Pusdiena

ES valstu iekšlietu ministru sanāksmes fokusā – bezvīzu režīms ar Turciju

Pusdiena

Beidzot atrastas avarējušās Ēģiptes pasažieru lidmašīnas atlūzas

Jaunie smēķēšanas aizliegumi attieksies arī uz ūdenspīpēm; vairs nekādu kaljanu bāros

Kafejnīcās vairs nedrīkst izmantot ūdenspīpes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Vairs nekādas ūdenspīpes jeb kaljanus bāros - smēķēšanas ierobežojumi no piektdienas, 20.maija, attiecas arī uz ūdenspīpēm. Tā uzsver Veselības ministrija, komentējot jauno Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumu, kas stājas spēkā no piektdienas.

Ministrija ir strikta - tiem restorāniem un bāriem, kas piedāvāja tikai ar smēķēšanu saistītus pakalpojumus, nāksies pārorientēties uz citu profilu vai vērties ciet. Pašvaldības policija jau gatavojas profilakses pārbaudēm.

Jaunais likums nosaka arī aizliegumu smēķēt valsts un pašvaldību īpašumā vai valdījumā esošos transportlīdzekļos, kā arī turpmāk būs aizliegts smēķēt grūtnieces klātbūtnē. Tiesa, likumprojekta izskatīšanas laikā Saeimā bija rosināta diskusijas par to, vai nevajadzētu aizliegt smēķēt pašām grūtniecēm, taču parlamentā šāds priekšlikums atbalstu neguva, jo izskanēja bažas – kā to varēs kontrolēt.

„Likums arī nosaka aizliegumu nepilngadīgajiem iegādāties elektroniskās smēķēšanas ierīces, neatkarīgi no tā, vai tas paredzēts nikotīnu saturoša vai nikotīna nesaturoša šķidruma lietošanai. Es domāju, ka arī tas ir ļoti pozitīvi, jo līdz šim bērni līdz 18 gadiem [tādas] varēja iegādāties, likumā tas nebija noteikts,” stāsta Veselības ministrijas pārstāve Alise Krūmiņa.

Rīgas pašvaldības policijā norāda, ka lielākā daļa tirgotāju elektronisko cigarešu šķidrumus jau nepārdod nepilngadīgajiem. „Tomēr ik pa laikam gadās konstatēt, ka tiek pārdots. Kad šis likums vēl nebija spēkā, tad nebija iespējams saukt pie atbildības,” saka pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis.

Piemēram, šajā nedēļā trešdien policija uzzinājusi, ka 12 gadus vecam bērnam tiek tirgots šis šķīdums, taču sodīt tirgotāju vēl nevarēja un policija veica pārrunas.

Tāpat no piektdienas spēkā stājas aizliegums arī ar distances līgumu, piemēram, pārdodot internetā elektroniskās cigaretes, ko lieto nikotīnu saturošu šķidrumu lietošanai. Arī tas domāts nepilngadīgo aizsardzībai.

Tāpat jaunais likums paredz arī būtiskas izmaiņas attiecībā uz ūdenspīpju smēķēšanu bāros un kafejnīcās. „Šodien stājas spēkā ūdenspīpju aizliegums – tieši turpat, kur ir noteikts cigarešu, elektronisko cigarešu, augu maisījumu smēķēšanas aizliegums. Tas dos ieguldījumu sabiedrības veselībā, jo valda maldīgs priekšstats, ka ūdenspīpes ir mazāk kaitīgas. Es esmu dzirdējusi, ka vecāki, braucot no Turcijas, ved saviem bērniem ūdenspīpes un kopā tās arī smēķē, kas ir absolūti nepieļaujama situācija,” norāda Krūmiņa.

Līdz ar jauno likumu ir būtiski mainījusies arī smēķēšanas definīcija, kas nozīmē to, ka visi likumā noteiktie smēķēšanas ierobežojumi strikti jāskatās saistībā ar šo definīciju.

Veselības ministrijas pārstāve norāda, ka ūdenspīpes nedrīkstēt pīpēt vietās, kur noteikts smēķēšanas aizliegums - piemēram, ne grūtnieču klātbūtnē, ne izglītības iestādēs, ne restorānos un kafejnīcās. Arī šīs likuma prasības ievērošanu kontrolēs policija. „Jau iepriekš pašvaldības policijas redzeslokā ir nonākuši kaljana bāri. No šodienas tiek tiks vērtēti, un tad jau redzēs – ir vai nav šis pārkāpums,” saka Sadovskis.

Latvijas Radio ceturtdien – likuma spēkā stāšanās priekšvakarā – apzvanīja atsevišķus specializētus kaljana bārus, kas specializējas tieši ūdenspīpju smēķēšanas piedāvāšanā, un tajos izskanēja izbrīns par jauno likumu un izsaucieni – vai tiešām no rītdienas mēs vairs neesam legāli.

Viedokli ierakstam uzņēmēji vēl nesniedza, nepieciešams iepazīties ar likumu.Tomēr izskanēja arī neizpratne, kāpēc valsts vai pašvaldības institūcijas ar jauno likumu uzņēmumus nav iepazīstinājušas. Tiesa, VM atbild, ka likumu Saeima pieņēma aprīlī un uzņēmējiem ir bijis gana daudz laika, lai ar to iepazītos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti