Panorāma

Krievija vajā Rīgā dzīvojošo kinorežisoru Vitāliju Manski

Panorāma

Panorāma

Aptaujātie jaunieši pārsvarā atbalsta plānoto dienestu

Ko par obligāto aizsardzības dienestu saka jaunieši? LTV paviesojās Rīgas Teikas vidusskolā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Jauniešiem ir daudz jautājumu par iecerēto valsts aizsardzības obligāto dienestu, taču, pamazām iepazīstoties ar plānu, sākotnējais satraukums mazinoties. LTV devās noskaidrot, ko par ministrijas plānu domā puiši, kuriem būs jādien.  

Pirmie, uz kuriem attieksies iesaukums valsts aizsardzības dienestā, ir dzimuši 2004. gadā un šobrīd mācās 12. klasē. Tāpēc LTV devās uz Rīgas Teikas vidusskolu noskaidrot pašu jauniešu viedokli.

"Ņemot vērā šī brīža situāciju, ir jādara, kas ir jādara. Lai gan mērķis ir iet uz zobārstiem, varbūt var kaut kā apvienot, paņemt vienu gadu brīvu, iziet šo obligāto sagatavošanu un būt gatavam, un tad tālāk studēt un skatīties pēc situācijas," sacīja 12. klases skolnieks Everts.

"Es ļoti pozitīvi par to domāju tāpēc, ka es redzu, kas notiek ar maniem vienaudžiem, ka daudziem ir doma – ja nu notiek karš, braukt prom vai izvairīties kaut kā no dienesta. Un tad es padomāju – ja visi brauks prom, kurš stāvēs, kurš cīnīsies par Latviju. Tāpēc man ir tā, ka es pats brīvprātīgi ietu, kā brīvprātīgais, nevis ka iesauktu," atklāja 12. klases skolnieks Kārlis.

"Ja teiks, ka vajag pirms universitātes, es došos. Ja teiks pēc, es arī došos. Es īsti neredzu tajā tik lielu problēmu," pauda 12. klases skolnieks Harvijs.

No aptaujātajiem 11. klases skolēniem daļa jauniešu vēl nav izlēmuši, kā labāk rīkoties – dienēt uzreiz pēc skolas vai dienestu atlikt pēc augstskolas. Un tikai viens no aptaujātajiem norādīja, ka dienests izjauktu viņa ieceri.

"Es domāju pārvākties prom no Latvijas. Cerams, ka neaiztaisīs neko ciet, lai nav arī tā, ka nevar aizbraukt citur. Nedomāju plānot nākotni Latvijā," atklāja 11. klases skolnieks Jānis.

"No sākuma es biju mazliet uztraukts, bet, ja par to palasa mazliet detalizētāk, tad, manuprāt, tas ir diezgan lietderīgi. Varbūt pirms pāris gadiem tas nebūtu tik aktuāli, bet, tā kā ir tāda krīzes situācija, es domāju, ka katram būtu lietderīgi tas," uzskata 11. klases skolnieks Rūdolfs.

"Manuprāt, tas ir ļoti pozitīvi, jo arī blakus valstīs, Igaunijā un Somijā arī ir šāds pats dienests, un arī Latvijā vajadzētu noteikti. Un tu būtu gatavs. Jā. Es jau šobrīd eju Jaunsardzē arī," pastāstīja 11. klases skolnieks Nils.

"Spriežot pēc kaimiņvalstīm, manuprāt, tas ir noderīgi, lai aizsargātu savu zemi. Nākotnē, ja būs obligāti jāiet, gan jau aiziešu, bet interesanti, kā to salikt kopā ar augstskolu, ja iešu tālāk mācīties," pauda 11. klases skolnieks Gustavs.

"Es domāju, ka mums vajadzētu iet, jo viss, kas notiek pasaulē, mēs cīnāmies par savu neatkarību. Ja es spēšu apvienot visu un paralēli mācīties, baigās problēmas nebūs," sacīja 11. klases skolnieks Mārtiņš.

Lielākā daļa LTV aptaujāto atzina, ka militāras pamatzināšanas būtu lietderīgas. Daži aizsardzības dienestu uzskata par iespēju, kā lietderīgi pavadīt gadu, ja sākotnēji neizdotos iestāties augstskolā, vēl citi to uzver kā laiku treniņiem.

Jāpiebilst, ka Latvijas kaimiņvalstīs Lietuvā un Igaunijā aizsardzības dienests jau ir.

Lietuvā obligātais militārais dienests 2008. gadā tika atcelts, bet jau 2015. gada sākumā atjaunots. Patlaban uz deviņiem mēnešiem Lietuvas bruņotajos spēkos var tikt iesaukti visi Lietuvas vīrieši vecumā no 19 līdz 26 gadiem. Prioritāte tiek dota brīvprātīgajiem. Bet aptuveni divi procenti vīriešu tiek iesaukti pēc nejaušības principa, lai gada laikā aizpildītu vakances armijā.  Par izvairīšanos no militārā dienesta var tikt piemēroti dažādi sodi – naudassods vai pat  kriminālatbildība.

Tikmēr Igaunijā iesaukums dienestā ilgst astoņus vai 11 mēnešus atkarībā no karavīra specialitātes. Šā gada pavasarī Igaunijas Aizsardzības ministrija ziņoja, ka sasniegts līdz šim lielākais jauniesaukto skaits, turklāt lielākā daļa jauniesaukto pieteikušies brīvprātīgi.

KONTEKSTS:

Pusgadu pēc tam, kad Krievija iebruka Ukrainā, Latvijas valdība atbalstīja pakāpenisku obligāta valsts aizsardzības dienesta ieviešanu. Obligātais dienests plānots vīriešiem no 18 līdz 27 gadiem un sievietēm brīvprātīgi ar 2028. gadu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti