KNAB lūdz apsūdzēt ekspolitiķi Broku un divus būvuzņēmējus – Rāvi un Milleru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 7 mēnešiem.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) nosūtījis materiālus Ģenerālprokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai pret bijušo Rīgas domes deputāti un Latvijas Universitātes (LU) rektora vietnieci juridiskajos jautājumos Baibu Broku par kukuļa piedāvājumu un pieņemšanu.

KNAB šajā lietā lūdz apsūdzēt arī divus uzņēmējus – Ivaru Milleru un Gunti Rāvi – par kukuļa piedāvāšanu un tā nodošanu, ziņo Latvijas Televīzija (LTV). 

KNAB paziņojumā medijiem norāda, ka birojs rosinājis kriminālvajāšanu pret četrām personām, proti, vienu valsts amatpersonu par kukuļa piedāvājuma un kukuļa pieņemšanu, bet pret diviem uzņēmējiem –  par kukuļa piedāvāšanu un tā nodošanu.

Vienam no iepriekšminētajiem uzņēmējiem, kā arī citai iesaistītai fiziskai personai KNAB inkriminē arī aizliegtu operatīvās darbības pasākumiem paredzētās stratēģiskās nozīmes ierīces glabāšanu.

KNAB pārstāve Agita Antonāne
00:00 / 00:00
Lejuplādēt
KNAB kriminālprocesu uzsāka 2018. gada 22. maijā, balstoties uz aizdomām par noziedzīgiem nodarījumiem – par kukuļa piedāvājuma un kukuļa pieņemšanu, kā arī kukuļa piedāvāšanu valsts amatpersonai. Pirmstiesas izmeklēšanas laikā minētais kriminālprocess papildus kvalificēts pēc Krimināllikuma par stratēģiskās nozīmes preču aprites noteikumu neievērošanu.

 

Pirmstiesas izmeklēšanā iegūtie pierādījumi liecina, ka valsts amatpersona, būdama iepirkumu komisijas priekšsēdētāja saistībā ar kādas ēkas plānoto būvniecību, iespējams, darbojās konkrētu uzņēmēju interesēs.

Valsts amatpersona, iepriekš vienojoties, piekrita pieņemt uzņēmēju kukuļa piedāvājumu un pieņēma kukuli 20 000 eiro apmērā, noformējot to kā ziedojumu biedrībai.

Pirmstiesas izmeklēšanas laikā KNAB papildus konstatēja, ka kukuļa piedāvājumā iesaistītais uzņēmējs un cita fiziska persona glabājuši stratēģiskās nozīmes ierīces, kas paredzētas sevišķā veidā veicamiem operatīvās darbības pasākumiem, t.i., radiosignālu detektēšanai, kā arī audioinformācijas ieguvei slēptā veidā. Šāda veida ierīces fiziskām personām ir aizliegts iegādāties, glabāt un lietot.

"Kukuļošana ir abu pušu atbildība – gan kukuļdevēja, kas uzdrošinās sniegt prettiesisko labumu, gan kukuļņēmēja, kas gatavs prettiesisko labumu pieņemt. Konkrētā krimināllieta demonstrē bīstamu uzņēmēju un amatpersonas interešu sadursmi, kur abas puses gatavas iesaistīties noziedzīgos nodarījumos un saņemt prettiesiskus labumus. Tādi gadījumi nav pieļaujami, un iesaistītajām personām ir jārēķinās ar nopietnām savas rīcības sekām," atzīmēja KNAB priekšnieka vietniece izmeklēšanas darbību jautājumos Ineta Cīrule.

KONTEKSTS:

2019. gada jūlijā KNAB Baibu Broku, kā arī ar būvfirmu "Skonto būve" saistītos uzņēmējus Gunti Rāvi un Ivaru Milleru aizturēja kriminālprocesā par 20 000 eiro kukuli. Pāris dienas vēlāk visi trīs tika atbrīvoti, nosakot viņiem ar brīvības atņemšanu nesaistītus drošības līdzekļus.

KNAB iepriekš paziņoja, ka birojs ir ieguvis ziņas, kas liecina, ka kāda valsts amatpersona, būdama iepirkumu komisijas priekšsēdētāja vietniece, iespējams, darbojusies konkrētu uzņēmēju interesēs. Procesa virzītāja rīcībā esošie fakti dod pamatu uzskatīt, ka valsts amatpersona, iepriekš vienojoties, pieņēmusi uzņēmēju kukuļa piedāvājumu, kukuli noformējot kā ziedojumu kādai biedrībai. Iespējamā kukuļa summa neesot mazāka par 20 000 eiro. KNAB redzeslokā esot nonācis ziedojums Brokas vadītajai Latvijas Biatlona federācijai (LBF).

Dažas dienas vēlāk, sniedzot presei paskaidrojumus par aizturēšanu, Broka paziņoja, ka aptur savu darbību Nacionālajā apvienībā uz izmeklēšanas laiku, lai nemestu nekādu ēnu pār savu politisko darbību.

Broka savā paziņojumā skaidroja, ka fakts, ka biedrības-federācijas valdē ir valsts amatpersona un biedrība pieņem ziedojumus statūtos noteiktu mērķu sasniegšanai, nevar veidot noziedzīga nodarījuma sastāvu par kukuļņemšanu. Viņa arī uzsvēra, ka par savu darbu, vadot LBF, nav saņēmusi nekādu atalgojumu.

Arī Brokas advokāti kategoriski noliedza politiķes saistību ar iespējamu kukuļošanu LU Akadēmiskā centra topošās Rakstu mājas būvniecības iepirkuma procesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti