Dienas ziņas

Paliatīvā aprūpe Kuldīgas slimnīcā

Dienas ziņas

Pekinu apsūdz par jaunā drošības likuma pieņemšanu

Šomēnes paliatīvie pacienti saņems apmaksātu šķidro pārtiku

Kavējas lēmums par šķidrā ēdiena apmaksu neārstējamiem pacientiem; sola piegādi mājās no jūlija vidus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Iekavējies normatīvo aktu virzības ceļš par šķidrā ēdiena apmaksu neārstējamiem pacientiem no 1. jūlija, Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" pastāstīja Veselības ministrijas (VM) pārstāve Sanita Janka. Viņa gan uzsvēra, ka ministrijā pašlaik meklē risinājumu, lai šķidro pārtiku no 1. jūlija apmaksātu.

ĪSUMĀ:

  • No 1. jūlija bija paredzēts, ka visiem paliatīvās aprūpes pacientiem sāk apmaksāt šķidro ēdienu.
  • VM skaidro, ka iekavējusies normatīvo aktu pieņemšana, bet meklē risinājumu, lai apmaksu varētu veikt no 1. jūlija.
  • Šķidro speciālo pārtiku pacientiem uz mājām pēc divām nedēļām sāks vest RAKUS.
  • Ir vairākas problēmas, kas paliatīvajā aprūpē joprojām nav atrisinātas.

Latvijas Televīzija noskaidroja, ka šķidro speciālo pārtiku pacienti sāks saņemt pēc divām nedēļām. Paredzēts, ka vismaz sākotnēji par to atbildēs Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS).

"Tāda komanda, protams, ir. Slimība neatnāk tāpat, pa taciņu staigājot, jo pacients nonāk stacionārā, kur viņam tiek konstatētas viņa problēmas. Tas nevar būt vienpersoniski ģimenes ārsts, kas nav pacientu stacionārā redzējis un viņš tikai vadās no izraksta," komentēja RAKUS aprūpes direktore Inese Budzila.

Speciālistu komanda pieņems lēmumu, kāda pārtika pacientam ir piemērotākā un ir gatavi to piegādāt arī līdz mājas vai pat dzīvokļa durvīm.

"Šo pārtiku pacientiem piegādās mājās. Viņiem pašiem nebūs jābrauc pakaļ. Ir jau uzsākti iepirkumi, lai būtu šie pārtikas maisījumi katrai saslimšanai, katram gadījumam ārsti piemeklēs to, kas viņam ir vajadzīgs. Tie pacienti, kas saņēma pārtiku ar "Ziedot.lv" palīdzību, arī varēs saņemt šo pakalpojumu," stāstīja Janka.

Ārsti arī bez maksas apmācīs citus speciālistus un ģimeni, kā pārtiku pareizi lietot. Būs arī daudzi citi ieguvumi.

"Vislielākais ieguvums, ka pacientiem par to nebūs vairs jāmaksā, un viņi varēs saņemt mājās aprūpes pakalpojumus, laboratorijas pakalpojumus, visu pārējo," norādīja Janka.

Latvijas Radio Janka arī stāstīja, ka VM strādā pie plāna neārstējami slimo pacientu jeb paliatīvās aprūpes uzlabošanai Latvijā. Tiekot ņemts vērā ne tikai veselības, bet arī citi aspekti. 

Vienlaikus Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētājs Andris Skride ("Attīstībai/Par!") norādīja, ka deputāti uzdevuši arī citus uzdevumus. Piemēram, Labklājības ministrijai uzdots izveidot "zaļo koridoru", lai paliatīvās aprūpes pacientiem invaliditāti piešķir jau slimnīcā. Skride uzsvēra, ka tas nav izdarīts, tādēļ ministrijai to turpinās prasīt.

Organizācijas "Ziedot.lv" vadītāja Rūta Dimanta pastāstīja, ka pašlaik šķidro ēdināšanu nodrošina no akcijā "Dod pieci!" saziedotās naudas. Iztērēti 30% no naudas, un palīdzēts 300 cilvēkiem. Pēc Dimantas teiktā, naudas pietiek vēl pusotram gadam, lai palīdzētu neārstējamiem cilvēkiem. Vienlaikus "Ziedot.lv" cilvēki vēršas arī pēc palīdzības, lai, piemēram, iegādātos higiēnas preces nedziedināmi slimajiem, kuri bieži nav spējīgi piecelties no gultas.

Dimanta uzsvēra, ka paliatīvās aprūpes pacienta aprūpes izmaksas mēnesī sasniedz 1000 eiro, ko ir grūti apmaksāt, jo cilvēks ir zaudējis darba spējas. "Ziedot.lv" turpinās palīdzēt ar pārtiku, kā arī higiēnas precēm un aprūpes pakalpojumu apmaksu. Tomēr Dimanta uzskata, ka tik svarīgas lietas nevajadzētu atstāt uz ziedotāju pleciem. Dimanta jau iepriekš izteikusies, ka tādu tempu kā lēmumos par Covid-19 gribētu redzēt arī paliatīvās aprūpes sakārtošanā.

KONTEKSTS:

Problēmas paliatīvās aprūpes pieejamībā Latvijā aktualizēja arī Latvijas Radio projektā "Izmisuma zonā". Šai tēmai arī bija veltīts labdarības maratons "Dod pieci 2019", kura norises laikā pērn beigās ziedojumos savākti 438 197 eiro, sasniedzot absolūto rekordu "Dod pieci!" vēsturē. Ziedojumi nodrošina pilnvērtīgu uzturu neārstējami slimajiem cilvēkiem, kuri vairs nevar paēst paši, kā arī citu paliatīvās aprūpes atbalsta terapiju. Pēc šiem projektiem politiķi nolēma, ka valsts tomēr nodrošinās ēdināšanu paliatīvās aprūpes pacientiem. Tam bija jāsāk notikt 1. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti