Kruks: Anonīmi komentāri nav veicinājuši mūsu demokrātiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 9 mēnešiem.

Anonīmi komentāri interneta portālos nav diez ko veicinājuši Latvijas sabiedrības demokrātijas attīstību, turklāt pētījumi pierāda, ka komentētāju loks ir samērā neliels un pašlaik interaktivitāte īsti nenotiek, tā diskusijā Latvijas Radio raidījumā „Krustpunktā" norādīja mediju eksperts Sergejs Kruks.

„Komentēšana vai, pareizāk sakot, atsauksmju rakstīšana pie ziņām internetā diez ko daudz mūsu demokrātiju nav veicinājusi un lielus ieguldījumus nav veikusi," norādīja Kruks.

Jau ir pagājis laiks, kopš interneta portāli sacentās ar avīzēm, un pašlaik tie ir dominējoši. Līdz ar to tagad portāliem jādomā par savu vietu komunikācijas sistēmā un to, kā veicināt kvalitatīvas diskusijas.

Vajadzētu iziet no domas, ka ziņu portāls internetā ir tikai dzelži, kas nodrošina materiālu publicēšanu," pauda Kruks. 

Tai pat laikā Kruks arī pastāstīja par intensīvām diskusijām Krievijā, kur komentārus regulē ar autortiesību likuma starpniecību. Krievijā pakalpojumu sniedzējs jeb portāls nes atbildību par to, ka tajā tiek publicēta likumam neatbilstoša informācija. Taču kritiķi uzsver, ka šādā veidā var nonākt pie premoderācijas jeb cenzūras pirms publicēšanas. „Tas faktiski nogalina interneta komunikācijas būtību, filozofiju - ātra, nepiespiesta, necenzēta, nepārbaudīta komunikācija," uzsvēra Kruks.

Bez anonīmiem komentāriem - biedējoši

Interneta portāla "Tvnet" izpilddirektors Ivars Bauls piekrita, ka reģistrētiem portālu komentāriem ir izaugsmes ceļš – diskusija ir jāveicina un cilvēkiem jāmāca tajā iesaistīties. Tai pat laikā būtu biedējoši, ja portālos nebūtu iespējas komentēt anonīmi.

Kā piemēru komentāru lietderībai Bauls min ziņas par zivju bojāeju Ičas upē – kamēr dažādas iestādes vēl tikai meklē iemeslus piesārņojumam, portālā cilvēku komentāros to jau var nojaust. Cilvēki ir gatavi anonīmi internetā lietas atklāt, bet ar piespiedu reģistrāciju to varētu zaudēt.

Ne mazāka nozīme komentāriem ir dažādos politiskos procesos, piemēram, vēlēšanās, kad problēma rastos, ja par politiķiem drīkstētu būt tikai pozitīvi komentāri.

Šis spriedums ir diezgan dramatisks... arī lasītājiem," bažas pauž "Tvnet" izpilddirektors.

Slēgt komentārus vai cenzēt?

Ja stāsies spēkā Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedums attiecībā uz Igaunijas portālu „Delfi", tad ir milzīgs risks tam, ka būs vai nu jāslēdz portālu komentāri vai arī tie jācenzē, uzsver Cilvēktiesību centra direktore Anhelita Kamenska. „Delfiem" vēl ir iespēja šo spriedumu pārsūdzēt, un eksperte paredz, ka portāls to darīs.

Portāliem ir ļoti sarežģīti reaģēt uz komentāriem, jo tiem jākļūst par policistiem, turklāt ne vienmēr bez tiesas lēmuma viegli izšķirt, vai komentārs ir naidu kurinošs vai godu un cieņu aizskarošs.

Portāliem vajadzētu reaģēt uz ziņojumiem. Pēc darbadienas un nedēļas nogalēs komentāri netiek dzēsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti