4. studija

Jo vēsāks laiks, jo sabiedriskās vietās vairāk ļaužu, kuri sildās un nekur nesteidzas...

4. studija

Vai darba devējs, aizbildinoties ar Covid-19, drīkst sūtīt piespiedu dīkstāvē?

Gar Ķengaraga avotu jau aptuveni mēnesi, smirdēdama, tek kanalizācija...

Ķengaragā pie avotiņa zemes īpašnieks cenšas likvidēt kanalizācijas noplūdi; vainīgie aizvien nav zināmi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Rīgā, Ķengaragā, netālu no populāra avotiņa jau trešo nedēļu smird un kanalizācijas tērcīte vēl joprojām plūst avotiņa virzienā, un pēc tam tas viss nonāk Daugavā. Ierēdņi vaino cits citu bezatbildībā un draud ar soda sankcijām. Tikmēr teritorijas īpašnieks sācis darbus, lai likvidētu kanalizācijas noplūdi.

ĪSUMĀ:

  • Ķengaragā pie populāras dzeramā ūdens ņemšanas vietas izplūdusi kanalizācija.
  • No padomju laikā izbūvētas, sen neizmantotas ūdensvada sistēmas bija sācis izplūst smirdīgs, visticamāk, kanalizācijas ūdens.
  • VVD situācijas risināšanā nebija ieinteresēts.
  • Valsts policijai bažas, ka piesārņojums varētu ietekmēt ūdeni, kuru no avotiņa ņem simtiem cilvēku dienā.
  • Patlaban pašvaldības un valsts institūcijas turpina viena otru vainot piesārņojuma nenovēršanā.
  • VVD deva SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” nedēļu piesārņojuma likvidēšanai; pretējā gadījumā draudot ar sodu līdz 10 000 eiro.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā skaidroja, ka par decentralizētās kanalizācijas sistēmas ekspluatāciju atbild tās īpašnieks vai valdītājs. Tāpat īpašnieka pārziņā ir par saviem līdzekļiem nodrošināt attiecīgās sistēmas apkopi un remontu.

Piesārņotā teritorija pieder SIA “Rīgas pilsētbūvnieks”, kas asi kritizēja Valsts vides dienesta neieinteresētību izmeklēt, kā kanalizācijas ūdeņi nonākuši šajā īpašumā. Savukārt Valsts vides dienestā (VVD) norādīja, ka uzņēmums ir tieši atbildīgs par savā nekustamajā īpašumā izbūvētajiem kanalizācijas tīkliem. Vides dienests uzdevis “Rīgas pilsētbūvniekam” veikt šo tīklu izmeklējumus un noskaidrot pieslēgumus pie tā.

Vides dienests notikuma vietu apsekojis 15. oktobrī – sešas dienas pēc tam, kad par kanalizācijas noplūdi saņēma ziņu no LTV raidījuma “4. studija”. Tas noticis vien tad, kad saņēmuši oficiālu uzaicinājumu no SIA “Rīgas pilsētbūvnieks”.

“Uzrakstījām “Rīgas ūdenim”, Valsts vides dienestam, Austrumu izpilddirekcijai, lai operatīvi risinātu šo jautājumu, jo mēs arī negribam, lai tiktu piesārņota vide. Un, ņemot vērā vietējo iedzīvotāju lielo atsaucību, ņemot ūdeni no šī avotiņa, lai, nedod Dievs, notiktu vēl kādas saindēšanās fakti,” sacīja SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” Īpašumu apsaimniekošanas pārvaldes vadītājs Uldis Bārbalis.

“Valsts vides dienests nemeklē, neskata, neuztur vai nekopj izbūvētos tīklus. Tas ir zemes īpašnieka pienākums,” uzsvēra VVD Lielrīgas reģionālās vides pārvaldes Piesārņojuma kontroles daļas vadītājs Kalvis Avotiņš.

Kā notekūdeņi nonākuši gadu desmitiem neizmantotā, militārām vajadzībām izbūvētā ūdensvada un kanalizācijas sistēmā, pašlaik nav zināms. Valsts vides dienests gan minējis faktu, ka vasarā šajā vietā pieķerts kāds asenizācijas pakalpojumu sniedzējs, kas cisternas saturu izgāzis vienā no akām. Vainīgais toreiz sodīts.

Pašlaik ar sodu līdz 10 tūkstošiem eiro tiek draudēts teritorijas īpašniekam SIA “Rīgas pilsētbūvniekam”.

“Uzdots veikt piesārņotās grunts virsējā slāņa noņemšanu un noskaidrot tīklus vai nelegālos pieslēgumus, kā dēļ būtu radīts piesārņojums, tos slēgt un attiecīgi izvērtēt esošo tīklu demontāžas iespējamību konkrētajā teritorijā,” pastāstīja Avotiņš no Valsts vides dienesta.

“Ja mēs pat aizbetonēsim divas, trīs akas, tas jebkurā gadījumā turpinās tecēt, un tālāk jau ir Daugava. Nedomāju, ka mums vajadzētu rīkoties tā, ka mēs savā pusē kaut ko aiztaisām, un tālāk mums neinteresē,” pauda SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” Būvniecības pārvaldes vadītājs Ilvess Muižnieks.

Kanalizācijas ūdeņi sākuši izplūst tieši pie žoga, nogāzē. Kalnā atrodas autoserviss. Valsts vides dienesta inspektors to jau apciemoja.

Autoservisā LTV raidījumam “4. studija” apliecināja – teritorijā ir aka, bet tās saturu esot izveduši pirms nedēļas: “Atbrauca Vides dienests, apskatījās, paraustīja plecus un aizbrauca.”

Blakus uzņēmumam atrodas Evaņģēlisko kristiešu draudzes “Zilais krusts” nakts patversme. Tajā pašlaik dzīvo vismaz 80 cilvēku. Netālu no patversmes atrodas atvērta kanalizācijas aka, kas smird, taču nav pierādījumu, ka tieši no tās ir radies piesārņojums pie Ķengaraga avotiņa.

Kurš, iespējams, nelegāli pieslēdzies novecojušajai kanalizācijas sistēmai, pagaidām nav īsti skaidrs. Arī Rīgas pašvaldības policijā aicina iedzīvotājus būt vērīgiem un ziņot, ja rodas aizdomas, kurš piesārņo vidi, izgāžot kanalizāciju tam neparedzētās vietās.

Tikmēr SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” pilda Valsts vides dienesta rīkojumu un pie dzeramā ūdens strauta notiek vērienīgi kanalizācijas noplūdes likvidācijas darbi. Notekūdeņu esot daudz, ziņo darbu veicēji. Viņi nolēmuši atrast galveno cēloni – cauruli, kurā kāda iestāde vai uzņēmums nelegāli novada kanalizāciju. To noslēgs, un pēc laika būs redzama kanalizācijas ūdeņu noplūde vainīgo teritorijā.

Tāpat SIA “Rīgas pilsētbūvnieks” ir izvietojis brīdinošu zīmi, ka, iespējams, avota ūdens uzturā nav lietojams.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti