Koalīcijas tapšanas peripetijas partiju sadarbību Rīgas domē neietekmēšot

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 7 mēnešiem.

Pēc trīs nedēļu spraigām diskusijām jaunās Saeimas koalīcijas izveidē kļuvis skaidrs, ka partija „Progresīvie” būs opozīcijā. Vai Nacionālās apvienības un „Progresīvo” domstarpības var ietekmēt Rīgas domes koalīciju, kur abi politiskie spēki sadarbojas?

Koalīcijas tapšanas peripetijas partiju sadarbību Rīgas domē neietekmēšot
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Rīgas domē „Progresīvie” ar 15 balsīm ir lielākā partija vietvaras koalīcijā, kas jau divus gadus spēj sadarboties ar pārējiem politiskiem spēkiem, tai skaitā arī ar Nacionālo apvienību, kurai daudzi viedokļi ir pilnīgi pretēji. Pēc tam, kad Saeimā „Progresīvos” valdībā nevēlējās redzēt Nacionālā apvienība, partijai “Jaunā Vienotība” piedāvāja divpusējo sadarbību, no kuras gan tā atteicās, paliekot opozīcijā parlamentā.

Lai gan Saeimas koalīcijas sarunās „Progresīvie” vēlamo neieguva, Rīgas domes koalīcijā tie turpināšot strādāt.

„Neredzu nekādus būtiskus iemeslus, kāpēc būtu jānotiek pārmaiņām Rīgas domes koalīcijas sastāvā un vai vajadzētu kaut kādā veidā domāt par mēra nomaiņu. Tādām runām un bažām nav pamata. [Izstāšanās no koalīcijas] Rīgā, tas būtu ļoti liels absurds, ja mēs to darītu, jo mūsu frakcijā ir arī mērs. Līdz ar to, ja kāds vien dumpoties varētu, tie varētu būt kādi ārpusē, nevis mūsu frakcijā,” sacīja domes frakcijas „Par!/Progresīvie” vadītājs Mārtiņš Kossovičs.

Par galvaspilsētas koalīcijas stabilitāti ir pārliecināta arī vicemēre Linda Ozola no „Konservatīvajiem”, kuras partija Saeimā nav iekļuvusi: „Koalīcijas sastāvu Rīgas domē šobrīd uzreiz šī situācija neietekmēs.” Viņa gan atklāja, ka starp koalīcijas partijām virknē jautājumu ir atšķirīgi viedokļi.

Pēc Latvijas Radio neoficiālās informācijas, domes kodolu apsver pamest Nacionāla apvienība, kurai ir septiņi mandāti. Ozola atzina, ka tādi mājieni ir jūtami jau ilgāku laiku: „Ja kāda partija ir koalīcijā, kur tu nevari īstenot nevienu no savām iniciatīvām, tad jautājums tiešām ir vietā, vai tie ir līdzvērtīgi sadarbības partneri un vai tādā koalīcijā ir vērts būt. Ja jūs man prasāt, vai šajās dienās šis jautājums ir darba kārtībā, nē, šajās dienās es neesmu… Pēdējā gada laikā šādi mājieni šad un tad ir izskanējuši.”

Vai tas ir aktualizējies pēc Saeimas vēlēšanām? “Es teiktu, ka aktuālāks jautājums ir par atbildības jomu nostiprināšanu,” sacīja Ozola.

„Ja jautājums ir par izstāšanos, tāds nav ticis apspriests.

Tas vienmēr paliek, ja koalīcijas kaut kur nesastrādājas, bet pašlaik ir doma nevis par izstāšanos, bet par darbu aktivizēšanu,” sacīja domes deputāts Einārs Cilinskis no Nacionālās apvienības/Latvijas Reģionu apvienības kopīgā saraksta. Vienlaikus viņš piebilda, ka katras koalīcijas stabilitātei risks pastāv.

Izmaiņas koalīcijā nesaredz arī opozīcijas partijas „Saskaņa” frakcijas līderis Konstantīns Čekušins: „Izveidot citu koalīciju, manuprāt, būtu grūti. Es domāju, ka „Progresīvie” domā ne kā bērni: mūs apbižo tur, tad mēs šeit kaut ko izdarīsim sliktu. Domāju, ka viņi turpinās strādāt.”

Čekušins vien uzskata, Rīgai ir jāsamazina vicemēru skaits, likvidējot Smiltēna vietu. Tādējādi varot ietaupīt 200 tūkstošus eiro gadā. Uzrunātie koalīcijas deputāti tādu iespēju gan neizskata.

Pētnieks: Pārmaiņas varētu nest prezidenta vēlēšanas

Tikmēr Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš – tā kā „Progresīvie” Saeimas koalīcijā nebūs pārstāvēti, tas politiskajam spēkam Rīgas domē dod iespēju koalīciju koriģēt.

Vidzemes Augstskolas vadošais pētnieks Gatis Krūmiņš
00:00 / 01:53
Lejuplādēt

Gatis Krūmiņš: Gan “Jaunajai Vienotībai”, gan Nacionālajai apvienībai ar to pašu [Latvijas] Reģionu apvienību nu nav tur [Rīgas domes koalīcijā] tāda dominējoša loma. Tas būtu varbūt bijis viens no apsvērumiem, kāpēc „Progresīvos” valdībā vajadzēja ņemt, lai tā kā nedaudz to Rīgas domes situāciju regulētu. Bet šī Rīgas dome palikusi tā kā otrā plānā, manuprāt. Nu, tad, iespējams, kādi pārsteigumi varētu būt.

Atcerēsimies, ka pavasaris ir prezidenta vēlēšanas, un tur arī šīs balsis būs vajadzīgas. Domāju, ka tas būs jautājums, ka mēs runāsim ne tikai par Rīgas domes stabilitāti, bet arī valdības stabilitāti. Domāju, ka mūs pavasarī gaida ne viens vien pārsteigums.

Latvijas Radio: Tad varētu, iespējams, izveidot pilnīgi citu Rīgas domes koalīciju?

Domāju, ka jā, bet es nedomāju, ka tas būs tāds tuvākā brīža jautājums. Kaut gan „Progresīvie” ir tāda jauna partija, tādi ātri viņi ir, un tagad ātri reaģēt, bet es domāju, ka tas varētu būt, ja kaut kāda pauze tiks ieturēta, bet šis jautājums uz tādu radaru varētu tikt turēts. Es domāju, ka līdz ar šo skaidrs, ka „Jaunā Vienotība” un Nacionālā apvienība Rīgas domē vairs tik droši nevar justies, jo „Progresīvie” var izspēlēt šo pretī.

Latvijas Radio rīcībā ir neoficiāla informācija, ka no Rīgas domes koalīcijas, iespējams, varētu izstāties Nacionālā apvienība. Kā jūs vērtējat tādu iespējamību, vai tās ir tikai baumas?

Nedomāju, ka Nacionālajai apvienībai būtu pat jēgpilni apsvērt to, skatoties esošo koalīciju.

Varbūt tā ir neapmierinātība ar šiem partneriem kontekstā ar to, uz kādu koalīciju viņi skatījās Saeimas vēlēšanās. Bet, ja mēs paskatāmies tā reālistiski, tā, es domāju, būtu kļūda, jo tad būtībā Nacionālā apvienība pazaudētu šo ietekmi Rīgas domē. Cita lieta, ja tagad, piemēram, „Progresīvie” kaut kādā veidā pārskata šo koalīciju, tad Nacionālā apvienība noteikti paziņos, ka viņi neredz iespējas darboties kopā.

KONTEKSTS:

Trīs nedēļas pēc 14. Saeimas vēlēšanām ''Jaunā Vienotība" (JV), kas iestājusies par četru politisko spēku koalīciju, pauda gatavību piedāvāt NA un AS sadarbības memorandu par koalīcijas veidošanas principiem, bet partijai "Progresīvie" – divpusēju vienošanos par sadarbību 14. Saeimā un valdībā, tostarp piedāvājot vienu ministra amatu. Tomēr "Progresīvie" neatbalstīja piedāvājumu.

14. Saeimas vēlēšanas notika 1. oktobrī, un parlamentā kopumā tika ievēlēti septiņi politiskie spēki: JV, Zaļo un Zemnieku savienība, AS, NA, "Stabilitātei!", "Latvija pirmajā vietā" un "Progresīvie".

Saskaitīti 1055 iecirkņi no 1055

Atjaunots: 03.10. plkst. 10:06

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti