Kopdzīves likuma projektu rosina papildināt ar kopdzīves fakta reģistrācijas regulējumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pusotra mēneša laikā portālā manabalss.lv vairāk nekā 4700 cilvēku atbalstījuši “Kopdzīves likumu”. Likumprojekta ideja piektdien vēlreiz aktualizēta arī diskusijā, kur līdzās ieceres autoram  Jurim Pūcem savu atbalstu pauda arī sabiedrībā zināmi dažādu jomu pārstāvji. 

Kopš sākta parakstu vākšana, tajā veikti arī papildinājumi. Pēc resursu centra sievietēm “Marta” rosinājuma iekļauts regulējums, kas ļauj nereģistrētiem pāriem pierādīt kopdzīvi.

“Pašvaldībām un valsts institūcijām ir kritēriji, pēc kā viņi var noteikt, ka šie cilvēki patiešām ir patiesās tuvās attiecībās, viņiem ir kopīga saimniecība, varbūt ir kopīgs bērns, varbūt nav – virkne kritēriju, pēc kuriem var noteikt, ka ir faktiskā kopdzīve,” skaidro centra “Marta” pārstāve Iluta Lāce.

Tas nereti ir vajadzīgs dažādu saistību kārtošanā ar valsti. Uz diskusiju ieradies arī Igaunijā jau pieņemtā kopdzīves likuma autors. Kaimiņos tam jāstājas spēkā no nākamā gada 1.janvāra, taču līdz tam jāpaspēj veikt izmaiņas vēl 95 citos likumos.

“Būtībā ikvienā likumā, kur ir formulējums “cilvēkam un viņa laulātajam”, tagad jāpievieno - “vai reģistrētam partnerim”. Tas, protams, radīs jaunas diskusijas parlamentā. Bet mēs ceram, ka tās noslēgsies līdz gada beigām, jo likumam jāstājas spēkā jau 1.janvārī,” stāsta Igaunijas likuma autors Imre Soērs.

Latvijā skaļākās iebildes pret kopdzīves likumu ir Nacionālās apvienības pārziņā esošajai Tieslietu ministrijai un Latvijas garīdzniecībai, jo likums cita starpā paredzētu iespēju attiecības reģistrēt arī viendzimuma pāriem.

Jau ziņots, ka portālā manabalss.lv sākta parakstu vākšana par Kopdzīves likumu. Vēlāk arī 100 inteliģences pārstāvju aicināja ieviest Kopdzīves likumu.

Iepriekš Saeimas Juridiskajai komisijai tika iesniegts Vieko Spolīša priekšlikums, kas paredz ieviest jaunu civiltiesisku institūtu - "partnerību". Taču Saeimas komisijā šī iecere tika noraidīta.

Tikmēr Igaunijas parlaments pērn galīgajā lasījumā tikai ar divu balsu pārsvaru apstiprināja sabiedrībā neviennozīmīgi vērtēto partnerattiecību likumu, kas ļaus reģistrēt attiecības arī viendzimuma pāriem.

Kopdzīves likumam līdzīgi regulējumi pieņemti lielākajā daļā Eiropas valstu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti