Ārpus Rīgas

Pavasara šķīdonis aktualizē grants ceļu katastrofālo stāvokli

Ārpus Rīgas

Laukos jauno kadru trūkumu stimulēs ar stipendijām, prakses vietām un mājokļiem

Jūrmalciema "Kalmēs" siltumnīcas sezonai gatavas, kāposti jau sadīguši

Jūrmalciema «Kalmēs» siltumnīcas sezonai gatavas, kāposti jau sadīguši

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Lauku siltumnīcās sākuši dīgt jaunie kāposti, redīsi un citi dārzeņi. Zemnieki Nīcas pusē stāsta, ka sezona šogad sākusies agrāk, jo pāri siltumnīcām laižas pirmie gājputni – zosis, ķīvītes un citi pavasara vēstneši. Tas vien nozīmē, ka ir laiks ķerties klāt arī darbam siltumnīcās.

''Jāķer mirkļi, kamēr var. Saulīte spīd, vēja nav, ziemas arī nav, jālabo, lai var sākt strādāt,'' - zemnieks Vilnis Mačiņš, sazvanīts, lai sarunātu tikšanos, saka - sēžot siltumnīcai uz jumta. Siltumnīcas jāatjauno katru pavasari, stāsta saimnieks:

„Piejūrā tā ir, kad uzpūš lielie vēji, - lai kā stiklus sastiprina, tomēr kaut ko izdrebina, kaut kas nokrīt, saplīst.”

Zemnieku saimniecība „Kalmes” siltumnīcas savā īpašumā ieguva 1989. gadā. Mačiņš bija viens no pirmajiem, kurš uzsāka saimniekot siltumnīcās Nīcas pagastā. Kad sākt strādāt siltumnīcās, laukos daba pati pasaka priekšā, uzsver saimnieks:

„Putni lidinās – gulbji, zosis, pīles, viena otra ķīvīte. Migrē te uz vienu pusi, uz otru, citus gadus tik ātri nesākas tā kustība. Putni jūt, ka nopietnas ziemas nebūs, tāpēc mēs arī sākam rosīties.”

Tuvākajās dienās Vilnis Mačiņš domā stādīt sīpolus lokiem, sēt dilles un tomātus. Pirmie šajā pavasarī sadiedzēti, no zemes spraucas kāposti. Sezona sākusies februāra vidū.

„Mums nav tik modernas apkures kā pie Rīgas, iztiekam, kā varam; kad laika apstākļi ļauj un varam noturēt temperatūru siltumnīcās, tad sākam. Sākam ar ziedkāpostu un kāpostu stādiem,'' stāsta Vilnis Mačiņš, kurš strādā ar vairumtirgotājiem gan Latvijā, gan Lietuvā, vasarā savu produkciju ved arī uz Liepājas Pētertirgu. Cenas ir mainīgas, taču noturēties tirgū var, uzskata zemnieks. Pagaidām zemnieku saimniecībā „Kalmes” ir trīs lielas siltumnīcas. Zemnieks novērojis, ka pēdējā laikā Liepājas pusē parādās arvien jaunas siltumnīcas, pagaidām visiem vietas tirgū pietiekot.

„Pāri nepaliek, cena ir kā kuru vasaru. Kad Polijā neizdodas, tad cena ciešama. Kad Polijā nav kur likt, piemēram, Krievijā apstādināja importu , tad tur deva pa velti, atlika tik atvest. Cenas tad bijām gaužām zemas. Katrs savu nišu ir atradis. Uz dullo jau neviens nestrādā,” secina zemnieks.

Lielu daļu ražas Vilnis Mačiņš vasarā izaudzē āra platībās.

Tagad vēl jāiztirgo pērn izaudzētie burkāni, kartupeļi, kāposti, bietes, stāsta zemnieks. Burkāniem šobrīd esot laba cena, tas saistīts ar lielo karstuma un sausuma periodu pērn Eiropā. Bet šogad Jūrmalciemā izaudzētie redīsi tirgū varētu nonākt aprīļa vidū.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti