Kratīšanas «Baltic International Bank» veiktas lietā par iespējamu naudas atmazgāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Valsts policijas izmeklēšana, saistībā ar kuru veiktas darbības "Baltic International Bank" ēkā, notiek kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apjomā, ziņo Latvijas Radio. Tikmēr Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) uzsvērusi, ka tās lēmums apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu "Baltic International Bank" Latvijas finanšu sistēmu neietekmēs.

FKTK lēmuma ietekme

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas padomes lēmums ārkārtas sēdē par "Baltic international bank" finanšu darbības apturēšanu noticis, rūpējoties par Latvijas finanšu sektora stabilitāti un bankas klientu interešu aizsardzību. Šāds lēmums varētu likties šķietami negaidīts, taču šī banka ilgstoši nav spējusi nodrošināt dzīvotspējīgu stratēģiju un pelnītspējīgu biznesa modeli. Tāpēc atzīta par finanšu iestādi, kas nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās.

Situāciju komentēja Latvijas Radio Ziņu dienesta producente, finanšu un ekonomikas notikumu pārzinātāja Aiga Pelane: "Tā ir neliela banka, un notikušais nekādu būtisku ietekmi uz finanšu nozari neatstās. Gribu atgādināt, ka pirms vairākiem gadiem notika tā saucamais kapitālais remonts finanšu nozarē. Šī bija viena no bankām, kas aktīvi strādāja ar trešo valstu pilsoņiem, un finanšu sektora kapitālais remonts skāra arī viņus. Pēc tam daudzām bankām bija jāatrod jauns modelis, kā darboties tālāk. Kā saprotu, tas šai bankai nav izdevies. Otra lieta. Tas, ka ielauzās policija, [liecina] ka var būt problēmas ar likumu."

Policijas izmeklēšana

Līdz ar FKTK lēmumu bankai finanšu pakalpojumu sniegšana bija jāpārtrauc pirmdienas, 12. decembra, vakarā plkst. 18, lai nepieļautu līdzekļu aizplūšanu no bankas un aizsargātu bankas klientu un kreditoru intereses. Tajā pašā vakarā bankas ēkā Grēcinieku ielā, izsitot ārdurvju stiklu, iekļuva Valsts policijas speciālo uzdevumu vienība. Neoficiāla informācija liecina, ka kratīšanas notikušas arī bankas amatpersonu dzīvesvietās.

Valsts policija, neminot bankas nosaukumu, apliecināja, ka notiek izmeklēšana kriminālprocesā par iespējamu noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielā apjomā.

Pašlaik neviena persona nav aizturēta.

Pirmdienas, 12. decembra, vakarā ziņu aģentūra LETA bija novērojusi, ka policisti, izsitot ieejas durvis, bija iekļuvuši bankas ēkā Grēcinieku ielā, Vecrīgā. Neoficiāla informācija liecināja, ka kratīšanas notika arī bankas amatpersonu dzīvesvietās.

KONTEKSTS:

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) padome pirmdien ārkārtas sēdē nolēma apturēt finanšu pakalpojumu sniegšanu šajā bankā. FKTK atzinusi "Baltic International Bank" par tādu finanšu iestādi, kas ir nonākusi vai nonāks finanšu grūtībās, un lēmusi neveikt "Baltic International Bank" noregulējumu, proti, neīstenot pasākumus bankas darbības stabilizēšanai.

FKTK lēmums paredz, ka 12. decembrī plkst.18 bankai pilnībā bija jāpārtrauc finanšu pakalpojumu sniegšana, ieskaitot klientu maksājumu izpildi. Tas nozīmē, ka no šī brīža "Baltic International Bank" karšu, internetbankas un maksājumu darbība ir apturēta. Šāds lēmums pieņemts, lai nepieļautu līdzekļu aizplūšanu no bankas un aizsargātu bankas klientu un kreditoru intereses.

Bankas lielākie akcionāri 2022. gada septembra beigās bija Valērijs Belokoņs (38,13%) un Vilorijs Belokoņs (21,3%). Pēc aktīvu apmēra "Baltic International Bank" 2021. gada beigās bija devītā lielākā banka Latvijā.

Šī gada martā "Baltic International Bank" ziņoja, ka vairākuma akciju īpašnieki Valērijs Belokoņs un Vilorijs Belokoņs vienojušies par daļu akciju pārdošanu Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) šeiham Hamadam bin Halifam bin Mohammedam al Nahjanam, kurš tādējādi kļūtu par bankas lielāko akcionāru. Darījumu bija plānots pabeigt pēc Eiropas Centrālās bankas un FKTK apstiprinājuma saņemšanas. Tas netika saņemts.

Jāatgādina, ka pēdējo desmit gadu laikā ar Finanšu un kapitāla tirgus komisijas lēmumiem Latvijā apturēta arī "AB LV" un "PNB Bank" darbība. Savukārt Eiropas Centrālā banka pirms sešiem gadiem pēc Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus komisijas ierosinājuma anulēja "Trasta komercbankas" licenci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti