Jelgavā pašvaldības uzņēmumi apšaubāmi tērējuši miljonus; uzdzīvots arī Parīzē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 3 mēnešiem.

Algas samazinājums par 10% uz trim mēnešiem diviem kapitālsabiedrību vadītājiem un aizrādījumi vai palikšana bez soda vispār citu septiņu pašvaldības uzņēmumu pārkāpumu gadījumos - tā Jelgavas mērs „zaļzemnieks” Andris Rāviņš reaģējis, izvērtējot nule publicētos Valsts kontroles revīzijas secinājumus. Tāds sods piespriests par Jelgavas pašvaldības uzņēmumu līdzekļu tērēšanu, personiskām vajadzībām iegādājoties kosmētiku, vīnus, sierus, apakšveļu, degvielu un citas preces un pakalpojumus.

Revidenti Jelgavas pašvaldības kapitālsabiedrību divu gadu darbā saskaitījuši vairāk nekā 12 miljonus apšaubāmi iztērētu un pat izšķiestu eiro, no kuriem lielāko daļu veido bez konkursiem par miljoniem eiro pirkti un remontēti autobusi.

Pilsētas mērs saka - drīzāk vaina meklējama valsts likumos, nevis paša kontrolēto un uzraudzīto uzņēmumu darbā. Valsts kontrole revīzijas atklājumus nodevusi Ģenerālprokuratūrai, lai tā izvērtē uzņēmumu vadītāju iespējamo kriminālatbildību.

Par 77 eiro kādā ārvalstu komandējumā nopirktā panna gliemežu gatavošanai ir tikai viens no desmitiem citu šaubīgu darījumu, kam par sabiedrības naudu ļāvusies Jelgavas poliklīnika.

Valsts kontroles revidenti atklājuši, ka divu gadu laikā poliklīnikas augstākās amatpersonas komandējumos devušās par teju 90 000 eiro, bet kā reprezentācijas izdevumi veikalos un restorānos palikuši ap 50 000 eiro.

Kādās teju 500 eiro vērtās vakariņās Parīzē poliklīnikas vadības mērķis bijis noskaidrot, kādas studiju programmas iespējams apgūt Rīgas Stradiņa universitātē.

Par simtiem eiro uzsauktas arī vakariņas sadarbības partneriem, no kā vēlāk poliklīnika bez konkursu rīkošanas pirkusi medicīnas aparatūru. Poliklīnikas vadītāja Anna Zīverte tomēr neuzskata, ka ar budžeta līdzekļiem būtu rīkojusies savtīgi. „Revīzijas laikā likuma pārkāpumi netika pārkāpti,” saka Zīverte.

Citās domās ir Valsts kontrole, kas Jelgavas pašvaldības kapitālsabiedrībās atklājusi arī prettiesisku prēmiju maksāšanu, piemaksas neesošiem darbiniekiem, arī gadījumus, kad darba auto iepildīts vairāk degvielas, nekā atļauj mašīnas bāka.

Tādēļ Valsts kontrole ne tikai pašvaldībai iesniegusi 14 ieteikumus nepilnību uzlabošanai, bet arī vērsusies Ģenerālprokuratūrā, lai tā izvērtē Jelgavas pašvaldībai piederošo uzņēmumu vadītāju iespējamo kriminālatbildību. „Mēs esam informējuši Ģenerālprokuratūru un lūguši informēt, vai kāds nebūtu saucams pie atbildības par Jelgavas poliklīnikas valdes locekles rīcību preču iegādei, degvielas un komandējumu apmaksai (..)

Tā preču iegāde ir interesantie vīni, sieri, gliemežu cepamās pannas, kosmētika, apakšveļa – visas tādas lietas, kuras nez kāpēc ir jāpērk Parīzē (..),” saka Valsts kontroles padomes locekles Aivars Ērglis, piebilstot, ka arī Jelgavas slimnīcā ir maksātas prēmijas laikā, kad tas bijis aizliegts, un cilvēkiem, kas tur it kā nav strādājuši.

Lielas problēmas paša uzraudzīto kapitālsabiedrību darbā nesaredz Jelgavas mērs Andris Rāviņš. Viņš gan sola, ka turpmāk pilsētas autobusu parks vismaz rīkos degvielas iepirkumu, bet pārējos Valsts kontroles atklājumus Jelgavas ilggadējais vadītājs noveļ drīzāk uz likumu nepilnībām.

Ne man iejaukties uzņēmumu darbībā (..) Uzņēmuma vadītājs ir atbildīgs par uzņēmuma rīcību. Uzņēmuma kapitāldaļu turētājs nav tiesīgs iejaukties uzņēmuma darbībā (..) Mēs šim vērtējumam nepiekrītam un pie tā arī paliksim,” saka Rāviņš.

Pēc iepazīšanās ar simt lappušu biezo Valsts kontroles ziņojumu Rāviņš nolēmis ar 10% algas samazinājumu uz trim mēnešiem sodīt „Autobusu parka” valdes locekli Pēteri Salkazanovu un poliklīnikas vadītāju Annu Zīverti. Vēl dažu uzņēmumu šefiem izteikti aizrādījumi, bet citu kapitālsabiedrību pārkāpumi atstāti bez pašvaldības vērtējuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti