Pēcpusdiena

Vārda brīvība "Brīvajā mikrofonā"

Pēcpusdiena

Latviju Riodežaneiro Olimpiskajās spēlēs pārstāvēs 32 sportisti

Dažādi viedokļi par KNAB vadītāja lēmumu atbrīvot četrus darbiniekus

Koalīcijas partijām atšķiras viedokļi par četru KNAB darbinieku atlaišanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Koalīcijas partijās ir atšķirīgi viedokļi par Korupcijas apkarošanas un novēršanas biroja (KNAB) priekšnieka Jaroslava Streļčenoka lēmumu uzteikt darbu četriem biroja darbiniekiem, tajā skaitā ilggadējajam Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājam Jurim Jurašam. 

Zaļo un zemnieku savienības un Nacionālās apvienības pārstāvji uzsver, ka biroja priekšniekam ir tiesības lemt par biroja personālu. Savukārt “Vienotībā” pastāv bažas par KNAB kapacitāti, atlaižot ilggadējos darbiniekus.  

Pieredzējušā Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītāja Jura Juraša atlaišana notikusi pēc biroja reorganizācijas, kuras rezultātā šonedēļ darbs uzteikts četriem darbiniekiem.

Pats Jurašs ziņu aģentūrai LETA paudis, ka savu atbrīvošanu saista ar politisko pasūtījumu. Bet KNAB skaidroja, ka reorganizācija notiek, lai uzlabotu biroja efektivitāti.

Partijas “Vienotība” priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns norādīja, ka šādu darbinieku atlaišana partijai radot bažas par biroja attīstības virzību.

“Ir tādas pamatotas bažas par to, kā KNAB attīstīties nākotnē. Šīs atlaišanas tiek vērtētas pretrunīgi. Jautājums ir par cilvēku kapacitāti, tie ir diezgan pieredzējuši cilvēki, kas ir atlaisti; proti, par KNAB kapacitāti, cik viņi ir spējīgi apkarot korupciju un cīnīties ar sekām,” sacīja Smiltēns.

Pārējās koalīcijas partijas gan šādas bažas neizrāda. Uz jautājumu, kā Zaļo un zemnieku savienība raugās uz pēdējām biroja priekšnieka Jaroslava Streļčeņoka darbībām, zaļzemnieku frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis atbild īsi: 

“Viņš ir KNAB vadītājs, un viņa rokās ir sviras, kā rīkoties. Mums kā politiķiem tur nevajadzētu jaukties un bāzt savu degunu iekšā.”

Nacionālās apvienības deputāts Imants Parādnieks Latvijas Radio atzina, ka partija KNAB darbinieku atlaišanu vēl nav apspriedusi, taču pats Parādnieks Streļčenoka rīcībā neko nepareizu nesaskata.

“KNAB priekšnieks ir atbildīgs par visu situāciju savā iestādē, un viņš rīkojās atbilstoši tā, kā priekšniekam jārīkojas. Ja viņš uzskata, ka šie cilvēki, kurus viņš ir atbrīvojis, neveic savus pienākumus tā, kā tas ir atzīts par labu esam un atbilstoši visiem priekšrakstiem, tādā gadījumā viņš arī atbilstoši rīkojās. Tāds ir mans vērtējums,” pauda Parādnieks.

“Vienotības” pārstāvis Edvards Smiltēns gan norādīja, ka Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs ir īpaši regulēta iestāde, un vienīgais veids, kā Saeimai vērtēt biroja darbu, ir priekšnieka apstiprināšanas balsojums.

Kritisks Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" bija sabiedrības par atklātību "Delna" vadītājs Gundars Jankovs.

"Mēs redzam, ka KNAB tiek izkastrēts, un tas paliek pietiekami nekaitīgs korumpantu vidū," sacīja Jankovs.

Viņš arī vērsa uzmanību uz faktu, ka parasti valsts iestāžu reglamentus saskaņo ar Valsts kanceleju. Taču šajā gadījumā reglamenta saskaņošana līdz ar KNAB reorganizāciju ir notikusi starp Streļčenoku un premjeru Māri Kučinski (ZZS). Zīmīgi, ka valdības vadītājs šobrīd atsakās no komentāriem, jo, visticamāk, ka viņam nav argumentu. "Viņš ir akli saskaņojis dokumentus un tagad viņam nav ko teikt," pieļāva Jankovs.

Jaroslava Streļčenoka piecu gadu termiņš tuvojas nobeigumam, un Saeima jaunu vadītāju varētu iecelt rudenī.

Jau šobrīd Smiltēns atzīst, ka “Vienotībā” dominē pozīcija neatbalstīt Streļčenoka palikšanu KNAB priekšnieka amatā.

“Vienotība” varētu piedāvāt arī savu kandidātu. Tikmēr Nacionālā apvienība par atbalstu Streļčenokam vēl nav lēmusi, savukārt Zaļo un zemnieku savienības pārstāvis Augusts Brigmanis uzsver, ka priekšnieks tiks izvēlēts konkursā. Ja tajā Streļčenoks uzvarēs, tad zaļzemnieki viņu atbalstīšot. 

Jau ziņots, ka KNAB  priekšnieks Jaroslavs Streļčenoks izdevis rīkojumu augusta vidū atbrīvot četrus vadošus biroja darbiniekus. Viņu vidū ir Operatīvo izstrāžu nodaļas vadītājs Juris Jurašs, kas ir viens no skaļākajiem Streļčenoka kritiķiem. Vēl 16 darbiniekiem piedāvāti līdzvērtīgi amati.  

Rīkojumā norādīts, ka Juraša profesionālā kvalifikācija un pieredze neatbilst nevienam no reorganizācijas rezultātā izveidotajiem amatiem un vakantajiem amatiem KNAB. Šāds rīkojums izdots saistībā ar birojā nesen veikto reorganizāciju.

KNAB skaidroja, ka Jurašs un vēl trīs darbinieki tiek atlaisti pēc reorganizācijas - izrādījies, ka četru strādājošo kvalifikācija jaunizveidotajiem biroja amatiem nav atbilstoša. Latvijas Radio rīcībā esošā informācija liecina, ka tāpat sagatavoti rīkojumi par Juraša vietnieka Mārtiņa Lodes un Izmeklēšanas nodaļas vadītājas Lienītes Šikores atbrīvošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti