Dienas ziņas

Grūti iekļauties darba tirgū

Dienas ziņas

Patvaļīgi ierīkotie sildelementi rada draudus

Jēkabpils Brīvdabas muzejā nodeg sēļu rija

Jēkabpils brīvdabas muzeja nodegušo sēļu riju pašvaldība cels no jauna

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Naktī no sestdienas uz svētdienu Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas filiālē ugunsgrēkā nodegušo 19. gadsimtā celto sēļu riju restaurēt nav iespējams, un pašvaldība apņēmusies to uzcelt no jauna.  

Muzeja darbinieki stāstīja, ka nodegusī ēka, pie Boķu dzirnavām uzceltā sēļu rija, kas tika pārvesta uz Jēkabpils Vēstures muzeja brīvdabas filiāli “Sēļu sēta”, bija vienīgā vēsturiskā sēļu rijas ēka Latvijā. Kā iespējamais ugunsgrēka izcelšanas iemesls tiek minēta ļaunprātīga dedzināšana.

 Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis sprieda, ka “visdrīzāk kāds to ēku ir aizdedzinājis, jo ēka atrodas slēgtā teritorijā, tur nav pievadīta elektrība, nav nekādu iemeslu, lai notiktu pašaizdegšanās, tie ir kaut kādi ārējie apstākļi, ko noteikti noskaidros policija”.

Ugunsdzēsēju brigāde ieradās trīs minūšu laikā un uzreiz sāka dzēšanas darbus, jo rijā atradās vairāki senie darba rīki kuri kalpoja, kā vēsturiskas liecības.

Ugunsdzēsības dienesta Zemgales reģiona brigādes Jēkabpils daļas komandiera pienākumu izpildītājs Ivars Osma stāstīja, ka glābēji ļoti ātri atrada ūdens ņemšanas vietu un veiksmīgi iesaistīja darbiniekus dzēšanā, bet 120 kvadrātmetru jumts jau dega pilnā  platībā, taču, veiksmīgi strādājot, divas blakus esošās ēkas tika aizsargātas, lai neaizdegtos.

Jēkabpils Vēstures muzeja vadītāja Inese Berķe atzina, ka ugunsdzēsēji “ir pelnījuši pateicību un viņi arī pasargāja mūsu pārējās ēkas, jo vienā brīdī bija tāda sajūta, ka sāk kūpēt dzirnavu spārns, jūs tur tieši blakus ir dzirnavas”.

Šobrīd policija veic izmeklēšanu, lai atrastu vainīgo rijas nodedzināšanā.

Gaidot tūrisma sezonas atklāšanu, tiek plānots sakopt teritoriju, kā arī nojaukt atlikušos baļķus, jo pēc pilsētsaimniecības speciālistu noteiktā slēdziena ēka nav restaurējama.

Tikko nodegusī rija diemžēl nebija apdrošināta, tāpat kā visas atlikušās sēļu sētas vēsturiskās ēkas.

 “Esmu interesējusies arī pie apdrošināšanas firmām, bet dažkārt esmu saņēmusi atbildi, ka mēs pulvermucas neapdrošinām, jo jūs paši redzat, tas notika dažu minūšu laikā, un var saprast arī apdrošinātājus,” stāstīja Inese Berķe.

 “Ja kāds mani tagad dzird un situācija ir mainījusies un uzskata, ka viņi varētu kādu pulvermucu apdrošināt, tad es labprāt uzklausītu viņu piedāvājumu,” piebilda muzeja vadītāja.

Tikmēr Jēkabpils pilsētas domes izpilddirektors Guntars Gogulis uzsvēra, ka “šosezon galvenais līdz sezonas atklāšanai sakopt to vietu, lai tur paliek sakārtota vieta, lai visi plānotie pasākumi, kuri tur ir plānoti, lai arī tur notiktu”.

Pēc izpilddirektora vārdiem Sēļu riju plānots celt no jauna pēc nodegušās rijas dokumentācijas un plānojuma, kas izmaksātu vairāk nekā 100 000 eiro.

Jēkabpils Vēstures muzeja vadība cer, ka Latvijā tomēr ir vēl kāda saglabājusies sēļu rija, un lūdz sazināties ar viņiem par iespēju nogādāt ēku muzeja teritorijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti