Jēkabpilī problēmas ar ģimenes ārstu pieejamību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saistībā ar vairāku ģimenes ārstu aiziešanu pensijā Jēkabpilī ir problēmas ar ģimenes ārstu pieejamību. Ir iedzīvotāji, kuriem šobrīd nav ģimenes ārsta, jo esošie ir pārslogoti.

ĪSUMĀ:

  • Jēkabpilī pensijā devās divi ģimenes ārsti.
  • Daļai iedzīvotāju grūti atrast jaunu ģimenes ārstu, jo jaunas prakses neatver.
  • Daži iedzīvotāji palikuši bez ģimenes ārsta.
  • Ģimenes ārstam ir jāpieņem pacienti, kuri deklarēti ārsta darbības pamatteritorijā.
  • Iedzīvotāji ne vienmēr grib reģistrēties pie tā ārsta pēc deklarētās dzīvesvietas.  
  • Jēkabpilī tagad pieņem 17 ģimenes ārsti, no tiem seši ir pediatri.
  • Ārste: Divu kolēģu aiziešana pensijā radījusi lielu pārslodzi esošajiem ārstiem.
  • Ģimenes ārsti: Jēkabpilī steidzami vajag jaunus kolēģus, jo nākamgad pensijā dosies vēl viens ārsts.
  • Vietvara meklē risinājumus, aicinās uz Jēkabpili jaunos ārstus.

Šī gada 1. aprīlī darbu Jēkabpils poliklīnikā beidza ģimenes ārsts Valērijs Bolotovs, savukārt ar šī gada 1. decembri pensijā devās ģimenes ārsts Lonards Augusts. Tas radījis situāciju, ka daļai iedzīvotāju ir ļoti grūti atrast jaunu ģimenes ārstu, jo pēdējā laikā pilsētā nav atvērta neviena jauna ģimenes ārsta prakse.

Jēkabpilī problēmas ar ģimenes ārstu pieejamību
00:00 / 03:31
Lejuplādēt

Bez ārsta šobrīd ir arī jēkabpilietes Lindas Balodes ģimene.

“Mums aizgāja pensijā mūsu ģimenes ārsts. Mēs meklējam ģimenes ārstu. To, ko piedāvā, - vēl domājam, vai pie viņa iesim vai neiesim, pašlaik esam bez ģimenes ārsta,” stāsta Linda Balode.

Ministru kabineta noteikumi nosaka – ģimenes ārstam ir jāpieņem pacienti, kuru deklarētā dzīvesvieta ir konkrētā ārsta darbības pamatteritorijā, kā arī jau esošo pacientu laulātie, vecāki un bērni.

Tomēr iedzīvotājiem ne vienmēr ir vēlme reģistrēties pie tā ārsta, kas atbilst viņu deklarētajai dzīvesvietai.  

“Es viņu nepazīstu, pirmkārt, nezinu. Un informācija var būt pareiza, var būt nepareiza, ko dzirdu no citiem cilvēkiem. Izvērtēt jau gribas, pie kāda iet. Otrkārt, gribas iet pie tāda ģimenes ārsta, lai viņš arī tūlīt neaizietu pensijā,” klāsta Linda.

Nacionālā veselības dienesta dati liecina, ka Jēkabpilī tagad pieņem 17 ģimenes ārsti, no tiem seši ir pediatri. Ģimenes ārste Aija Graudiņa uzsver, ka divu kolēģu aiziešana pensijā radījusi lielu pārslodzi esošajiem ģimenes ārstiem.

“Mums ir 1950 pacienti, un vēl nāk klāt. Optimāli ideālais būtu 1600, lai var strādāt. Tad var visu izdarīt. Bet, ja tuvojas 2000, tu vairs nevari veltīt tās 15 minūtes, kā tas būtu normāli. Nav laika ar to cilvēku parunāties, jo tev jau nāk nākamais un nākamais,” skaidro ģimenes ārste Aija Graudiņa.

Graudiņa stāsta, ka ģimenes ārsti Jēkabpilī cenšas ievērot noteikumus un ņemt esošo pacientu tuviniekus, lai gan daļai ārstu jau ir pilna prakse.

“Mēs ņemam klāt tos, kas ir tuvākie radinieki – vīrs, varbūt bērns – pirmās pakāpes radinieki, tad mēs vēl piekrītam. No citiem rajoniem noteikti, ka nevaram paņemt, jo darba ir ļoti daudz. Pieņemšanas vismaz par divām stundām pagarinās, ar divām māsām knapi tiekam galā, vajadzētu trešo,” saka Graudiņa.

Ģimenes ārstu secinājums – Jēkabpilī steidzami vajag jaunus kolēģus, ņemot vērā, ka nākamgad pensijā plāno doties vēl viens ģimenes ārsts.

Lai meklētu situācijas risinājumus, Jēkabpils pilsētas pašvaldības vadība ir tikusies ar Nacionālā veselības dienesta Zemgales nodaļas vadību un vienojusies par tālāko rīcību, pastāstīja Jēkabpils pilsētas domes priekšsēdētāja vietniece Kristīne Ozola.

“Tas, ko mēs varam darīt, ir dzīvojamās platības nodrošināšana, telpu nodrošināšana, privātprakses iekārtošana, kā arī, pārrunājot ar slimnīcas valdi, esam runājuši, ka slimnīca var noslēgt darba līgumu ar ģimenes ārstu un pieņemt darbā. Tādā veidā jaunajam ģimenes ārstam nav jādomā par lieliem ieguldījumiem privātprakses izveidošanā, bet viņš var izmantot to potenciālu, ko sniedz slimnīca. Janvāra mēnesī mēs dodamies uz Latvijas Universitāti un Rīgas Stradiņa universitāti, kur tiksimies ar rezidentūras studentiem, lai stāstītu, kas ir Jēkabpils, ka tie nav lauki, ka te arī var strādāt,” klāstīja Ozola.

Vietvara arī nenoliedz iespēju iekļaut ģimenes ārstus stipendiju programmā, kas pašlaik atbalsta citu medicīnas speciālistu piesaisti Jēkabpilij.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti