Jelgavas novada dome gatavojas gāzt ilggadējo mēru Cauni; viņš pēkšņi saslimis

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Trešdien, 5. janvārī, plānota Jelgavas novada domes šāgada pirmā sēde un vēl pēc pusstundas nākamā, kurā deputāti spriedīs, vai starp izskatāmajiem jautājumiem iekļaut arī domnieku uzticības balsojumu ilggadējam novada šefam Ziedonim Caunem no Latvijas Zemnieku savienības. Caunes koalīcija sabruka jau pirms kāda laika, bet tagad viņa opozīcija citu aiz cita domē virza jautājumus par "zemsaviešu" politiķu un pietuvināto ierēdņu atbrīvošanu. Pats Caune gan pēkšņi saslimis un esot nogādāts slimnīcā.

Jelgavas novada dome gatavojas gāzt ilggadējo mēru Cauni; viņš pēkšņi saslimis
00:00 / 03:43
Lejuplādēt

Jelgavas novada domē trešdienas pēcpusdien sagaidāma gara darbdiena, jo cita aiz citas varētu notikt vismaz trīs domes sēdes. Vēl pirmspusdienā gan nebija zināms, kas tās vadīs, jo saskaņā ar domes pārstāvju teikto mērs Ziedonis Caune otrdienas vakarā pēkšņi esot nogādāts slimnīcā Rīgā. No paša tādu apstiprinājumu Latvijas Radio gūt neizdevās, jo Caune kopš vairākuma atbalsta zaudēšanas no jebkādas saziņas ar medijiem atsakās.

Viens no spilgtākajiem Caunes opozicionāriem "Latvijas attīstībai" deputāts Madars Lasmanis pauda, ka šodien ir pēdējā diena uzticības balsojumam. "Šobrīd grūti to apgalvot, ka tas notiks šodien, jo tāds jautājums dienaskārtībā vēl joprojām nav iekļauts. Kaut gan likums to prasa – septiņi deputāti jau 22. decembrī šādu priekšlikumu iesnieguši. Bet Caunes kungam ir savi likumi, un viņš vēl joprojām nav to iekļāvis dienaskārtībā.

Šodien ir pēdējā diena, kad to var iekļaut. Pretējā gadījumā būs jāsūdzas uzraugošajā ministrijā par Caunes kunga darbībām," pastāstīja Lasmanis.

Vēlāk Latvijas Radio saņēma apstiprinājumu, ka jautājums par uzticības balsojumu Caunem tiks iekļauts sēdes darba kārtībā.

Caune iepriekš deputātiem lūdza sagaidīt budžeta pieņemšanu un tad solīja atkāpties pats. Taču opozīcija uzskata, ka tādējādi mērs tikai vilcina laiku, lai censtos dabūt politiskā atbalsta pārsvaru.

"Galvenie pārmetumi – uzticības zaudēšana. Būtībā sešos mēnešos, kopš esam ievēlējuši jauno domi, vairāk nekā mēnesi Caunes kungs nebauda vairākuma atbalstu. Būtībā Caunes kungs netiek galā ar saviem pienākumiem, reti apmeklē darbu. Mums ir svēts pienākums rūpēties, lai novada domē notiek attīstība, sevišķi laikā, kad ir tik saspringta situācija ar energoresursiem," pauda Lasmanis.

Līdzīgi izteicās vēl kāda parasti skaļa opozīcijas pārstāve Irina Dolgova no "Saskaņas". Viņa gaida vadības maiņu: "Es uzskatu, ka tas ir ļoti nepieciešams. To teicu jau pēc vēlēšanām – es neesmu balsojusi par Ziedoni Cauni. Gribētu pārmaiņas novadā. Viņa vadībā es to vairs neredzu. Es uzskatu, ka viņš savu resursu ir izsmēlis pa šiem gadiem."

Politiskās pārbīdes jaunajā Jelgavas novadā notiek pēc Ozolnieku novada pievienošanas. Tur Zaļo un Zemnieku savienības partijas vēsturiski bijušas šķirtas, un Zaļās partijas pārstāvju ievēlēšana Jelgavas novada domē Caunem stabilitāti nodrošināja neilgu laiku.

Zaļās partijas līderis, Caunes vietnieks un tagad pretinieks ir bijušais Ozolnieku mērs Andris Ozoliņš, kurš nu arī varētu pārņemt domes vadību Caunes prombūtnes laikā.

Par nākamo mēru gan pagaidām valda neziņa.

Tā atzina arī neitrālu pozīciju ieņemošais Latvijas Reģionu apvienības pārstāvis Dainis Liepiņš: "Vieni turpina valdīt kā ķeizari bijušajā Ozolnieku novadā, otri – tikai pa bijušo Jelgavas novadu. Respektīvi, viens otra darīšanās nejaucas. Bet uzreiz skaidrs – tāda vienošanās ir nolemta neveiksmei. Tas veidojums, kas šobrīd ķīmiķots kopā, izskatās pēc politiskā Frankenšteina. Kārtējo reizi nav ne ideoloģijas, ne mērķu, ne uzdevumu. Tur tikai paņemt un sadalīt amatus."

Gada nogalē domes vairākums nolēma atstādināt arī pašvaldības izpilddirektori Līgu Lonerti, kas pēdējās vēlēšanās kandidēja no Caunes saraksta. Viņai tiek pārmesta "prettiesiska rīcība" un "labas pārvaldības principu pārkāpšana". Arī izpilddirektore pirms atstādināšanas pēkšņi saslimusi.

KONTEKSTS:

Iepriekš novada domē vairākkārt nācies sasaukt ārkārtas domes sēdes, lai lemtu par pilnvaru apturēšanu deputātiem saistībā ar Covid-19 sertifikātu neesamību. Taču lēmumi vairākkārt netika pieņemti kvoruma trūkuma vai citu iemeslu dēļ.

"Politisks žests jeb sabotāža ir pausta ļoti atklāti – deputāti jau kuro sēdi pēc kārtas "nobalso ar kājām, atslēdzoties no sēdes. Protams, ar šādu rīcību viņi pārliecinoši demonstrējuši politisko toni, taču vienlaikus liedz domei ievērot un izpildīt likumā noteiktās prasības," komentē Caune.

Pēc viņa paustā, nevar noliegt acīmredzamu spēku pārbīdi koalīcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti