Dienas ziņas

Tramvaja vadītāja slepkavam – 17 gadu cietumā

Dienas ziņas

Covid pacientiem mājās iesaka vingrot un negulēt uz muguras

Jelgavā būvēs krematoriju

Jelgavā būvēs krematoriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

 Latvijā ir sena tradīcija aizgājējus guldīt zemes klēpī, taču aizvien biežāk pašvaldībām rodas grūtības rast atbilstīgu vietu jaunām kapsētām vai paplašināt esošās. Jelgavas domnieki lēmuši, ka situāciju varētu atrisināt krematorijas izbūve. Interese par kremēšanu pēdējā laikā  esot pieaugusi, tomēr daļa jelgavnieku pret to kategoriski iebilst.

Latvijā ir attīstīta kapu kultūra, tāpēc mūžībā aizgājušie tiek guldīti zemes klēpī, un tikai aptuveni 20% kremēti. Tas gan rada problēmas pašvaldībām, jo kapsētas aizvien ir jāpaplašina, bet zemes tam vairs īsti nav.

Problēmas ar kapsētu paplašināšanu visbiežāk ir piejūras pašvaldībās. Tomēr arī  Jelgavā atrast atbilstošu vietu esot visai problemātiski. Gandrīz visas deviņas pilsētas kapsētas jau  slēgtas vai daļēji slēgtas.

"Darbojas šobrīd viena – Meža kapi, un iezīmēta visos pilsētas attīstības plānos ir Zālītes ielas [kapsēta]. Savukārt visas pārējās ir slēgtas vai daļēji slēgtas," stāstīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietnieks Jurijs Strods (Nacionālā apvienība).

Tādājādi nodrošināt vietu zemes klēpī jelgavniekiem varēšot tikai turpmākos 10–15 gadus.

Risinājums šai problēmai esot krematorija izbūve, kas mēģināta jau vairākkārt. Tomēr  uzņēmēji pirms līguma slēgšanas atteikušies.

"Tur tā lieta, ka uz visu valsti šobrīd ir divas darbojošās krematorijas. Skaidrs, ka arī viņiem jaunu konkurentu nevajag, bet ne jau pašvaldība to pati veido, no uzņēmējiem bija pieteikums," klāstīja Strods.

Tagad Jelgavas pievārtē 15 000 kvadrātmetru liela pašvaldībai piederoša zeme apbūves tiesību izsolē nodota SIA "Krematoriju apvienība" rīcībā. Noslēgts esot arī līgums. Jelgavnieku viedokļi par krematorija būvniecību gan ir ļoti dažādi.

"Man pirmoreiz ar draudzenīti, kad viņu kremēja, bija jocīgi, bet pēc tam pieņēmu," teica jelgavniece Irina, atzīstot, ka, viņasprāt, krematoriju Jelgavā vajag. Tikmēr cita jelgavniece Anita sacīja: "Man tas ir galīgi  nepieņemami, nu galīgi. Otrkārt, es esmu katoliete, un baznīca arī neatbalsta. Viņi aizliegt it kā nevar, bet atbalstīt, viņi teica, nekādā gadījumā. No zemes tu esi nācis, un par zemi tev jāpaliek."

Netālu no iecerētās krematorija vietas esošā veikala saimniece teica, ka apkārtējo privātmāju iedzīvotāji šoruden vākuši arī parakstus pret krematorija izveidi.

Statistikas dati liecina, ka visā Latvijā pēdējā gaitā gadā tiek izvadīti gandrīz 29 000 aizgājēju, no kuriem kremēti vairāki tūkstoši.

Vienā no lielākajiem apbedīšanas pakalpojumu sniedzējiem Zemgalē gan teica, ka pēdējā laikā tendences mainoties.

"Jā, pēdējā laikā tā notiek, jo samazinās vieta kapos. Jaunus kapus pilsēta ierīko, bet viņi ļoti ātri piepildās. Tagad arī cilvēki daudz vairāk izvēlas krematorijas pakalpojumus. Iemeslus viņi tā īpaši neskaidro, bet arī apglabāt ir vieglāk," sacīja SIA "Velis-A" valdes priekšsēdētājs Aldis Knāviņš.

Pašreiz Latvijā darbojas divas krematorijas – Rīgā un Valmierā. Rīgas krematorijas pārstāve skaidroja, ka pašlaik krematorijā netiekot izmantota visa iespējamā jauda, bet sazināties ar Valmieras krematoriju "ReTV" neizdevās.

Paredzēts, ka krematorija Jelgavā tiks izbūvēta līdz 2023. gada beigām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti