Jelgavas novadā satraucas par palikšanu bez mazdārziņiem; pašvaldība gatava ierādīt citu zemi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 1 mēneša.

Jelgavas novada Vircavas pagasta Mazlaukos apmēram 30 ģimenēm rudenī nāksies pamest mazdārziņus, kuros saimniekojuši desmitiem gadu. Šis jautājums tur vēsturiski palicis nesakārtots, jo pēc valsts neatkarības atgūšanas zemei atradusies īpašniece, bet dārziņu saimnieki turpinājuši rosīties kā pa savu zemi. Tagad īpašnieki zemi pārdod, un pagastļaudīm no turienes jāizvācas.

Kā jau daudzviet Latvijā, ar vēsturiskajiem zemes īpašniekiem padomju laikos nerēķinājās arī tagadējā Jelgavas novada Vircavas pagasta Mazlaukos. Kolhoza gados tur tika saceltas daudzdzīvokļu mājas, bet to iedzīvotājiem iedalīts pa dažiem simtiem kvadrātmetru zemes mazdārziņu ierīkošanai. Līdz ar valsts neatkarības atgūšanu notika arī zemes īpašumlietu sakārtošana, un liela daļa Mazlauku ciemata teritorijas nonākusi vienas īpašnieces rokās. 

Vircavas pagastā bažījas par mazdārziņu likteni
00:00 / 05:34
Lejuplādēt

Vircavas pagasta pārvaldniece Rita Borščevska pastāstīja, ka pēc īpašnieces nāves viņas abi dēli nu izlēmuši īpašuma lietas sakārtot, atbrīvojot savu zemi arī no vēsturiskajiem mazdārziņu saimniekiem, kādu ir ap 30.

Viena no mazdārziņu saimniecēm ir pensionāre Dzidra Rumbauska, kura te saimnieko kopš astoņdesmitajiem gadiem. Viņa nav pret īpašumlietu sakārtošanu, turklāt ir pateicīga par iespēju tur strādāt vēl nākamo sezonu līdz rudenim. Būtiski, jo pērnruden iestādījusi ziemas ķiplokus. "Saprotu, ka īpašnieks grib zemi pārdot un viņam vajag tīru lauku," paskaidroja Rumbauska. "Īpašums ir īpašums," viņa piebilda. 

Pašvaldība piedāvājusi saviem cilvēkiem ierādīt citu vietu mazdārziņiem, informēja pagasta pārvaldniece Rita Borščevska. Pašvaldība ir gatava pēc iespējas tuvāk Mazlaukiem atrast platību, kur varētu iekārtot uz pašvaldības zemes mazdārziņus, noslēdzot oficiālus zemes līgumus. 

Uz pašvaldības zemi cer arī 80 gadu vecā Mazlauku iedzīvotāja Dzidra. Viņa nešaubās, ka dārziņš ir vajadzīgs, lai neaizmirstu prasmi staigāt. "Nezinu, kā tur būs," neziņu par nākotni neslēpa Dzidra.

Pagastā mēļo, ka pāris hektārus zemes, uz kā patlaban atrodas mazdārziņi, patiesībā ir iekārojis novada domes šefs «zaļzemnieks» Ziedonis Caune, kura ģimenei Vircavas pagastā ir zemnieku saimniecība. Caunes viedokli šajā jautājumā gan Latvijas Radio noskaidrot neizdevās, jo domē teica, ka viņš patlaban ir darba nespējā, savukārt uz telefona zvaniem un īsziņām Caune neatbildēja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti