Kā Krievijas medijos un prokrievisko aktīvistu kanālos Latvijā atskanēja pieminekļa gāšana Uzvaras parkā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kā Krievijas medijos un prokrievisko aktīvistu kanālos tepat Latvijā atskanēja pieminekļa gāšana Uzvaras parkā? To pētīja projektā "Re:Check".

Kā Krievijas medijos un prokrievisko aktīvistu kanālos Latvijā atskanēja pieminekļa gāšana Uzvaras parkā?
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Vēsturiskā amnēzija, rusofobijas apliecinājums un Otrā pasaules kara iznākuma pārskatīšana. Šādiem un līdzīgiem apzīmējumiem Krievijas mediji vairāku dienu garumā ziņoja par pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā. Šis notikums tiem atkal deva iespēju melot, ka gan Ukrainā, gan Latvijā valdot nacisms. Fragments no Krievijas "Pirmā kanāla" ziņu sižeta:

"Laikā, kad mūsu karavīri varonīgi stājas pretim neonacistiem, Latvijā barbariski novāc to cilvēku vēsturi, kas cīnījās pret fašismu 20. gadsimtā. Kā toreiz likās – uz visiem laikiem."

Kādā citā sižetā šis medijs par nacisma atbalstītājiem sauc arī latviešus, kas 25. augustā Rīgā klātienē vēroja pieminekļa gāšanu. Esot saprotams, par ko šie neonacisti tā priecājas – šo brīdi taču esot gaidījuši jau kopš deviņdesmitajiem gadiem.

Savukārt kanālā "RenTV" kāds humanitāro zinātņu docents Dmitrijs Suržiks atkārtoja pēdējos mēnešos Krievijā nereti jau izplatīto ideju, ka Latvijā pie varas esot kādreizējo nacistu pēcteči: "Mūsdienu Latvijā pie varas ir cilvēki, kas ir mācījušies no nacistu kolaborantiem vai ir to tiešie radinieki. Un tagad, protams, šie hitleriešu sabiedrotie, šie nacionālisti novāc visu piemiņu par Padomju Savienību, par tās iekārtu."
 
Krievija, kas ar karu un nežēlīgu civiliedzīvotāju nogalināšanu Ukrainā pārkāpj virkni starptautisko saistību, tagad savos medijos līgumu neievērošanā apsūdz Latviju. Tā draud, ka pieminekļa gāšana nepalikšot bez sekām. Vairāki kaimiņvalsts mediji, piemēram, citē Kremļa propagandistu Jakovu Kedmi. Viņš sacījis, ka pieminekļa demontāža esot pazemojoša un Krievijai pret to esot jāvēršas ļoti stingri. 

Kā sagaidāms, dažāda veida dezinformāciju saistībā ar pieminekļa nojaukšanu izplatīja arī vietējie prokrieviskie aktīvisti. Piemēram, kāds Vladimirs Vološins. Viņš sauc sevi par celtnieku un regulāri "Facebook" publicē nelielus video, kuros žēlojas par slikto dzīvi Latvijā. Ar tiem dalās simti un dažkārt pat vairāki tūkstoši cilvēku. Kādā video viņš stāsta, ka neviens Latvijas uzņēmums nav vēlējies pieminekli demontēt. 

Vološins video stāstīja: "Tad, lūk, šie cilvēki – viņi nav profesionāli celtnieki. Un, ja demontāžu veic šādi kropļi, es jums, draugi, saku – kā mimumums kaut kas būs ar traumām."

Citā video viņš apgalvoja, ka Latvija 160 pieminekļu nojaukšanai tērēs desmit miljonus. Tā nav taisnība. Pieminekļa demontētāju Rīgas dome nenosauc drošības nolūkos, taču tas ir profesionāls būvuzņēmums. Kopumā nojaucamo pieminekļu sarakstā ir ap 70, nevis 160 objektu, un kopējās izmaksas pašlaik nav paredzamas. 

Minētais celtnieks Vološins sociālajos medijos reklamē partiju "Tautas varas spēks", no kuras uz Saeimu cenšas tikt dezinformācijas izplatītājs Valentīns Jeremejevs. Jeremejevs saviem sekotājiem stāsta, ka pieminekli nogāzuši pie varas esošie kovidfašisti. Savukārt citas prokrieviskās partijas "Stabilitātei" līderis, bijušais Rīgas domnieks, tagad Apvienotās policistu arodbiedrības viceprezidents Aleksejs Rosļikovs draud pēc nākšanas pie varas izrēķināties.

Intervijā ar viņu portālā "Delfi":

Mēs obligāti vajāsim tos cilvēkus, kas pieņēma lēmumu … Uz likuma pamata. 

Pēc kāda panta?

Mēs atradīsim.


Draud arī Aināra Šlesera partija "Latvija pirmajā vietā", bet citā veidā.

"Valdošā vara ir nogāzusi pieminekli Uzvaras parkā – tātad ir nolēmusi pilnībā iet pa Ukrainas ceļu. Krievija jau ierosinājusi krimināllietu, lai sodītu un atrastu tos, kas iesaistīti šajā notikumā,  bet es jums pastāstīšu par citiem – neredzamajiem likumiem. Par karmas likumiem," savā video "Tiktok" stāstīja Šlesera partijas deputātes kandidāte, ezotēriķe Baiba Stūrīte.

Viņa savos video norādījusi, ka ar pieminekļa nojaukšanu saistītajiem cilvēkiem nebūšot dzimtas turpinājuma, viņi zaudēšot naudu vai pat dvēseli. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti