Konkrēts indekss pensiju pārrēķinam būs zināms nākamās nedēļas sākumā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Nākamās pirmdienas pēcpusdienā kļūs zināms konkrēts indekss, pēc kura tiks aprēķināta un veikta pensiju indeksācija. Šogad šī pensiju palielināšana notiek ātrāk, nekā ierasts. Latvijas Pensionāru federācija (LPF) gan skaidroja – ne visiem senioriem jaunā kārtība un izmaiņas ir saprotamas.

Konkrēts indekss pensiju pārrēķinam būs zināms nākamās nedēļas sākumā
00:00 / 02:51
Lejuplādēt

Šogad pensiju indeksācija paredzēta ātrāk, nekā ierasts, un jau septembrī seniori saņems lielāku pensiju. LPF vadītāja Aija Barča, kura gaidāmajās Saeimas vēlēšanās kandidē no Latvijas Zaļās partijas, Latvijas Reģionu apvienības un Liepājas partijas apvienotā saraksta, neslēpa – daudziem senioriem gaidāmā pensiju indeksācija vēl aizvien ir neskaidra.

"Pensijas par augusta mēnesi cilvēki sāk jau saņemt. Un vakardien arī man bija vairāki zvani un īsziņas. Tas nozīmē, ka cilvēkiem ir jāskaidro, jāstāsta. Es domāju, ka tāda skaidrošana notiks, jo arī mēs savā laikrakstā to cenšamies skaidrot. Arī telefoniski, uz e-pastiem un uz īsziņām," teica Barča.

Labklājības ministrijas (LM) Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska pensionārus aicina vērst uzmanību uz to, ka augusta pensijās vēl indeksēto pieaugumu neizmaksās. To izmaksās līdz ar septembra pensiju, tādēļ septembrī tās apjoms būs lielāks, nekā ierasts. Savukārt, oktobrī visam vajadzētu nostāties sliedēs un pensionāriem vajadzētu saņemt tiem paredzēto indeksētās pensijas apjomu.

"Oktobrī jau būs indeksētā pensija, kas pienākas katru mēnesi un tiks izmaksāta līdz nākamajai pensiju indeksācijai. Bet septembris ir tas mēnesis, kur būs lielāka, kur būs arī augusta indeksācijas palielinājums," sacīja LM pārstāve.

Trušinska skaidroja – konkrēts indekss, pēc kura aprēķinās jaunās pensijas, būs zināms nākamajā nedēļā – pirmdienas pēcpusdienā. Indeksu veido faktiskais patēriņa cenu indekss no pērnā gada 31. augusta līdz šī gada 31. jūlijam, un inflācijas indeksu aprēķina Centrālā statistikas pārvalde. 8. augustā šis indekss būs zināms, tiks nodots LM, kura aprēķinās pensijas. Truškinska skaidroja – indeksācija attieksies uz visām pensijām.

"Tā robeža indeksējamā šogad ir 534 eiro. Ja pensija ir līdz 534 eiro, tad tiks indeksēts viss pensijas apmērs. Ja pensija ir lielāka par 534 eiro, tad tā daļa, kas pārsniedz šos 534 eiro, netiek indeksēta. Izņēmums ir trīs kategorijas, kuriem tiek indeksēts viss pensijas apmērs – tas ir politiski represētām personām, cilvēkiem ar 1. grupas invaliditāti un Čornobiļas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem," stāstīja ierēdne.

LM Sociālās apdrošināšanas departamenta eksperte atgādināja – lai saņemtu indeksēto pensiju, senioriem nav jādara absolūti nekas. Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) pati katram iedzīvotājam aprēķinās jauno pensiju. Taču jāņem vērā – šobrīd neapliekamais minimums valstī ir 500 eiro, tādēļ gadījumā, ja pēc indeksācijas pensija pārsniegs šo līmeni, nāksies maksāt iedzīvotāju ienākuma nodokli.

KONTEKSTS:

Saeima jūlija vidū pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus likumā "Par valsts pensijām," paredzot šogad valsts pensijas indeksēt divus mēnešus agrāk nekā ierasts – jau 1. augustā. LM skaidroja – tas nozīmē, ka augustā pensijas un piešķirtās piemaksas pie pensijas tiks izmaksātas līdz šim saņemtajā apmērā, bet septembrī tās izmaksās jau palielinātā (indeksētā) apmērā kopā ar neizmaksāto indeksācijas palielinājumu par augusta mēnesi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti