimenēs ilgi un bezgalīgi," viņš teica.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti