Panorāma

Atstādināta augsta līmeņa FKTK darbiniece

Panorāma

Kavējas plāksnes uzstādīšana pie Neatkarības laukuma

Ā. Stabiņa atzīst vainu un lūdz vienošanos

Kukuļņemšanā apsūdzētā Stabiņa atzīst vainu un lūdz vienošanos par sodu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Kukuļņemšanā apsūdzētā Ārija Stabiņa pēc ilgstošas izvairīšanās no varasiestādēm beidzot stājusies tiesas priekšā. Vainu sev inkriminētajos noziegumos Stabiņa pilnībā atzīst un par izciešamo sodu ar prokuratūru vēlas slēgt vienošanos. Valsts apsūdzības virzītājs prasīs Stabiņai reālu brīvības atņemšanu, un viņas aizstāvība neizslēdz iespēju, ka varētu piekrist cietumsodam.

Grib grozīt apsūdzību

Stabiņa tikusi apsūdzēta saistībā ar četriem Krimināllikuma pantiem: par valsts amatpersonas bezdarbību mantkārīgos nolūkos, par dienesta viltojumu, kā arī par kukuļņemšanu divās epizodēs un kukuļņemšanu grupā septiņās epizodēs. Tagad, lietai nonākot tiesā, prokuratūra lūgusi mainīt apsūdzību, izslēdzot daļu par kukuļņemšanu grupā.

Skaidrojot apsūdzības maiņu, prokurors atsaucās uz Rīgas apgabaltiesas spriedumu bijušajai Stabiņas kolēģei Ļenai Paščenkovai, kurai apelācijas instance piemēroja reālu cietumsodu par prettiesisku labuma pieņemšanu. Minētajā spriedumā gan norādīts, ka Paščenkova nav uzskatāma par amatpersonu, attiecīgi Stabiņas lietas prokurors mainījis apsūdzību, svītrojot daļu par kukuļņemšanu personu grupā.

Tādējādi arī Stabiņai piemērojamais maksimālais sods šajā daļā nav vis 10, bet pieci gadi cietumā. Līdz pat pieciem gadiem ieslodzījumā pienākas arī par dienesta viltojumu.

Atzīst vainu

Stabiņa noklausījās apsūdzību, atzina vainu visos minētajos noziegumos un paudusi nožēlu. Savukārt viņas aizstāve lūgusi vienošanos ar prokuratūru par sodu.

Prokurors piekrita sākt pārrunu procesu, lai panāktu vienošanos ar apsūdzēto.

Ārijas Stabiņas advokāte Līga Cīrule
00:00 / 00:52
Lejuplādēt

Vienlaikus prokurors Arvis Miglāns norādīja, ka prasīs reālu brīvības atņemšanu Stabiņai. Vai piekrist cietumsodam, Stabiņa un aizstāvība domās līdz nākamajai tiesas sēdei, kas paredzēta 18.jūnijā.

“Tiesa uztaisīja pārtraukumu, lai var saskaņot vienošanos ar prokuroru, ko varētu pēc tam iesniegt tiesā. Bet kādas nianses būs un kā tas tiks saskaņots, to mēs es nevaru pateikt tagad. (..) Viss būs atkarīgs no tā, cik lielu soda mēru, soda veidu prasīs,” sacīja Stabiņas advokāte Līga Cīrule.

Vienošanās par sodu jāpanāk līdz jūnija vidum, kad nozīmēta nākamā tiesas sēde. 

Kukuļošana deviņās epizodēs

Kopā lietā figurē deviņas kukuļošanas epizodes, kas notikušas 2012. gadā.

Prokuratūras ieskātā Stabiņa, viltojot dokumentus un ņemot kukuļus, virknei personu palīdzējusi apiet pašvaldības īres dzīvokļu rindu. Tā pie beztermiņa īres tiesībām savulaik ticis, piemēram, Stradiņa slimnīcas neirologs Ojārs Rubens, Stabiņai no šī darījuma gūstot 800 eiro.

Prokurors uzskaitīja kopumā noziedzīgas epizodes, kurās kukuļu summa svārstījusies no 500 līdz nepilniem diviem tūkstošiem eiro, kopējam kukuļu apmēram sasniedzot teju 10 tūkstošus eiro. Atbilstoši apsūdzībai, daļu naudas Stabiņa gan atdevusi pārvaldes sekretārei Ļenai Paščenkovai.

Prokurors Miglāns stāsta, ka cilvēki, kuriem līdz tam nebija dzīvokļa, tika pie fiktīva īres līguma un pēc tam apmaiņas rezultātā pie cita dzīvokļa: “Ir video, ir ieraksti, kur mākleri uzraksta ar atpakaļejošu datumu, ka tam cilvēkam tāds dzīvoklis ir, viņu deklarē norādītajā adresē un pēc tam to iesniedz Rīgas domes komisijai, par ko zināja Stabiņa, ka tāds īres līgums nav un ka tā persona tur nedzīvo. Piemēram, īres līgumi tika noslēgti un veikta apmaiņa, ka viņš pēc tam to dzīvokli var privatizēt, bet bija arī tādi gadījumi, kad nevar privatizēt.”

Pēc Stabiņas aizturēšanas Rīgas dome ievērojami pastiprinājusi īres dzīvokļu maiņas darījumu uzraudzību, tostarp visi maiņas sludinājumi nu publiski apskatāmi pašvaldības mājaslapā.

KONTEKSTS:

Rīgas domes Dzīvokļu pārvaldes priekšnieci Āriju Stabiņu Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs aizturēja 2012. gada rudenī. Iemesls –  ilgstoša kukuļņemšana apmaiņā pret pašvaldības dzīvokļu rindas ietekmēšanu. Ģenerālprokuratūra Stabiņai inkriminē kukuļu saņemšanu vairāk nekā 6000 eiro apmērā.

Otras aizturētās – Ļenas Paščenkovas – lietu izdalīja atsevišķi, jo Stabiņa pazuda – 2013. gada vasarā viņu nācās izsludināt starptautiskā meklēšanā. Valsts policija Stabiņu meklēja piecus gadus, līdz pērnā gada novembrī viņu aizturēja Ēģiptes varasiestādes, izraidot uz Latviju. Šeit Stabiņu apcietināja.

Apcietinājumā Stabiņa pavadīja trīs mēnešus, līdz bija beidzies tiesību ierobežošanas termiņš.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti