KNAB rosina vēlreiz apsūdzēt deputātu Kaimiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Ģenerālprokuratūra saņēmusi Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) ierosinājumu sākt kriminālvajāšanu pret 13. Saeimas deputātu Artusu Kaimiņu, liecina aģentūras LETA un LTV Ziņu dienesta rīcībā esošā informācija.

LTV zināms, ka apsūdzību lūgts celt par grāmatvedības dokumentu viltošanu mantkārīgā nolūkā.

Vaicāts par šo KNAB ierosinājumu, Kaimiņš aģentūrai LETA pauda, ka pirmo reizi par to dzird un ka sīkāk to nekomentēs. Deputāts atbildēja, ka nezina, par ko KNAB ir vērsies Ģenerālprokuratūrā. Viņš arī nekomentēja jautājumu, vai šī vēršanās varētu būt saistīta ar KNAB iepriekšējo vēršanos Ģenerālprokuratūrā aizdomās par grāmatvedības dokumentu viltošanu.

Ģenerālprokuratūras Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas vadītājs Māris Leja aģentūrai LETA apstiprināja, ka 22. oktobrī saņemta viena lieta no KNAB ar ierosinājumu par kriminālvajāšanu. Leja personas vārdu, profesiju un citu informāciju neminēja.

Tagad prokuratūrai būs jāizlemj, vai uzrādīt apsūdzību. Gadījumā, ja prokuratūra saskatīs pamatu Kaimiņa saukšanai pie kriminālatbildības, tad saskaņā ar Saeimas kārtības rulli Saeimai būs jālemj, vai piekrist deputāta kriminālvajāšanai. Izdošanas gadījumā Kaimiņš nezaudētu tiesības piedalīties Saeimas darbā.

Likums gan dod iespējas prokuratūrai vienoties ar apsūdzēto par sodu, pieņemt lēmumu par krimināllietas izbeigšanu, vai arī lietu nosūtīt atpakaļ tiesībsargājošajai iestādei ar norādījumiem par nepieciešamību veikt papildu izmeklēšanu.

KONTEKSTS:

Patlaban apsūdzētā statusā par dažādiem nodarījumiem ir trīs 13. Saeimas deputāti – Juris Jurašs (Jaunā konservatīvā partija), Atis Zakatistovs ("KPV LV") un Aldis Adamovičs ("Jaunā Vienotība"). Juraša un Zakatistova lietas ir pirmās instances tiesā, savukārt Adamovičam apsūdzība celta oktobrī.

Iepriekš augstākstāvošs prokurors ir atstājis spēkā prokurora lēmumu, ar kuru KNAB uzdots turpināt izmeklēšanu Saeimas deputāta Kaimiņa grāmatvedības dokumentu viltošanas krimināllietā.

3. februārī KNAB izmeklētāja jau pieņēma lēmumu par krimināllietas nodošanu prokuroram kriminālvajāšanas sākšanai, proti, par grāmatvedības dokumentu viltošana mantkārīgā nolūkā, ar ko nodarīts būtisks kaitējums. Tomēr Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors pieņēma lēmumu par KNAB lēmuma atcelšanu un krimināllietas atdošanu KNAB izmeklēšanas turpināšanai. KNAB šo prokurora lēmumu bija pārsūdzējis augstākstāvošam prokuroram, taču sūdzība noraidīta.

Šogad janvāra beigās KNAB bija pieņemts lēmums piemērot Kaimiņam aizdomās turētā statusu pēc Krimināllikuma panta par grāmatvedības noteikumu pārkāpšanu. Tas darīts, jo izmeklēšanas laikā iegūti papildu pierādījumi un mainījušies noziedzīga nodarījuma faktiskie apstākļi.

Vienlaikus KNAB pieņēma lēmumu par kriminālprocesa izbeigšanu noziedzīga nodarījuma sastāva trūkuma dēļ daļā pret Kaimiņu par politiskās organizācijas nelikumīga finansējuma pieņemšanu lielā apmērā un par nepatiesu ziņu norādīšanu deklarācijā.

KNAB sākotnēji kriminālprocesā par iespējamu nelikumīgu partijas "KPV LV" finansēšanu 2018. gada jūnijā aizturēja Saeimas deputātu Kaimiņu, "KPV LV" valdes locekli Zakatistovu un uzņēmēju Viesturu Tamužu. Vēlāk trijotne tika atbrīvota un viņiem piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Vēlāk lieta tika sadalīta, jo KNAB lūdza sākt kriminālvajāšanu pret Zakatistovu un Tamužu. Patlaban Zakatistova un Tamuža lieta atrodas pirmās instances tiesā.

Sevišķi svarīgu lietu izmeklēšanas nodaļas prokurors Māris Urbāns tiesai nodevis krimināllietu abu minēto personu apsūdzībā par 26 620 izkrāpšanu un mēģinājumu izkrāpt 2420 eiro no atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma SIA "Eco Baltia grupa".

Krimināllietā arī sākts process par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskai personai.

Saskaņā ar apsūdzību 2016. gadā Zakatistovs vienojās ar vides apsaimniekošanas uzņēmuma AS "Eco Baltia" padomes priekšsēdētāju Tamužu par finanšu līdzekļu izkrāpšanu no "Eco Baltia" meitassabiedrības SIA "Eco Baltia grupa" nolūkā finansēt Zakatistovu kā partijas politiķi.

Tamužs informēja "Eco Baltia grupas" vadību par nepieciešamību viņam saņemt Zakatistova sniegtās konsultācijas, jau iepriekš zinot, ka faktiski konsultācijas netiks sniegtas, uzskata prokuratūra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti