Dienas ziņas

Rīgas zoodārza lūšu mazulīte tiek pie vārda Dora

Dienas ziņas

Pedagogi atkal tiekas ar valdības pārstāvjiem

O. Kalpaka muzejā top vērienīga brīvdabas ekspozīcija

Kalpaka muzejā top vērienīga brīvdabas ekspozīcija par mūsdienu armijas veidošanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Oskara Kalpaka muzejs Saldus novadā stāsta par Latvijas Brīvības cīņām un pulkveža kara gaitām. Pašlaik muzeja apkārtnē notiek vērienīgi būvniecības darbi, kas esošo muzeju papildinās ar plašu brīvdabas ekspozīciju – kaujas priekšposteni, tranšeju sistēmu, transporta un bruņojuma elementu novietni un interaktīvām spēlēm. Tā būs vērsta uz stāstu par Latvijas mūsdienu karavīru, armijas un Zemessardzes veidošanos pēc neatkarības atgūšanas. 

Pie Oskara Kalpaka muzeja Saldus novada Airītēs aptuveni 6 hektāru platībā tiek veidots Latvijas armijas un latviešu karavīru brīvdabas muzejs. Pašlaik norit pirmā kārta – senās klēts pamati atrakti, uz tiem tiks veidota mākslinieciska instalācija, kas stāstīs par Latvijas karavīru dažādos 20. un 21. gadsimta militārajos konfliktos. Tūlīt aiz tā jau redzams attīrīts laukums, kas pārtaps par kaujas priekšposteni, kādā mūsu karavīri uzturējās dažādās misijās, piemēram, Afganistānā, Irākā.

"Kaujas priekšpostenis sastāv no munīcijas noliktavas, no transportlīdzekļiem, artilērijas, mīnmetēja pozīcijām, barakas, kurā ir ekspozīcija par karavīra dzīves apstākļiem, torņa, kur būs iespēja apmeklētājiem teritorijā ar ainavu tālskati meklēt pretinieku," pastāstīja Oskara Kalpaka muzeja vadītājs Roberts Sipenieks.

Tikai pamati ir palikuši no oriģinālās saimniecības ēkas, tā bija tik sliktā stāvoklī, ka bija jānojauc pavisam. Tās koka detaļas, kuras saglabājušās labi, ēkā atliks atpakaļ. Tur pēc uzbūvēšanas būs ekspozīciju zāle, vieta vēsturiski zinātniskām spēlēm. Nākamajās kārtās taps tranšeju sistēma ar bunkuru un dažādām ieroču pozīcijām un militārā transporta novietne.

Oskara Kalpaka muzejs un piemiņas vieta "Airītes" ir viena no divām Latvijas Kara muzeja filiālēm. Muzeja direktores vietnieks Juris Ciganovs pastāstīja: "Tas ir visvērienīgākais projekts, protams, ir pietiekami vērienīgas ekspozīcijas, kas ir Rīgā, galvenajā ēkā. Bet no tāda apjoma, redzamības ziņā – ļoti vērienīgs objekts. Tad vēl ir tie ir jūras lielgabali. Tos uz pirts vietas iezīmēja."

Pašlaik militārā transporta un aprīkojuma novietne kā izstāde ir izveidota militārajā poligonā "Mežaine". Tomēr tur tā nav pieejama plašākai sabiedrībai, tāpēc plānots, ka daļa no tur esošā nonāks Kalpaka muzeja novietnē. 

"Visu šo infrastruktūru apaudzēsim ar muzejpedagoģiskajām nodarbībām, aktīvu darbošanos brīvdabas apstākļos. Arī šo kaujas priekšposteni – jau šobrīd mēs vīzijās redzam, ka mēs to  izmantojam gan jaunsargu aktivitātēm, gan arī Pulkveža Kalpaka kadetu skolas kadetu aktivitātēm, jo šī infrastruktūra ir veidota ne tikai kā ekspozīcija, bet arī kā iespēja izmantot dažādām mācībām," klāstīja Sipenieks.

Pirmajā kārtā būvējamais komplekss sabiedrībai pilnvērtīgi būs pieejams nākamā gada vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti