Panorāma

Sadarbībā ar Barselonas ārstiem PSKUS divas unikālas operācijas

Panorāma

Panorāma

Krievijas pilsoņu apziņošanai plāno tērēt 48 000 eiro

Krievijas pilsoņu apziņošanai par latviešu valodas pārbaudījumu plāno tērēt 48 000 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) iecere par visu Krievijas pilsoņu apziņošanu, kuriem šogad jānokārto valsts valodas pārbaude uzturēšanās atļaujas pagarināšanai, valstij izmaksātu 48 000 eiro. Pārvaldē skaidro, ka informāciju atļaujas pagarināšanai jānosūta tādēļ, lai cilvēki būtu informēti un nevarētu teikt, ka neko nav zinājuši. Šādu ieceri gan pretrunīgi vērtē sabiedrībā.

Pieteikties valsts valodas prasmes pārbaudei Krievijas pilsoņi var kopš 1. februāra, un līdz šim reģistrējušies vairāk nekā 400 cilvēku no nepilniem 18 000. Pieteikšanos klātienē galvenokārt izmanto gados vecāki cilvēki, un daudzi atzina, ka Latvijā dzīvo lielāko sava mūža laiku.

"Manā vecumā, man ir 70 gadu, ir grūti. Prāts ātri nogurst. Sarežģīti. Teikšu godīgi, tas ir sarežģīti. Mūsu bērni ir pilsoņi, bet mēs... Nu, tā sanāca," sacīja Aleksejs.

"Es katru dienu piecas stundas mācos. Jau divi mēneši, kā trenējos. Ir grūti. Manā vecumā ar atmiņu ir problēmas. Viss ātri aizmirstas. Nav viegli. Jauniem cilvēkiem ir vieglāk," sacīja Vladimirs.

Vēl citi atzina, ka eksāmens viņus nebiedē, latviešu valodu pamata līmenī protot, lai gan ikdienā to neizmanto.

"Es nebaidos. Mācos tiešsaistē, internetā un no mācību grāmatām, un vispār daudz ko zinu un atceros," sacīja Vera.

"Es runāju, saprotu visu. 90. gados jau kārtoju pārbaudi. Nekādu problēmu," pauda Linda.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde plāno aprīlī sūtīt informatīvas vēstules visiem Krievijas pilsoņiem, uz kuriem attiecas konkrētā prasība.

"Tas ir iepirkums, un tas nozīmē visiem standarta vēstulītes, kas no mūsu darbinieku viedokļa ir labākais risinājums. Jo mēs sagatavojam vienu vēstulīti, un šī vēstulīte tiek nosūtīta noteiktai personu grupai. Tā ka šajā gadījumā mēs taupām savus resursus," sacīja PMLP priekšniece Maira Roze.

Ņemot vērā iespaidīgo cilvēku skaitu, tas tik un tā būs milzīgs vēstuļu apjoms. Tas raisījis kritiku laikā, kad sabiedrībā valda sašutums par garajām rindām personu apliecinošu dokumentu nokārtošanai.

Pašlaik PMLP esot aktuāli 58 amatu konkursi, bet interese par tiem – nepietiekama, norādīja pārvaldes vadītāja. Tāpēc esošie darbinieki strādās virsstundas. Roze gan uzsvēra, ka

vēstuļu sūtīšana PMLP darbu nekavēšot.

Vēstuļu sūtīšanai budžetā pieprasīti papildu 48 000 eiro. Taču, tā kā paredzēts iepirkums, šī summa vēl var mainīties. Iztikt bez šo cilvēku informēšanas nevarot.

"Ja valsts ir lēmusi, ka tādos īsos termiņos tas ir jāizdara, tad vislietderīgākais ir, protams, apzināt, lai pēc tam, kad cilvēks ir palicis bez uzturēšanās atļaujas, tad viņš nevar teikt, ka es neko nezinu," pauda Roze.

Pieteikties latviešu valodas pārbaudei var līdz 24. martam,

un plānots, ka eksāmeni sāksies 11. aprīlī. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde vēstules plāno sūtīt vien aprīlī, jo aizvien gaidot, kad politiķi pieņems šī gada budžetu.

KONTEKSTS:

Imigrācijas likuma grozījumu dēļ tiem cilvēkiem, kas iepriekš bijuši Latvijas pilsoņi vai nepilsoņi, bet pieņēmuši Krievijas pilsonību, prasība pēc valsts valodas zināšanām sarunvalodas līmenī ir obligāta.

VISC jānodrošina procedūra arī tiem Krievijas pilsoņiem, kuriem valodas prasmes apliecība nepieciešama pastāvīgās uzturēšanās atļaujas saņemšanai. Tā kā tik liels eksāmena kārtotāju skaits viena gada laikā vēl nav bijis, izveidots īpašs grafiks, lai visi, uz ko prasība attiecas, varētu paspēt eksāmenu nokārtot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti