KNAB vadība neapmierināta ar piespriestajiem sodiem korumpantiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Tiesu vara ir neatkarīga, tomēr vairākos gadījumos piespriestie sodi varēja būt bargāki, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā atzina Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) priekšnieks Jēkabs Straume.

"Es negribētu izteikties skarbi. Tiesu vara ir neatkarīga, un tiesu lēmumi ir tiesnešu ziņā, bet vienā, otrā gadījumā, man liekas, varēja būt stingrāki piemērotie sodi. Arī tajā skaitā piemērotie sodi, kad ir vienošanās (prokuratūrā)," uzsvēra KNAB priekšnieks.

Straumes vietniece Ineta Cīrule papildināja, ka samērā reti tiek piemērots papildsods – aizliegums ieņemt amatu uz noteiktu laiku. Viņa uzskata, ka šis sods ir kā prevencija, lai cilvēks kādu laiku nevarētu strādāt iestādēs.

Ja tiesa konstatē, ka nav ievērotas personas tiesības uz kriminālprocesa pabeigšanu saprātīgā termiņā, tā var šo apstākli ņemt vērā pie soda noteikšanas un sodu mīkstināt vai arī noteikt sodu, kas ir zemāks par minimālo robežu, kāda par attiecīgo noziedzīgo nodarījumu paredzēta likumā.

Uz šo apstākli komisijas uzmanību vērsa KNAB Pirmās pārvaldes priekšniece Anna Aļošina.

Analizējot tiesas spriedumus, varot secināt, ka ļoti bieži pavīd atziņa, ka ilgstošs tiesas process tiek ņemts vērā pie soda samazināšanas. Šis aspekts radot mūžīgi sasāpējušo jautājumu par tiesvedības termiņiem.

KNAB pagājušā gada pārskats liecina, ka pērn iztiesāti 23 biroja ierosinātie vai izmeklētie kriminālprocesi, kuros divas personas vienojās ar prokuroru par priekšrakstu par sodu, 31 persona notiesāta un trīs personas attaisnotas.

Trim personām piespriests sods – sabiedriskais darbs, 16 personām – naudas sods, tostarp vienai juridiskai personai, un 13 personām piespriesta nosacīta brīvības atņemšana, bet vienai personai piespriesta reāla brīvības atņemšana.

Iztiesātajos kriminālprocesos visbiežāk piemēroti sodi par tādiem noziedzīgiem nodarījumiem kā krāpšana, kukuļdošana, dokumenta, zīmoga un spiedoga viltošana un viltota dokumenta, zīmoga un spiedoga realizēšana un izmantošana, kukuļņemšana, dienesta viltojums, piesavināšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti