Jelgavas novads VARAM prasa pamatot ārkārtas revīziju un pārmet politisku izrēķināšanos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Jelgavas novada pašvaldība sacēlusies pret Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM) – domes dusmas izraisījusi pašvaldību lietu ministrijas vēlme diezgan ātrā tempā izrevidēt, kā Jelgavas novads tiek galā ar savu domes uzņēmumu pārvaldību. Pēkšņi uzplaiksnījušās domstarpības pat rezultējušās ar domes apgalvojumu, ka ministrija ar to cenšas politiski izrēķināties. Kamēr nozares pārraugi atbild, ka Jelgavas novads ir tikai viena no vairākām pašvaldībām, kurās notiks ārkārtas auditi.

Jelgavas novads VARAM prasa pamatot ārkārtas revīziju un pārmet politisku izrēķināšanos
00:00 / 09:54
Lejuplādēt

Pagājušajā ceturtdienā vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Artūrs Toms Plešs (“Attīstībai/Par!”) nāca klajā ar paziņojumu, ka «Jelgavas novada pašvaldība apzināti kavē VARAM ārkārtas finanšu revīziju». Ministrija ar vēstuli vērsās pie novada domes priekšsēdētāja Ziedoņa Caunes (Zaļo un Zemnieku savienība) ar pieprasījumu nekavējoties izsniegt revīzijai prasīto informāciju, izbeigt nepamatoti kavēt novada kapitālsabiedrību revīziju, kā arī izvērtēt izpilddirektores Līgas Lonertes rīcību, viņai atsakoties izsniegt revidentiem nepieciešamo informāciju. Tādējādi izpilddirektore apzināti kavējusi revīziju, slēpusi informāciju vai arī demonstrējusi nekompetenci.

Revīziju pašvaldību ministrija lēmusi īstenot pēc tam, kad Valsts kontrole pērnā gada rudenī slikti pārvaldītas kapitālsabiedrības atklāja Talsu novadā, konstatējot neatbilstoši iztērētu iedzīvotāju naudu, konkurences kropļošanu, nepareizus tarifus un nepamatotu izmaksu pieaugumu. 

Ministrs Plešs norādīja: “Šobrīd revīzijas tiek plānots veikt Saldus, Alūksnes, Jelgavas novadā, kā arī Daugavpils pilsētā. Un plānota arī vēl viena revīzija – Pierīgas aglomerācijas pašvaldībā, tur vēl pašvaldība tiks izvēlēta. Tas palīdzes aptvert visus plānošanas reģionus, kā arī dažādas pašvaldības, kas mums Latvijā ir.”

“Kamēr mēs raudzījāmies no ministrijas puses uz tiem skandāliem, kas notika gan Rīgas kapitālsabiedrībās, gan, raugoties uz Valsts kontroles atklātajiem pārkāpumiem, Talsu pašvaldības uzņēmumos un citos, tas kopumā lika mums apjaust to, ka šis te darbs, ko pašvaldības veic kapitālsabiedrību pārraudzībā, ir jāvērtē,” skaidroja Plešs.

Tāpēc gada nogalē ministrija brīdināja pašvaldības, ka ārkārtas revīzija būs, un atklātā konkursā uzvarēja auditorkompānija “Ernst & Young”. Tagad tā ķērusies pie darba, bet tas neesot sanācis jau pašā sākumā, jo Jelgavas novada pašvaldība esot atteikusies izsniegt revīzijai nepieciešamos dokumentus. Izpilddirektores Lonertes rīcība ne tikai kavējusi konstruktīvu sadarbību, bet arī traktējama kā likuma pārkāpums.

Jelgavas novada dome vairākkārt uzsvēra, ka pret revīziju neiebilst. Taču auditori neesot spējuši uzrādīt domes ieskatā pienācīgu pamatojumu, kāpēc informāciju prasa, turklāt to lūguši sagatavot dažu dienu laikā. Domes priekšsēdētājs Caune pat sasauca domes ārkārtas sēdi.“Viņi prasa informāciju trīs gadu garumā. Tas

viss ir ļoti labi. Bet viņi arī prasa informāciju par 2020. gadu, kur vēl visa informācija nav apkopota. Daļu kuru nevarēsim iesniegt. Šinī momentā, ministrija ar savu vēstuli uzskata, ka mēs visi esam pilnīgi, galīgi muļķi, ka nesaprot ne no kā,” skaidroja Caune.Jelgavas novada domes prasību pēc revīzijas pamatojuma ministrija

uztvērusi kā pretošanos revīzijai, bet domi vēl vairāk sadusmojusi ministrijas publiskā retorika, nekavējoties ar pašvaldības kritizēšanu. 

Rakstiskā skaidrojumā Latvijas Radio Jelgavas novada dome pret uzraugošo ministriju vēršas vēl asāk: “jautājums tomēr ir konceptuāls par ministrijas nodomu - apzināti vairākās pašvaldībās, kurās valdošais politiskais spēks ir nevēlams, ietekmēt procesus, izmantojot uzraugošās varas pozīcijas”.

Kas tad vada ministrijas izvēlētās revidējamās pašvaldības? Jelgavas novadā ilgstoši pie varas ir pašlaik Saeimas opozīcijā esošā Zaļo un Zemnieku savienība. Saldus novadā mērs pārstāv “Zaļo partiju”, bet viņa vietnieks ir no Zemnieku savienības. Daugavpili tagad vada “Mūsu partija” un “Latgales partija”. Savukārt Alūksnes novadā mērs pārstāv Zaļo un Zemnieku savienību.

Tādējādi var secināt, ka ministrija auditus tiešām izlēmusi veikt lielākoties “zaļzemnieku” vadītajās vietvarās. Plešs pret tādu vērtējumu iebilst, bet par politisku izrēķināšanos nerunā.

“Es absolūti tam nevarētu piekrist. Pirmkārt, ministrijas pieprasīto dokumentu un informācijas neizsniegšanu ir klajš pārkāpums, kas būtiski ierobežo manas kā ministra tiesības uz pašvaldību pārraudzību. Ja pašvaldībai būtu nepieciešams iepazīties detalizētāk ar informāciju, kas viņiem tiek prasīta, tā nav pašvaldības kompetencē šajā jautājumā. Un viņiem, lai mēs efektīvi veiktu revīziju, ir jāsadarbojas ar revidentiem. Būtībā ir interesanti, ka Jelgavas novada dome piemeklē ļoti interesantu informāciju, lai nesniegtu uz rezultātu vērstu revīziju,” norādīja Plešs. 

Pārējās domes revidentus vēl tikai gaida. Alūksnes mērs Arturs Dukulis (Zaļo un Zemnieku savienība).
“Kuras pašvaldības izvelēsies bija skaidrs jau nolikumā. Pie mums vēl nav griezušie, ne ar kādiem jautājumiem, ne ar ko,” sacīja Dukulis.

Alūksnes novada šefs ir drošs, ka revidenti viņa saimniecībā pārkāpumus neuzies. Savukārt Latvijas Pašvaldību savienības priekšsēdis Gints Kaminskis, kas iepriekš pats pārstāvējis “zaļzemniekus”, vispār apšauba ministrijas pasūtīto revīziju lietderību.

Viņš skaidroja: “Prakse ir tāda, ka šādas revīzijas veic Valsts kontrole. Vai Valsts kontrole to nevarēja, nespēja, vai vajadzēja piesaistīt privātus auditorus. (..) Ja valstij interesē un tā ir plānotā revīzija, tad mums tiešām ir valsts kontrole, kas plāno savas revīzijas un plāno iet pašvaldībās iekšā.”

Kaminskis arī norādīja, ka jebkuras pašvaldības un kapitālsabiedrības gada pārskatus regulāri revidē arī neatkarīgi auditori, ko ik gadu pašvaldības nolīgst par savu naudu. Taču ministrija atbild, ka ar to acīmredzot ir par maz, jo Valsts kontroles revidenti uziet būtiskus pārkāpumus un sistēmiskas nepilnības. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti